Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
Sąsiad jara fajki na balkonie 3 razy na godzinę, a przez co wszystko leci mi do pokoju. Muszę wybierać pomiędzy gorączką, a smrodem. Prosiłem go by palił na zewnątrz, ale mu się nie chce schodzić. Chcę na złość zrobić urządzenie, które po wykryciu dymu zacznie wydawać denerwujące dźwięki o wysokiej częstotliwości (nie słychać tego, a kłuje w uszy). Z jednej strony, ja się odwdzięczę za palenie, a z drugiej, będę wiedział kiedy przymykać okno.

Prawnie może mnie dojechać za coś takiego?

#arduino #raspberrypi #pytanie #prawo #pytaniedoeksperta #zalesie #sasiedzi #papierosy #patologiazmiasta #patologia
  • 12
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@becvvv: już kiedyś wspominałem o moim pomyśle:
Po wykryciu papierosów puszczasz na cały regulator dźwięk kaszlu. Ale to musi być taki obrzydliwy kaszel jakby ktoś miał zaraz wymiotować.
I tak za każdym razem.
Co do wykrywania dymu to w sumie bme680 pewnie styknie, ale to informuje tylko o jakości powietrza, a nie o wykryciu konkretnie dymu tytoniowego - takie czujniki są dużo droższe.
@becvvv: Wciąż nie sądzę żeby cokolwiek kuło w uszy jeśli tego nie słychać. Ja bardzo dobrze słyszę ten dźwięk, jest irytujący ale nic nie kłuje. Im ktoś starszy tym wrażliwość na wysokie częstotliwości maleje więc im starszy sąsad tym mniejsza szansa, że to usłyszy.
@becvvv: podziałaj cywilnie z art. 144 kc, a jeśli chcesz podziałać w inny sposób lub jeśli sąsiad jest najemcą tego mieszkania to sprawę należy załatwiać ze spółdzielnią. Balkon jest w pewnym sensie częścią wspólną budynku, spółdzielnia może zakazać palenia papierosów w częściach wspólnych, a właściciel może wypowiedzieć mu umowę jeśli rażąco wykracza on przeciwko porządkowi domowemu czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali (podstawa prawna: art. 11 ust. 1 ustawy o ochronie