Wpis z mikrobloga

#palhajs #polska #pisukoryta #bekazpisu ##!$%@? #rzad #sasin #morawiecki #kaczynski #pieniadze #aferypis #takaprawda #takasytuacja #gospodarka #finanse #finanseirachunkowosc

Pal hajs edycja PiS (2015 – 2022)

Zgodnie z wczorajszą obietnicą, dzięki waszej pomocy oraz wkładowi @RuchaczSpychacz opracowałem orientacyjną listę wątpliwych rozchodów Skarbu Państwa, dyskusyjnych inwestycji rządowych i kontrowersyjnych wydatków budżetowych dokonanych przez PIS w okresie 2015 – 2022.

// UWAGI:
// całość składa się z dwóch części: 1. Informacje kontekstowe i 2. Właściwa Lista
// lista nie jest kompletna, mogą zdarzać się błędy albo nieścisłości;
// wyliczenie opiera się przede wszystkim na doniesieniach medialnych oraz szacunkach, a nie analizie stosownej dokumentacji;
// większość pozycji to wydatki bezpośrednio z budżetu, chyba że zaznaczono inaczej:
// * spółki Skarbu Państwa objęte nadzorem właściwego ministra
// ~ środki unijne w całości lub części
// wszystkie wartości są wyrażone w milionach złotych (zrezygnowałem z notacji miliard ponieważ dla większości ludzi takie kwoty są trudne do wyobrażenia, wręcz abstrakcyjne)
// [w kwadratowym nawiasie podano zakres kwot w milionach złotych]
// (w owalnych nawiasach podano sumę dla poszczególnego przedziału ww wartości)

Pal hajs edycja PiS (2015 – 2022)
TOTAL:


Co można za to kupić? hmm...


Dziękuję, za wasz wkład oraz liczę na pomoc przy weryfikacji danych oraz rozbudowie tej bazy.

1. Zacznijmy od ogólnych (nie uwzględnionych w wyliczeniu informacji kontekstowych):

# 0,07 miliona złotych – tyle brutto zarobił w 2021 roku statystyczny Polak zatrudniony na umowę o pracę w przedsiębiorstwie

# 30 000 milionów złotych – to zaplanowany na 2022 rok deficyt budżetowy

# 260 – 350 000 milionów - tyle złotych wynosi różnica między polskim państwowym długiem publiczny raportowanym przez GUS i EUROSTAT (2021-2022)

# 492 000 miliony złotych – to zaplanowane na 2022 rok dochody polskiego budżetu

# 522 000 milionów złotych – to całkowita suma wydatków budżetowych Polski w roku 2022

# 770 000 milionów złotych – dla Polski w ramach budżetu UE obiecywał w 2020 roku Morawiecki (co jednak nie do końca było prawdą, dodatkowo minister Ziobro postarał się, aby Polska jak najdłużej nie mogła liczyć na żadne wsparcie z UE)

# 1 415 – 1 553 000 milionów złotych - tyle wynosi szacunkowa wielkość długu publicznego Polski (2021 – 2022)

# 2 622 000 milionów złotych - to szacunkowa wartość PKB Polski w 2021 roku

***

A teraz przejdźmy do głównej listy:
  • 129
nie lepiej zamiast 1000 mln pisać 1 mld? Oczywiście leci plusik


@smakowy: Okazuje się, że większości osób operacje na bardzo dużych lub bardzo małych liczbach sprawiają znaczne kłopoty. Dla większości ludzi, z wyjątkiem być może fizyków, miliard czegokolwiek jest pojęciem czysto abstrakcyjnym, to co jest bardziej namacalne to milion. Paradoksalnie pomimo tego, że 1 miliard to to samo co 1000 milionów, to ostatnie robi większe wrażenie i lepiej trafia do wyobraźni.
Pragnę przypomnieć że gros tych czołgów przyczynia się w istotny sposób do zmniejszenia populacji ruskich sołdatów na ćwiczeniach na #ukraina , więc wnioskuje o wykreślenie tej pozycji z zestawienia ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@wick3d: powiem tak:
- wiem, że w lipcu 2019 roku podpisano umowę o wartości 1,749 mld zł brutto na remont i modyfikację do 318 egzemplarzy czołgów T-72. Kontrakt został podpisany pomiędzy 1. Regionalną Bazą
@balbezaur: to co zazwyczaj sie dzieje na styku polityki i arystokracji gdy chodzi o pieniądze:

