Wpis z mikrobloga

Dostałam opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej dla mojego trochę nietypowego trzylatka. Z jednej strony cieszy ponadprzeciętny rozwój intelektualny, z drugiej mamy zalecenie badań wykluczających autyzm. Czuję, że młodemu wyjdzie asperger. Chciałam zapytać tu, jak wygląda życie dorosłego autystyka ale lektura tagów #autyzm i #asperger trochę przybija...
  • 31
@allegramente: Myśle ze trudno na razie powiedzieć bo jest to spektrum objawów. Mam w gabinecie trochę pacjentów z aspergerem i autyzmem- z częścią pracuje się zupełnie normalnie, kontakt zwyczajny. Cześć jest taka ze nie jest w stanie się skupić dłużej niż 30 sekund i zwykle badanie okulistyczne wymaga mnóstwo cierpliwości i samozaparcia żeby dzieciaczka porządnie zbadać.
@allegramente: Guglaj edukację domową. Dla dzieci autystycznych szkoła to piekło na ziemi, często są obiektem drwin i agresji Brajanków i Dżesik lokalnej patologii. Lepiej dziecko od razu wziąć do edukacji pozaszkolnej, a skille społeczne organizować pod kontrolą na nieco lepszej próbce społecznej niż Mati z Sebą.
@lavinka oj edukacja domowa dla tego dziecka to byłaby najgorsza kara. Jest bardzo towarzyski i najszczęśliwszy w grupie dzieci. Ale on dopiero do przedszkola idzie, zobaczymy jak to będzie później, bo obecni rówieśnicy nie zauważają jeszcze, że młody zachowuje się czasem dziwnie. Na tę chwilę wykluczam edukację domową.
@allegramente: Nie, nie kara a nagroda. Dzieci w spektrum w edukacji domowej są setki w Polsce. Zmęczone wyzwiskami, biciem, depresją, którą zafundowały im dzieci z klasy w ramach uspołeczniania. Kiedy zabierzesz dziecko ze szkoły? Kiedy odkryjesz swoje dziecko leżące na korytarzu i kopane przez pięciu kolegów z klasy? Tak traktowany był autystyczny synek mojej koleżanki. Nauczyciel na to patrzył i nie reagował.
@allegramente:

Chciałam zapytać tu, jak wygląda życie dorosłego autystyka

Adults with autism are less likely than other disability groups to find employment after graduation. Studies show that as many as 90% of adults with autism are either underemployed or unemployed.

Autistic burnout is a syndrome conceptualized as resulting from chronic life stress and a mismatch of expectations and abilities without adequate supports. It is characterized by pervasive, long-term (typically 3+ months)
@Nawo: @allegramente: Dobry tekst (z uwagą, że faktycznie osoby autystyczne wpadają w depresję i stąd te "wyniki"), natomiast w dużej mierze to wynika z tego, że albo się nie dowiedzą (kiedyś to było nigdy, w ciągu swego życia) w odpowiednim momencie o swoim autyzmie, albo nie nabędą z czasem wiedzy jak używać siebie bezpiecznie, albo trafią na jakiegoś terapeutę z brakiem kwalifikacji, lub jakiegoś psychopatę (tych wśród psy-ch, może być