Wpis z mikrobloga

O tym, jak przez ostatnie 21 dni, zarobiłem na papierze 120 658 PLN, czyli...

Kolejny wpis z serii #ZbieramNaTesle, z gratisową dodatkową listą ciekawych newsów ze świata Tesli/SpaceX/Elona w pierwszym komentarzu :)

Dla tych co tej akcji nie znają:


Od czas poprzedniego wpisu, cena akcji Tesli zmieniła się z 711.51 USD do 920 USD (+29.3%), a cena USD zmieniła się z 4.79 PLN do 4.61 PLN (-3.65%), a tym samym wartość posiadanych przeze mnie akcji od 2022-07-13 (21 dni temu) zmieniłą się o +24.58% (120 658 PLN)

Ile dokupiłem od ostatniego wpisu?
- 3 sierpnia kupiłem 1 akcję Tesli w cenie 914,5 USD, w Interactive Brokers (co ciekawe, kupione na PreMarkecie)

To wszystko za łączną kwotę: 914.50 USD / 4222.74 PLN

# Liczba obecnie posiadanych akcji TSLA: 145.0249
- 87 w mBanku na eMaklerze
- 7 w mBanku na eMaklerze IKZE
- 52.0249 w Interactive Brokers

# Wartość portfela: 133 423 USD / 615 761 PLN
# Wkład własny: 31 650 USD / 128 787 PLN
# Średnia cena zakupu: 218.24 USD/sztukę
# Zysk/Strata: 101 773 USD / 486 974 PLN
# Suma uzbierana na podatek belki: 92525 PLN (185 Bombelków, tj. 185 świadczeń 500+)

Logi
2022-07-13, 2022-06-09, 2021-12-28, 2021-12-20, 2021-10-26, 2021-04-01, 2021-01-09 - UZBIERANE, 2020-11-25, 2020-09-09, 2020-08-20, 2020-07-13, 2020-06-09, 2020-04-28, 2020-04-05, 2020-03-05, 2020-02-03, 2020-01-01, 2019-12-04, 2019-11-06, 2019-10-25, 2019-07-24, 2019-07-03, 2019-06-05, 2019-05-24

#zbieramnatesle #tesla #samochody #elonmusk #modely #gielda #januszeinwestowania #inwestowanie #oszczedzanie #ike #ikze #inflacja
anonimowy_programista - O tym, jak przez ostatnie 21 dni, zarobiłem na papierze 120 6...

źródło: comment_16595349979rqV7YaoeXGoORKJgzoAdF.jpg

Pobierz
  • 80
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Dlaczego uważasz, że jest chciwy bo potrafi odraczać nagrodę i nie wydaje impulsywnie pieniędzy na swoje zachcianki?


@czup: ATH Tesli przypadło na końcówkę zeszłego roku i od tamtej pory wartość zaliczała duże wahania i do ATH nawet się nie zbliżyła. Nic nie rośnie w nieskończoność więc tutaj nie ma żadnego odraczania nagrody tylko niczym nie podparta chciwość. Masz górkę to realizujesz zysk. Wszyscy idą w elektryki więc przewaga Tesli nie
  • Odpowiedz
  • 0
@anonimowy_programista liczyłem czy nie opłacało by mi się na rok do Niemiec pojechać w tym samym celu.

Pół roku plus jeden dzień w konkretnym jednym roku podatkowym powinno wystarczyć żeby już nie mieć obowiązku podatkowego w drugim kraju chyba? Trzeba by zobaczyć oczywiście jakie daty obydwa kraje mają.
  • Odpowiedz
Wstrzelenie się z tą Tesla to jak wygrana w totka. Ciekawe czy na horyzoncie jest organizacja, która będzie miała podobna dynamikę. Zakładam ze trzeba by ustrzelić coś z obszary technologii przetwarzania energii albo jakiś producent silników elektrycznych. Cholera wi


@pablosik @anonimowy_programista: Paanie jaki totek. Już w 2018r. szczególnie w drugiej połowie było wiadomo, że na Model 3 jest ogromny popyt, a Tesla generuje spore tzw. wolne przepływy pieniężne (free cash flow) pomimo strat netto. Jeśli ktoś wtedy interesował się od kilku lat Teslą, a co najmniej od roku-dwóch czytał ich zeznania finansowe i choć trochę wiedział jak się je czyta i jak się je księguje to bankructwo w tym momencie raczej już było zażegnane. Moim jedynym chwilowym zwątpieniem (ale bez sprzedaży akcji czy panicznych ruchów) były wyniki Q1 2019 kiedy nagle sprzedaż S/X spadły bardzo mocno a Q1 jeszcze wtedy był po prostu kwartałem dla Tesli sezonowym jak dla całego Automotive (obecnie już tak nie jest). Natomiast już w maju 2019 udało mi się skupić dołek 190$ zaraz po tym jak Elon napisał, że mają rekordowe zamówienia na Model 3 w ciągu kwartału. Sam rok 2019 i start produkcji w Szanghaju dawał do zrozumienia, że Tesla w końcu będzie bardzo zyskowną spółką. Covid zasiał jeszcze trochę niepewności, ale naszczęście na krótko.

