Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Jesteśmy już z dziewczyną dwa lata razem i podniósł się temat wspólnego zamieszkania. Dostałem od rodziców dwa pokoje (bez kredytu), formalnie mieszkanie jest moje. Ja pracuję w korpo na etacie, ona natomiast prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, pracuje głównie zdalnie i jest #programista10k. Niedawno zapytała mnie, czy jakby się ona do mnie wprowadziła, to:
- czy ją w tym mieszkaniu zamelduję,
- czy udzielę jej pisemnej zgody na prowadzenie działalności gospodarczej w tym mieszkaniu.
Zapaliła mi się czerwona lampka, czy ona może nie chce jakoś przejąć mojego mieszkania. Pochodzi z biednej rodziny i jej rodzice nie są w stanie pomóc jej finansowo. Dorabia się sama. Czy takie formalności są rzeczywiście potrzebne? Czy mogą być z tego jakieś problemy?

#zwiazki #mieszkanie #nieruchomosci #kredyt #logikaniebieskichpaskow #logikarozowychpaskow #niebieskiepaski #rozowepaski

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62fdebaa6bf3a141a79b63d5
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Wesprzyj projekt
  • 49
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@AnonimoweMirkoWyznania: zgoda na prowadzenie działalności jest sensowna - to nie jest jej lokal i jeśli zmieni w CEIDG miejsce wykonywania działalności to mogą się przyczepić na jakiej podstawie. A meldunku mieć tam nie musi, moja mieszka ze mną tu gdzie mieszkam od 7 lat, dzieciaki też, ja tu jestem zameldowany a oni dalej w starym mieszkaniu.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Nie może, mieszkanie jest twoje nawet jak ją zameldujesz (jakbyś wynajął to najemca też się może zameldować), a do zmiany adresu działalności potrzeba potwierdzenia dokumentem (np. umowa najmu, czy zgoda właściciela)
  • Odpowiedz
Urzędy nie weryfikują tytułu prawnego do lokalu.


@marcpol: to się zmieniło. jak najbardziej weryfikują. a już na 100% gdy składasz VAT-R. potrafią przyjść do domu, porozglądać się i poprosić o ew. umowę najmu
  • Odpowiedz
@marcpol: U mnie akurat nie weryfikowali, ale przy rejestracji do VAT oświadczasz, że masz tytuł prawny do lokalu. Niby póki nie sprawdzą nie ma problemu, ale ja jednak wolałbym taki papier gdzieś mieć na wszelki wypadek. Z tego co rozumiem nie może to być umowa ustna, ale wystarczy użyczenie.
  • Odpowiedz
- czy ją w tym mieszkaniu zamelduję,

Bez pisemnej zgody również może prowadzić DG w tym mieszkaniu. Urzędy nie weryfikują tytułu prawnego do lokalu.


@marcpol: weryfikują :) nawet przy wynajmie musiałam pokazać umowę najmu i oświadczenie właściciela mieszkania, że zgadza się na prowadzenia dg pod tym adresem. Moi znajomi mieli kontrolę pod wskazanym adresem na zasadzie zadzwonienia domofonem i pytania, czy tu jest zarejestrowana taka firma (Kraków).

@AnonimoweMirkoWyznania:
  • Odpowiedz
@marcpol: Ok to tego nie wiedziałem, jednak na wypadek kontroli wolałbym mieć papier niż próbować udowodnić, że coś tam ustaliliśmy, zwłaszcza jeśli pojawiłby się jakiś konflikt czy coś.
  • Odpowiedz
@cisza666: To, że dałeś dupochrona, nie znaczy, że nie wprowadzasz. Mylisz się i tym, że coś ci się wydaje, wprowadzasz błąd ¯_(ツ)_/¯

Po prostu to usuń, bo ma sie to nijak do rzeczywistości i do tematu, a tylko dorzucasz opowi niepotrzebnego strachu czy rozkmin. Jego laska już prowadzi jdg w mieszkaniu i pewnie wie, co się z tym wiąże (czyli nic xD), skoro zapobiegliwie pyta o kwestie adresu dla dg.
  • Odpowiedz