Swoim czasem mówiono nawet o "grabieży majątku narodowego na kwotę pół miliarda zł na rzecz jednej rodziny". Inni dopatrywali się nieprawidłowości i podejrzanego pośpiechu wokół kupna kolekcji Fundacji Czartoryskich przez rząd. A dodatkowo doszło do wojny w rodzinie Czartoryskich - rodzinna intryga - to idealne określenie na sytuację w rodzie Czartoryskich na rok po sprzedaniu rodzinnej
@rol-ex: Listę rozchodów podałeś z przestrzeni kilku lat a w kontekstach przychody państwa jednoroczne to jest mylące, bo pomniejsza odczuwalną różnicę pomiędzy przychodami a rozchodami. Lekka manipulacja.

770 000 milionów złotych – dla Polski w ramach budżetu UE obiecywał w 2020 roku

Tak samo tutaj, to są pieniądze na lata, nie miały być wypłacone jednorazowo a przez 10 lub więcej lat. W dodatku to pożyczka.

Szkoda też, że nie mogłeś podać,
770 000 milionów złotych – dla Polski w ramach budżetu UE obiecywał w 2020 roku


@moooka: ta informacja jest podana jako kontekst do właściwej listy, gdzie zaznaczono, że

24 000 milionów złotych - tyle straciła Polska na sporze z UE, tyle wynoszą szacunkowe straty polskiej gospodarki wynikające z braku środków z Krajowego Planu Odbudowy


bardzo bym chciał wszystko szczegółowo opisać, ale to jest niemożliwe, bo musiałbym napisać książkę. Niestety zapomniałem w
@rol-ex: co za różnica, że pojechały zmodernizowane czy nie? Przepraszam. Różnica jest. Mają większe szanse na zwycięstwo w bitwach.
Jeśli mowa o tych pieniądzach na ich modernizację to być może, za te pieniądze będą remontowane Twarde, gdzie prace mają być wykonane w 2022-2024. Niestety nie znalazłem takiej informacji, że pieniądze z t-72 przejdą na Twarde.
@rol-ex: ostatnio rzeczywiście, dużo rzeczy robionych przez rząd nie ma transparentności. Stwarza to oczywiście szansę na korupcję, ale patrząc przychylnym okiem, decyzję są podejmowane szybko, bo muszą być podejmowane szybko w istniejącej sytuacji.
Te 1.75 miliarda, tj. 1750 milionów złotych, bije kacapa krwią Ukraińców, a nie naszą krwią. O to mi w głównej mierze chodzi.
- 2 000 milionów – kosztował przekop Mierzei Wiślanej (co prawda inwestycja jest bliska ukończenia, chociaż z punktu ekonomicznego to nadal bezsensowna)

@rol-ex: na jakiej podstawie twierdzisz, że to było bezsensowne?


@orlando74: prawdopodobnie na takiej ze mierzeja ma w porywach 2-3 max 4 metry i trzeba ją będzie cały czas pogłębiać (pociotki PISowskie ostro zarobią) oraz zadna sensowna jednostka wojskowa się przez przekop nie przeciśnie, chyba ze potrzebowaliśmy przekopu dla
@rol-ex: Hej a może mi ktoś wytłumaczy jedną rzecz bo ja tego nie rozumiem.

156 000 milionów złotych – tyle kosztował rządowy program zwiększenia liczby urodzeń, znany dzisiaj jako Rodzina500+ (2016-2021)

Czy to nie jest czasem tak, że spora część tych pieniędzy z powrotem trafia do budźetu w postaci podatku VAT, róznych akcyz i tak dalej? Nie to że bronię Pisowców, bo nie i widzę jakie to są miernoty, ale zawsze