Wpis z mikrobloga

Co sie #!$%@?ło dzisiaj u nas w firmie, wczoraj dostaliśmy maila że mają dostęp do naszego komputera jednak treści nie znam bo wiadomość została zablokowana przez jakieś nasze oprogramowanie i widoczny był tylko temat, ale każdy to zlał bo podobny spam przychodzi 20x razy dziennie. Parę godzin później w firmie zabrakło internetu, a mamy jakieś 5 komputerów podłączonych pod sieć i potrzebujemy połączenia internetowego do prawie każdej czynności (sprzedajemy i serwisujemy lasery + czesci do nich). No to zgłosiłem to do naszego gościa od IT, ten stwierdził że nie może się zalogować na hosta i czy ktoś zmieniał hasło xD (jest nas 3 i nikt nie potrafi takich rzeczy robić). Minęło parę minut i zaczął wydzwaniać każąc wyłączyć wszystko z serwerowni, a najlepiej wtyczki powyciągać bo jakiś nieznany user jest podłączony zdalnie do hosta. Wieczorem miał coś tam pozabezpieczać, potem kazał włączyć ponownie i wszystko następnego dnia działało.

Dzień dzisiejszy, około południa lekka przycinka internetu po czym na każdym komputerze komunikat o jakimś bitlockerze. Potrwało może to z minutę i na każdym z komputerów pojawił się komunikat widoczny w załączniku (to akurat host ale coś podobnego jest na każdym z PC xD).
A teraz najlepsze, udało nam się znaleźć jakiś komputer który nie został zaatakowany i do którego nasz gość od IT połączył się przez teamviewera i zaczął skanować pliki pandą potem zapytał czy dostaliśmy jakieś żądania od gościa który to zrobił, ciekawe #!$%@? skąd jak wszystko poblokowane.

Stan obecny: Zawiozłem tego kompa na którym wszystko stało i jakieś QNAP do tego gościa od IT bo szef tak kazał, co najlepsze gościu wyszedł w koszulce z logiem pandy xD Mówi że najgorsze co może się stać to utracenie wszystkich danych. To jest możliwe? Z tego co wiem mieliśmy w #!$%@? sprzętów tam podpiętych i dużo płaciliśmy tej firmie za prowadzenie naszego działu IT. Tam jest praktycznie wszystko od tłumaczeń instrukcji laserów po dane klientów i cała biurokracja.

Z chęcią przeczytam opinie kogoś kto zna temat.

#it #siecikomputerowe #informatyka
Pobierz literak - Co sie #!$%@?ło dzisiaj u nas w firmie, wczoraj dostaliśmy maila że mają do...
źródło: comment_1655834424KWM6ibcDAJruLQxV6duhvz.jpg
  • 132
zatrudniają informatyka po technikum


@iAmTS: panie, a co ma wykształcenie do wiedzy? Informatyk albo cały czas się uczy albo zostaje w tyle, prestiżowe studia nie wiele tu zmieniają.
No to zgłosiłem to do naszego gościa od IT, ten stwierdził że nie może się zalogować na hosta i czy ktoś zmieniał hasło


@literak: Jeśli to nie pasta to gość od IT to jakiś gamoń bez wiedzy i doświadczenia. Przede wszystkim komputery do których jest dostęp z internetu absolutnie nie powinny udostępniać możliwośći logowania się na nich zdalnie za pomocą hasła.
qnap, pogratuluj komuś kto to u was wdrożył :)


@Pan_Slon:

nie siedzę w serwerach, ale takie coś to sobie w domu mogę postawić żeby moją kolekcję zdjęć z wujkiem Jankiem gdzieś zbackupować :)


@s---k:

Pieprzenie jakich wiele w sieci. Nasy zarówno QNAP jak i Synology bardzo dobrze nadają się do firm, wystarczy dobrać odpowiedni model, dyski i działa to latami. Nie w każdej firmie jest możliwe wstawienie serwera 2/3U na
a to całe QNAP to nie jest przypadkiem do zbierania backupow??


@literak: QNAP to NAS. NAS można porównać do takiego zbiorowego magazynu danych, gdzie każdy pracownik tam zapisuje dane, a nie na swoim komputerze na którym pracuje.

Ogólnie widać, że firma dała d00pska w kwestii kopi zapasowych, bo powinny być one robione zdalnie (albo twoja firma to januszerka i oszczędzają kasę tam gdzie nie powinna). Gdyby takie kopie były to informatycy
@literak: u mnie w tamtym roku ktos nam zablokowal dysk sieciowy i zadal 250tysiecy dolarow za odblokowanie. Oczywiacie szef byl #!$%@?, informatyk ktoremu placilismy duzo kasy nie robil kopi zapasowej dysku, 0 zabezpieczen a koles chyba kosił kase miesiecznie dosc duzo bo w razie awarii potrafił samolotem z katowic do gdanska przyleciec jak tylko jakis lot byl w miare szybko i mniej to trwalo niz autem.
2 miesiace klikalismy i robilismy
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
zapewne placiliscie za malo ;) teraz bedziecie placic wiecej


@oink_oink: #!$%@? prawda. My mamy obsługę IT, która kosztuje mnóstwo hajsu a i tak zdarzają im się wtopy. Niedawno wyszło na jaw, że przejmując obsługę po poprzedniej firmie trzy lata temu nie sprawdzili gdzie jakie dostępy pozostawały otwarte i jakaś chińska kamerka z monitoringu miała do niedawna otwarty dostęp do odczytu i zapisu na serwerze z poufnymi plikami. Że to się nie
@literak:

Update; jednak nie mam w #!$%@?

Nie ma niczego, jakby z dnia na dzien firma przestala istniec, kolega na telonie tlumaczy sie klientom, a ja dla tych stalych organizuje wysylke materialow biorac adres dostawy uwaga, Z IMPRESSUM danej firmy.
Ta bilbioteka adresow dla DPD byla w miare pomocna do drukowania etykiet, dobrze ze ktos przynajmniej gdzies dane do logowania zapisal.

Szkoda ze nam drukarki tez nie zaszyfrowali, poki co lecimy
Pobierz literak - @literak: 

Update; jednak nie mam w #!$%@?

Nie ma niczego, jakby z dn...
źródło: comment_1655880293wg4N9wIWVOdupYpC3rmqib.jpg