Wpis z mikrobloga

4-dniowy tydzień pracy

Pełnym sukcesem zakończył się eksperyment Microsoftu przeprowadzony w Japonii. Korporacja testowo wprowadziła dla wszystkich swoich pracowników 4-dniowy tydzień pracy. Japończycy przez cały sierpień pracowali standardowo po 8 godzin dziennie, ale jedynie od poniedziałku do czwartku. Rezultaty były imponujące.

Produktywność pracowników wzrosłą średnio o 40%. Jednocześnie o ponad 50% spadło zużycie papieru i o ok. 25% energii elektrycznej. Władze Microsoft są tak zadowolone z efektów, że planują powtórzyć eksperyment zimą.

Skracanie czasu pracy to dość powszechny trend niemal we wszystkich krajach rozwiniętych. Z danych OECD z 2018 roku wynika, że ilość godzin spędzonych w pracy jest odwrotnie proporcjonalna do wydajności gospodarki. Słynący z solidności i pracowitości Niemcy przepracowali w 2018 roku średnio 1363 godziny, czyli nieco ponad 26 godzin w tygodniu. Dla porównania Polacy pracują znacznie więcej – 1792 godziny rocznie, czyli 34,5 godziny w tygodniu. W Europie jedynie Grecy pracują od nas więcej. Na świecie liderem jest Meksyk z ponad z 41 godzinami pracy w tygodniu. Wykaz innych państw znajdziecie na załączonym wykresie.

Tendencja do skracania czasu pracy staje się powoli elementem globalnej polityki. Automatyzacja i informatyzacja powoduje, że coraz więcej czynności wykonują za nas maszyny i robią to znacznie efektywniej. Już teraz mówi się o tym, że wiele miejsc pracy zwłaszcza w „budżetówce” służy jedynie do tego by nie było bezrobocia. Z drugiej strony nie można pozostawić znacznej części społeczeństwa na bruku.
Ograniczanie czasu pracy wydaje się być jedynym sensownym rozwiązaniem. Eksperyment Microsoftu udowadnia, że czasami „mniej znaczy więcej”. Czas pracy maleje, efektywność wzrasta, a pracownicy nadal zarabiają na siebie.

#pracbaza #januszex #januszebiznesu #4konserwy #neuropa
  • 11
Nie byłoby lepiej, jakby przedsiębiorstwo pracowało dłużej, ale sami pracownicy rotowaliby w 4-dniowych cyklach?


@92feliks: może bali się spadków wydajności w związku z prozaicznym problemem - muszę coś od kogoś uzyskać, jest piątek, a ta osoba pracuje poniedziałek-czwartek i muszę czekać za odpowiedzią( ͡° ͜ʖ ͡°)
To pewnie margines przypadków, ale mimo wszystko do rozważenia.
@Bipolar-: ale żeby wprowadzić ten 4 dniowy tydzień, najpierw musi postąpić automatyzacja, która jest ogólnie korzystna. A jeśli przedsiębiorcy do tej pory nie zrobili wystarczającej automatyzacji to znaczy że ich na to nie stać a nie wykorzystują pracowników ( ͡° ͜ʖ ͡°)
4 dniowy tydzień to kolejna brednia dla ludzi którzy myślą że za pomocą ustawy można zwiększyć dobrobyt.
Przedsiębiorstwa i tak dążą do uzyskania jak najlepszej
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Bipolar-: Już nagonka od ryżego podnóżka z niemiec przyswaja temat xD
4-dniowy tydzień będzie może działał w MS i innych branżach, gdzie liczy się efekty a nie dupogodziny w pracy (a takich jest sporo, ale nie wszystkie), ale przeciętny robak z p0lski dalej rypie na taśmie czy innym biurze, gdzie da się przeliczyć "liczba godzin stania przy taśmie~liczba wihajstrów" więc dla niego te "stracone 8 godzin" to większy zapieprz w
Z drugiej strony nie można pozostawić znacznej części społeczeństwa na bruku.


@Bipolar-: Informatyzacja i ogółem rozwój wymuszają tworzenie nowych miejsc pracy. Weźmy sobie chociażby sklep - kasy automatyczne zawsze będą miały jakieś problemy, a i ktoś musi pilnować czy klient nie oszukuje. Już teraz jest problem w wielu sklepach z wykładaniem towaru - kasjerzy będą się mogli tym zająć. Potrzebna jest też osoba do obsługi klienta, bo często się ludzie pytają
@tellet: ale te zawody gdzie masz (mniej wiecej w calym zakresie) liniowa zaleznosc wytworzonej wartosci od czasu beda mialy argument, zeby januszom #!$%@? dobrac sie do dupy. "a niby czemu macie mniej pracowac?" zapytal janusz, "bo inni mniej pracuja". Kiedys #!$%@? po 12 godzin i wiecej w fabrykach, to wlasnie sila robocza powiedziala, ze juz dalej tak nie ma #!$%@? i tyle.