Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mazaken: podawałem przykład, że ludzie stosują jajko, jakbyś się wczytał ja podawałem swój przepis z samym żółtkiem nie z całym jajkiem, ale wiem po co zagłębić się w temat
@mazaken: podawałem przykład, że ludzie stosują jajko, jakbyś się wczytał ja podawałem swój przepis z samym żółtkiem nie z całym jajkiem, ale wiem po co zagłębić się w temat


@RZM_4: warto zawsze czytać o danej potrawie- pochodzeniu, oryginalnych przepisach etc. Zawsze wtedy jednak wyklaruje się jakiś kierunek.
Przepisy ze stronek typu smaker czy inne tego typu to nie jest wyznacznik niczego/ znajdziesz tam absolutnie pogwałcine przez ludzi przepisy jak i
@RZM_4: gówno blogi typu aniagotuje.pl, p0lki dla p0lek
Tam więcej pracy wkłada się w wypozycjonowanie tego, żeby na każde zapytanie związane z jedzeniem wyskakiwało wysoko w Google, niż w jakąkolwiek wartość kulinarną
@RZM_4: Nie chodzi o to czy burger z jajkiem/białkiem to burger, albo czy tak robili Hamburczycy w XVIII wieku. Chodzi tylko o to czy ma to sens i jest optymalnym wykorzystaniem składników. Jajko jest w burgerze po prostu zbędne.
@RZM_4: Jest jeden przepis na burgery:
-wołowina (15-25% tłuszczu)
-pieprz
-opcjonalnie sól ale jeśli to tylko i wyłącznie po wierzchu

Jajka, cebule, bulki tarte czy kiszone ogórki w kotlecie to jakieś #!$%@? abominacje. Niektórzy dają jako przyprawę sos worcestershire, fajny smak, ale sól w nim zawarta psuje nieco strukturę burgera.
@RZM_4: jajko to stary, zbędny zwyczaj, kiedy mielone było bardziej suche i mniej tłuste niż dzisiaj. Żółtko dodawało się, żeby mięso się nie rozpadało. Dziś mięso jest inne a ludzie dalej pizgają w to jajka/żółtka, podczas gdy to sytuacja jak dowcipem o kiełbasie przecinanej na pół.

Edit: ogólnie jedzmy jak lubimy bo o to w tym chodzi, ale nie wciskajmy temu innym jako prawdy objawionej
no chyba ocipiałeś to nie mielone. #!$%@? bułki tartej jeszcze wsyp


@inzynier_robert: nawet Ramsay do niektórych swoich burgerów dodaje jajko i nazywa je "perfect burger" - https://www.youtube.com/shorts/mgFPnA7go4g

#!$%@? burgery z miesa zblendowanego z jajkiem polecasz, a ludziom brak obycia wytykasz xD


@mazaken: rzuć okiem na YT - wielu kucharzy używa blendera zamiast maszynki do mielenia. Jedyny warunek jest taki, żeby mięso najpierw pokroić w kostkę i zamrozić.

@RZM_4 nie ma
@MshL: Bo mielone mięso samo z siebie dobrze zachowuje swój kształt i trzyma się razem. Mięso jest głównie zbudowane z białka, a aminokwasy białkowe koagulują i łączą się ze sobą. Więc nie potrzebujesz nic co by dodatkowo łączyło mięso ze sobą.

Po za tym dodając jajko (albo coś innego) osłabiasz smak mięsa. Bo masz większą objętość i tyle samo mięsa, więc mniej smakuje mięsem. Jednocześnie przestaje już tak naprawdę smakować mięsem
@Mirkosoft: to bardzo ciekawe, ja nie wyczuje różnicy bo mam podniebienie chłopskie, zastanawia mnie teraz czemu do mielonych daje się jajko, jeśli w ogóle się daje ʕʔ
@MshL: Bo w mielonych masz też inne składniki. Głównie tarte pieczywo, a dodaje je się po to żeby było więcej jedzenia, kotlet miał lepszą - bardziej kruchą konsystencję oraz był bardziej soczysty. Namoknięta wodą bułka nie będzie tak samo oddawać wody jak włókna mięśniowe, zachowa więcej wilgoci.

Na świecie różnie podchodzi się do tematu. Np. Turcy nie dodają do swoich Kofte jajek, ale już Szwedzi do Kottbullar albo Hiszpanie do Albondigas
@inzynier_robert: @krzych0: klasycznie, kulinarne autorytety pokroju Ramsaya robią mięso na burgera z żółtkiem, ale wykopki wiedzą lepiej, że szef kuchni 3-gwiazdkowej restauracji #!$%@? się zna na gotowaniu i robi mielone zamiast mięsa do burgerów xDD wzięlibyście wy te rady kulinarne od babci zachowali dla siebie, a nie próbowali uchodzić za ekspertów w temacie, o którym nie macie pojęcia :v