Wpis z mikrobloga

#narciarstwo #narty
Jaka może być przyczyna że jak jadę na nartach 170 atomic sl 9, ja 185cm to często końce nart z przodu uderzają o siebie albo zachodzą na siebie. Nie tylko podczas jazdy prosto ale też czasem podczas skrętu. To problem z techniką czy chodzi może o buty, lub długość nart?
  • 13
@mtgosciu podczas jazdy na wprost narta nie krawedziuje i cała powierzchnia dotyka stoku, przez co łatwiej żeby o siebie uderzały. Ja po prostu pilnuje żeby cały czas je trzymać równolegle do siebie.

Podczas zakrętu narty nie mają prawa się dotknąć, nie trzymasz krawędzi
@mtgosciu: Zrób sobie ćwiczenie składając ręce w piąstki, przyłóż je do siebie i włóż pomiedzy kolana. Trzymaj taki odstęp między kolanami, automatycznie pochylisz sylwetkę do przodu przy jednoczesnym trzymaniu odpowiedniego odstępu między nartami. Oczywiście zakładam, że mówimy tu o jeździe równoległej.
To problem z techniką czy chodzi może o buty, lub długość nart?


@mtgosciu: oczywiście że z techniką, szczególnie że stosunek długości nart do wzrostu świadczy o tym, że jesteś mocno początkujący.
@Fasolek: Bardzo możliwe że nie dociskam ich odpowiednio na krawędziach. Myślisz że jakbym dobrał narty o większym promieniu skrętu to byłoby mi łatwiej odpowiednio je dociskać?
@mtgosciu: To nie tak działa. Zależy jak lubisz jeździć. Slalomka (SL) obojętnie jakiego producenta to narta która szybko potrafi wejść w zakręt - jeżeli ją odpowiednio dociśniesz. Narty z większym promieniem skrętu już nie są (SL) tylko (GS) gigant slalom i zdecydowanie łatwiej się na nich jeżdzi szybko i "bardziej prosto" :). Są jeszce narty bardziuej uniwersalne (Allround) do wszystkiego. Ale jak napisałem wcześniej zależy jak lubisz jeździć i co sprawia
@odislaw: Może powinienem zmienić narty na takie do mniej agresywnej jazdy i wtedy łatwiej będzie mi zapanować nad techniką?

@Fasolek: chyba właśnie wolałbym jechać wolniej i bardziej panować nad nartami szczególnie gdy na stoku jest duży ruch i powstało wiele mułd.

Ogólnie jeżdżę od lat i jestem samoukiem. Potrafię zjechać z czerwonych i czarnych tras ale chciałbym mieć większą kontrolę nad nartą podczas zjazdu.
@mtgosciu: technika. Pełne carvingi przy jeździe prosto to nie łyżwy i trzeba trzymać żeby się nie kręciły. Jak nogi mocne to ewentualnie buty za luźne i Ci ucieka. Przy skręcie albo krawędzi nie trzymasz albo tak jak już wspomniałem buty luźne.
@odislaw: Trochę się przyczepię, ale ten komentarz to kopia w stylu "Jestem na Openerze, ale nie mogę rozmawiać" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@mtgosciu: Generalnie na Twój wzrost 160 przy technice w japońskim stylu "jako-tako" powinny być optymalnym wyborem pod SL. Zalecałbym więc krótsze narty różne ćwiczenia z poprawą przenoszenia środka cięzkości na nartę zewnętrzną, przyklad tutaj https://www.youtube.com/watch?v=wGuxPbYX5gQ&ab_channel=miromiro