Wpis z mikrobloga

O idealny przykład jak Mirki są debilami. Chodzi o ppk. Wszyscy krytykują, sam byłem przeciwny bo na początku nie można było wypłacić z tego kasy (dopiero jak się idzie na emeryturę). Potem weszło, że można wypłacić kiedy się chce. Zwracają wam 100% swoich wpłat i 70% wpłat pracodawcy plus wypracowany zysk tymi pieniędzmi (są w coś inwestowane przez firmę, która zajmuje się pieniędzmi z tych wpłat, w moim wypadku PZU), a podatek pobierany jest tylko z tego zysku (jeżeli strata to oczywiście nie). Ja wypłaciłem przez około 15 miesięcy kwotę 1500 zł a wypłaciłem tyle co na screenie.
I nie piszcie że to się nie opłaca, bo nie opłaca się tylko pracodawcy.
#ppk #finanse #bekazmirkow
Apollowho - O idealny przykład jak Mirki są debilami. Chodzi o ppk. Wszyscy krytykują...

źródło: comment_1660718271mkyH70FyZu40I4Odpb5QOE.jpg

Pobierz
  • 347
@vinmcqueen

@shavack: banialuki, co mam powiedzieć. Żadne poważne instytucje nie przewidują w naszym kraju stóp/inflacji na takim poziomie, żeby banki miały dawać lokaty na 20%. Tak to sobie możemy teoretyzować i do jutra "kto tyle doł". Bez kozery powiem pincet.


A te poważne instytucje przewidywały inflację na poziomie 15%? I to tę mierzoną koszykiem rządowym, a nie odczuwalną tj. ceny podstawowych dóbr w sklepach, ceny energii itp., która jest dużo wyższa?
  • 0
@dal_ nie mam pojęcia, ja nie, może ktoś kto nie umie klikać w kakuter i się na tym nie zna. Najlepiej spytać ludzi którzy mają ppk i już poslzi na emeryturę, nie wiem czy na wykopie takich znajdziesz
Jeżeli państwo siła cie do tego zapisuje i wymaga pism, żebyś się wypisał, to nie jest to dobre, w tym wypadku głównie dla pracodawcy. Ja się wypisałem, bo dla kilku złotych nie będę tego pilnować, a po jakimś czasie zapewne w jakiś sposób ten fundusz okradną.
@Jarasznikos: nie wiem czy ktoś wyżej odpisał, ale te 30% co jest potrącane przy wypłacie z wpłaty pracodawcy "nie przepada". Ta kwota idzie na twoje indywidualne konto w ZUSie.
A te poważne instytucje przewidywały inflację na poziomie 15%? I to tę mierzoną koszykiem rządowym, a nie odczuwalną tj. ceny podstawowych dóbr w sklepach, ceny energii itp., która jest dużo wyższa?


@shavack: no dobrze, nawet jeżeli nie przewidziały to co to zmienia w kontekście dyskusji o PPK? Partycypacja w PPK jest niska i zmiana dopłaty z 240 na 500 czy nawet 1000 tego nie zmieni, bo dużo uczestników fixuje się na
@anttrza: umm już pisałem wyżej, te 30% w teorii nie przepada. To idzie na indywidualne konto w ZUSie, na twoje. A kwestią dyskusyjną jest, czy dożyjesz tego momentu, albo czy ZUS wytrzyma
@Apollowho: no to chyba ty nie rozumiesz matematyki, myslisz ze pracodawca jest idiota i ze nie zauważy dodatkowego kosztu ze swojej strony? To chyba oczywiste ze zrekompensuje sobie to gdzie indziej. Jak ktos pracuje u Janusza to IMO lepiej sie z nim dogadać żę by te pieniadze dał Ci pod stołem w zamian za nieprzystapienie
  • 4
@to_nie_tak_jak-myslisz ja pisze ze swojego punktu widzenia gdzie pracuje w ogromnej zagranicznej firmie i ppk mi się po prostu opłaca bo z pracodawca bym się nie dogadał. Ustawa weszła, ma obowiązek mi dopłacać i to robi. Nie dostałbym tych pieniędzy w żaden inny sposób. Są ludzie którzy się wypisali i nie są inaczej traktowani, nie mają większych wypłat, nie mają dodatkowych premii.
Chcesz PPK - twoja pensja spadnie o mój koszt.


@Nivele: a jak chcesz to zrobic jesli masz ludzi zatrudnionych na uop?

Musialbys kazac im podpisac aneksy do umowy, obnizajace in pensje. Ciekawe kto sie na to zgdozi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Chcesz in potracic z premi? No beda szczesliwi i na bank beda pracowac wydajniej.

Przeciez to jest takie samo myslenie, jak chociazby z podwyzka za prad.