Wpis z mikrobloga

Ej jak to jest. Mój kuzyn w Niemczach bierze właśnie kredo na budowę domu ze stałym oprocentowaniem 1,2% i nikt go tam nie wyzywa od pijawek i złodziei. Tymczasem w Polsce oprocentowanie hipotek przebiło 9% i rośnie, a polaczki wręcz cieszą się, że "kredyciarz dojechany". Żyjemy na jakieś innej planecie czy co?

#kredythipoteczny #nieruchomosci
  • 287
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@golomb13: I jeden kredyt w 2015 z kilkukrotnie wyższym oprocentowaniem niż zmienny, na pewnie kilkadziesiąt, sto ofert kredytów? Gdzie od 30 lat nie było stałego oprocentowania a jak wiadomo kredyty bierze się dopiero od 2015 roku na 5 lat xd

Naprawdę to jest hit te twoje komentarze
  • Odpowiedz
@kilemile: myślisz że wprowadzenie euro zamiast złotówki wraz z ograniczeniem złego wpływu naszego banku centralnego na walutę nie przełoży się na zwiększenie stabilności gospodarczej? Zakładając sytuacje sprzed kilku lat bo teraz nie spełniamy wymagań na zmianę. Obecnie nawet jakbyś chciał to nie możesz wziąć kredytu hipotecznego w euro. Nie twierdzę że będziemy mieli takie same koszty jak inne kraje, tylko że byłby one tańsze niż obecnie w złotówkach i dostępne
  • Odpowiedz
@kobiaszu: Gdzie bierze to 1,2% ? Takie oprocentowanie było w Niemczech rok temu, na początku 2022 było już koło 2%, teraz jest około 4-5%...

Co oczywiście że nie zmienia faktu że jest tam to wciąż mega tańsze niż u nas
  • Odpowiedz
@kobiaszu: tylko tu chyba chodzi o to, że Twój kuzyn nie buduje na wynajem lub na flipping, czy jako skarbonkę. Pogarda do kredyciarzy jest skierowana raczej do osób, które kupowali mieszkania nie do mieszkania w nim i zakładania rodziny, a jako lokowanie kapitału. Przez co ceny są 2-3 razy większe niż normalnie by kosztowały i są kompletnie nieosiągalne dla ciężko pracujących zwykłopolaków z Polski B. Stare mieszkanie ok 40-50m do
  • Odpowiedz
złego wpływu naszego banku centralnego na walutę nie przełoży się na zwiększenie stabilności gospodarczej?


@Oastry: Oczywiście, że się nie przełoży. Wystarczy zobaczyć jak stabilne są Grecja, Włochy albo Hiszpania xD Albo z drugiej mańki Estonia.
  • Odpowiedz
@kilemile: tylko za złą sytuacja w tych krajach odpowiedzialne są inne czynniki niż waluta (może w przypadku Grecji która przez fałszowanie danych przy przyjęciu wspólnej waluty sama wpędziła się w złą sytuacje). U nas to byłaby większa szansa niż zagrożenie
  • Odpowiedz
To co się dzieje teraz w naszym kraju to porażka, gdybyśmy zmienili walutę na euro, tak jak kiedyś chcieli byśmy nie mieli tak wysokich cen, dużo robi waluta, chyba że mówię źle to proszę o sprostowanie
  • Odpowiedz
Nie wiem kiedy brales kredyt i przy jakich cenach, ale teraz na male mieszkanie 50m2 z rynku wtornego musisz liczyc co najmniej 700k, wiec nawet majac 20% czyli 140k wkladu wlasnego, masz kredyt na 560k gdzie rata na 30 lat wynosi obecnie ok. 4,5 tysiaca do tego czynsz, do tego zycie, utrzymanie samochodu, wakacje. To trzeba zarabiac z 20k netto zeby moc nadplacac. A ile osob tyle zarabia?


@mistejk: 700k
  • Odpowiedz
@kobiaszu: Ja niemieszkając w Polsce od kilkunastu lat o zmiennym oprocentowaniu kredytu dowiedziałem się z wykopu i z początku myślałem że mnie wkręcacie bo nikt przecież takiej #!$%@? by nie wymyślił aby doić ludzi. A jednak XD
  • Odpowiedz
paljak na zmienne i majac to zmienne tak naprawde oczekuje ze bedzie ono zawsze niskie, ignorujac ryzyko i obarczajac wina kazdego tylko nie siebie ze podpisal taka a nie inna umowe.


@golomb13: gdzie? xD nie znam takich osób
  • Odpowiedz