Wpis z mikrobloga

Mapa ukazująca w sumie 11 655 osad rzymskich

Mapa ukazująca w sumie 11 655 osad, które założyli lub którymi zarządzali antyczni Rzymianie. Mapa wykonana została przez Uniwersytet Harvarda w ramach projektu DARMC PROJECT. Osady zgrupowano według trzech kategorii: pewna lokalizacja miasta (kwadrat); prawdopodobna lokalizacja (okrąg); lub możliwa lokalizacja (półokrąg).

https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/mapa-ukazujaca-w-sumie-11-655-osad-rzymskich/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #ancientrome #rzym #venividivici
-----------------------------------------------------------------------------
Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na Wykopie, wdzięczny będę za wsparcie i postawienie mi kawy: https://buycoffee.to/imperiumromanum | Inne możliwości wsparcia: https://imperiumromanum.pl/dotacje/
IMPERIUMROMANUM - Mapa ukazująca w sumie 11 655 osad rzymskich

Mapa ukazująca w su...

źródło: comment_1661923812Z7tYriy1ccclmEYyb4UfwY.jpg

Pobierz
  • 88
  • Odpowiedz
Po prostu się nie opłacało. Słabo zaludnione tereny, a więc małe dochody z niewolników, brak znaczącego przemysłu, w tym wydobywczego (chyba prawie jedyne co sprowadzali stąd to bursztyn), do tego duże koszty podboju, ze względu na niesprzyjający teren.
  • Odpowiedz
Eh, zastanawiałem, co Rzymianie robili bardziej na północy, gdzieś w dzisiejszej Białorusi, a to brudny monitor w pracy. xD
  • Odpowiedz
Taka ówczesna unia Europejska i nawet zanosi się że nasz upadek będzie podobny do upadku imperium rzymskiego, te same powody
  • Odpowiedz
@patykiem_pisane: Ja tu bardziej widzę przywiązanie do śródziemnomorskiego klimatu. Zwróć uwagę że zagęszczenie jest największe w rejonach które wypadają na podobnej wysoki geograficznej. Inaczej niż w średniowieczu gdzie spora część populacji żyła bardziej na północ
  • Odpowiedz
@jamajskikanion: na tych terenach panowało potężne imperium Lechitów które było niepokonane i Rzymianie nie mogli się z nimi równać. Po prostu była tam większa siła i nie było sensu jej drażnić bo odwet byłby dla nich fatalny w skutkach.
  • Odpowiedz
@Wolrad: @jamajskikanion: Gdzieś kiedyś czytałem, że jednym z powodów sukcesu cywilizacyjnego Eurazji było to, że jesteśmy szersi niż wyżsi geograficznie. Powoduje to, że cywilizacje mogą rozwijać się poziomo i przez to rozwijać technologię w jednej strefie klimatycznej.

Na tej mapie widać, że Rzym dokładnie tak funkcjonował - jest bardziej szeroki niż wysoki oraz osady starają się trzymać blisko Morza.

Polska ma bardzo odmienny klimat do rejonu śródziemnomorskiego plus jest mimo
  • Odpowiedz
To naprawdę zastanawiające czemu Rzymie nie ruszyli na tereny dzisiejszej Polski i Ukrainy. W porównaniu z taką Szkocją czy pustynnymi obszarami cesarstwa to musiałoby być jak spacer po parku.


@jamajskikanion:

Prawdopodobnie z tego samego powodu, dla ktorego omijali tę część Europy Wikingowie. Żeby #!$%@? nie wyłapać.
  • Odpowiedz