Wpis z mikrobloga

Co sie #!$%@?ło dzisiaj u nas w firmie, wczoraj dostaliśmy maila że mają dostęp do naszego komputera jednak treści nie znam bo wiadomość została zablokowana przez jakieś nasze oprogramowanie i widoczny był tylko temat, ale każdy to zlał bo podobny spam przychodzi 20x razy dziennie. Parę godzin później w firmie zabrakło internetu, a mamy jakieś 5 komputerów podłączonych pod sieć i potrzebujemy połączenia internetowego do prawie każdej czynności (sprzedajemy i serwisujemy lasery + czesci do nich). No to zgłosiłem to do naszego gościa od IT, ten stwierdził że nie może się zalogować na hosta i czy ktoś zmieniał hasło xD (jest nas 3 i nikt nie potrafi takich rzeczy robić). Minęło parę minut i zaczął wydzwaniać każąc wyłączyć wszystko z serwerowni, a najlepiej wtyczki powyciągać bo jakiś nieznany user jest podłączony zdalnie do hosta. Wieczorem miał coś tam pozabezpieczać, potem kazał włączyć ponownie i wszystko następnego dnia działało.

Dzień dzisiejszy, około południa lekka przycinka internetu po czym na każdym komputerze komunikat o jakimś bitlockerze. Potrwało może to z minutę i na każdym z komputerów pojawił się komunikat widoczny w załączniku (to akurat host ale coś podobnego jest na każdym z PC xD).
A teraz najlepsze, udało nam się znaleźć jakiś komputer który nie został zaatakowany i do którego nasz gość od IT połączył się przez teamviewera i zaczął skanować pliki pandą potem zapytał czy dostaliśmy jakieś żądania od gościa który to zrobił, ciekawe #!$%@? skąd jak wszystko poblokowane.

Stan obecny: Zawiozłem tego kompa na którym wszystko stało i jakieś QNAP do tego gościa od IT bo szef tak kazał, co najlepsze gościu wyszedł w koszulce z logiem pandy xD Mówi że najgorsze co może się stać to utracenie wszystkich danych. To jest możliwe? Z tego co wiem mieliśmy w #!$%@? sprzętów tam podpiętych i dużo płaciliśmy tej firmie za prowadzenie naszego działu IT. Tam jest praktycznie wszystko od tłumaczeń instrukcji laserów po dane klientów i cała biurokracja.

Z chęcią przeczytam opinie kogoś kto zna temat.

#it #siecikomputerowe #informatyka
literak - Co sie #!$%@?ło dzisiaj u nas w firmie, wczoraj dostaliśmy maila że mają do...

źródło: comment_1655834424KWM6ibcDAJruLQxV6duhvz.jpg

Pobierz
  • 132
zapytał czy dostaliśmy jakieś żądania od gościa który to zrobił, ciekawe #!$%@? skąd jak wszystko poblokowane.

ale każdy to zlał bo podobny spam przychodzi 20x razy dziennie.


@literak: no więc dostaliście żądania tylko treść wam zablokowało, a tam pewnie była data do kiedy ma być zapłacone albo pliki robią papa data dziś wybiła i wszystko poszyfrowane xD
@literak: xD nie mogę jak w 2022 jeszcze istnieją januszexy co za 3500 brutto zatrudniają informatyka po technikum i mają absolutnie #!$%@?ą, dziurawą jak szwajcarski sieć, ledwo działającą sieć firmową xDDDD

A zapłaciliby więcej, poszli do chmury i #!$%@? na jakieś serwery. W firemce routerek z wifi, konta googlowskie, wszystkie dokumenty w sieci i elo. I tak pewnie na 3 kompach robicie, to na #!$%@? trzymać na nich dane xD
@TypowyXD: Tak, bo Synology jest takie zajebiste i poważne firmy z tego korzystają. To są rozwiązania dla ludzi którzy nie są wystarczająco ogarnięci żeby zbudować NAS od podstaw. Poza tym budowa własnego NASa zapewne będzie kosztować więcej niż gotowiec od Synology więc o jakim Januszostwie tutaj mowa?
supra107 - @TypowyXD: Tak, bo Synology jest takie zajebiste i poważne firmy z tego ko...
@literak: Jeżeli to nie pasta, to niezły cyrk się tam #!$%@?ł :D Opiekę to mieliście, ale chyba tylko na papierze. Znając życie usługi powystawiane na świat bez ładu i składu, brak porządnego fw na brzegu, zero aktualizacji urządzeń/systemów, bo na razie działają. Qnap wcale nie musiał być powodem, wystarczył jakiś rdp na systemie bez aktualizacji wystawiony na zewnątrz. W ogóle to ktoś sobie hasa po serwerach i to na uprawnieniach admina,
@Pan_Slon ja nie rozumiem tego zachwytu w ogóle nad Synology. Generalnie mam w tej chwili 2 sztuki na 2 i 4 dyski na których trzymam sobie mało krytyczne dane. Kiedyś udało mi się kupić za jakieś 50zl płytę mini itx na bazie Intel Atom i poskładałem małego NASa na bazie Linuxa. Działa to bardzo fajnie bo dyski pracują na mdraid więc w razie padali można je uruchomić na dowolnym PC. Do tego
@iAmTS: Polecam Ci kiedyś przenieść do chmury firmę, w której pracownicy operują na plikach ważących po kilka gigabajtów. Elo to będziesz miał powiedziane następnego dnia po wdrożeniu. Nie ma rozwiązania idealnego, często po prostu trzeba wybrać mniejsze zło. Płacenie za coś więcej nie zawsze rozwiąże problem, jeżeli to coś nie jest wdrożone z głową.
@literak: przyda się właścielowi firmy taka nauka na przyszłość. Życzę aby sprawy ksiągowe były ok bo jak tego nie będzie i wpadnie kontrola to można powoli się zawijać:(
@literak: Czytam i czytam i tak myśle kolesie z IT opisują swoje sytuacje i coś tam robią, po czym po dwóch włamach okazuje się że to jednak nie IT i po prostu zlano temat trochę pomimo, że macie bardzo ważne dane i wgl mega potrzebne rzeczy. Ja nie wiem, nie macie żadnego szacunku do własnej firmy?