Akumulowałem akcje od 2018r. i żałuję każdej sprzedanej.
Co najlepsze w moim własnym odczuciu ciągle nie chcę sprzedawać ani jednej dopóki nie osiągniemy znowu ATH, ponieważ droga do 2000-3000$ moim zdaniem jest raczej kwestią czasu
  • Odpowiedz
@anonimowy_programista: > cała ta akcja od 3 lat właśnie pokazuje, że to nic wspólnego z Totkiem nie ma. To było w dużej mierze do przewidzenia, o czym pisałem rozpoczynając akcje, w 2019 roku:

Hindsight bias ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak się patrzy nawet na ostatnie dwa szalone lata rynku kapitałowego to wszystko wydaje się spójne i logiczne. Poza tym, kojarzę, że sam w którymś wpisie wspominałeś,
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@anonimowy_programista: jak reagujesz na wszelkie osobiste ospały Muska? Wiadomo że on nie jest całą firmą, ale trochę tak jest.
Te wszystkie twittery, przejęcia, wypowiedzi medialne. Nie boisz się że w pewnym momencie jego megalomania doprowadzi do upadku jego/ firmy?
  • Odpowiedz
Te wszystkie twittery, przejęcia, wypowiedzi medialne. Nie boisz się że w pewnym momencie jego megalomania doprowadzi do upadku jego/ firmy?


@Marczeslaw: nie boję się o to. Elon sam promuje postawę, podważaj założenia, które są Ci dawane. W tym także te, które idą od niego. Elon musiał by coś zawalić koronkowo, żeby doprowadzić do szansy upadku jego firmy... a i tak, ludzie, których ma w okół siebie, powinni wyprowadzić go z
  • Odpowiedz
@anonimowy_programista: hi. Śledzę Twój tag i powiedz mi po co trzymasz te akcje bezpośrednio u brokera gdzie mogą zostać przez niego wypożyczone do shortowania zamiast założyć konto w computershare i kupować akcje bezpośrednio od Tesli?
  • Odpowiedz
założyć konto w computershare


@Sliwa: po pierwsze, nie zdawałem sobie sprawy z tego, że jest taka opcja. Muszę się temu przyjrzeć bliżej. Jak masz coś do poczytania na dobry początek, to z chęcią skorzystam!


A sprawa druga, konto u brokera daje kilka korzyści. Np. margin account, akcje cząstkowe (nie wiem, czy z pomocą computershare jest
  • Odpowiedz
Dzięki temu mogę kupić taniej. Czyż nie?


@anonimowy_programista:

Oczywiście. Jeśli kupujesz "mimo wszystko". Pytanie czy systematyczne shortowanie nie zrazi innych inwestorów którzy po prostu znajdą sobie inną
  • Odpowiedz
Oczywiście. Jeśli kupujesz "mimo wszystko". Pytanie czy systematyczne shortowanie nie zrazi innych inwestorów którzy po prostu znajdą sobie inną spółkę.


@Sliwa: myślę, że jeżeli inwestorów Tesli nie zraziło to, gdy blisko 25% akcji było shortowanych, to raczej obecny poziom ich (jeżeli dobrze czytam, na poziomi3 ok 2-3%) na nikim nie robi wrażenia :)
anonimowy_programista - > Oczywiście. Jeśli kupujesz "mimo wszystko". Pytanie czy sys...

źródło: comment_1659683151tAKCOhfXkt3NlFZdJ600Dy.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Sliwa: myślę, że jeżeli inwestorów Tesli nie zraziło to, gdy blisko 25% akcji było shortowanych, to raczej obecny poziom ich (jeżeli dobrze czytam, na poziomi3 ok 2-3%) na nikim nie robi wrażenia :)


@anonimowy_programista:
Przy zeszłorocznej zmianie sposobu liczenia % shortów te archiwalne wartości nie można do siebie porównywać bo wynikają z zupełnie innych danych ale przyznaje rację. Ilość na pewno się zmniejszyła od czasu ostatniego dividend split.
  • Odpowiedz