Wpis z mikrobloga

Ponownie pojawia się w przestrzeni publicznej hasło, że banki oszukały, że WIBOR, że oprocentowanie i wzrost rat kredytów x2 w stosunku do tego, co było jeszcze rok temu.

Mam pytanie na serio, nie chcę w żaden sposób rozpoczynać wojny w komentarzach, ale..

Z perspektywy przeciętnego wyjadacza chleba wygląda to tak:

Polak wziął kredyt w momencie, kiedy stopy wynosiły bodajże 0,1%. Podjął ryzyko wybierając oprocentowanie zmienne, które sprawia, że jego rata kredytu, w związku ze wzrostem stóp, WIBORU również wzrośnie, no, bo mniejsza być już nie może.

Jednocześnie nie ma żadnego limitu stóp i WIBORU - może to być 2%, może być 8%, 23% albo 150% - wiadomo, że z gospodarki by nic nie zostało, ale samego limitu w umowie nie ma, także osoba, która wzięła kredyt skazana jest na decyzje innych ludzi i sama o tym świadomie zdecydowała.

No i taki Polak ma teraz pretensje do banku, że został oszukany.

Pytanie brzmi - gdzie tu jest wina banku, rządu, NBP? Oczywiście sam fakt, że wzrosła inflacja, ceny, stopy to zasługa kretynów z PiSu, Glapińskiego, ale ktoś wybierając zmienną stopę zaryzykował i na ten moment przegrał. Ktoś inny, kto wybrał stałą stopę na ten moment może zyskuje, zobaczymy jak długo. Wynajmujący, oszczędzający - oni też przecież podjęli jakieś ryzyko, że wzrosną ceny, że zabierze im wszystko inflacja itd. Można współczuć, można mówić, że przykra sprawa ten wzrost, no, ale nikt nie zmuszał do brania kredytu na takich warunkach.

Także może ktoś mnie oświeci dlaczego zaczynają się krzyki STOP BANKOWEMU BEZPRAWIU, może jest jakiś element, którego nie wziąłem tu pod uwagę, nie rozumiem, po prostu o nim nie wiem.

Bo na ten moment wygląda mi to na roszczeniowe darcie piz** jak na memie z nosaczami.

Dzięki z góry!

#inflacja #nieruchomosci #kredythipoteczny #banki
  • 106
teoretycznie ona powinna byc pomiedzy stopami referencyjnymi a lombardowymi


@rtg_: te operacje BC są krótkoterminowe, WIBOR na którym oparte są kredyty hipoteczne jest 3M lub 6M. WIBOR O/N jest niższy nawet od referencyjnej, nie mówiąc już o lombardowej.
@MarcinDerk: kolejna sprawa że osoby słabo zarabiające, czyli poniżej 8k-10k uwierzyli że są klasę średnią, a tak naprawdę są klasą biedną, i zaczęła spełniać marzenia o własnym domu.

I tak, każdy obywatel powinien być w stanie zarobić na własne mieszkanie ale żyjemy w biednym kraju gdzie jest to po prostu niemożliwe.

klasa średnia zaczyna się od 8k+, ja bym dał 12k+ dla pewności( ͡° ͜ʖ ͡°)
@MarcinDerk: Co do argumentu, że "widziały gały co brały" i "umów należy dotrzymywać" - jeśli jakiś zapis umowy jest niezgodny z polskim prawem, to traktuje się, jakby nie obowiązywał. Trzeba będzie poczekać na wykucie się linii orzeczniczej w sprawie WIBOR-u, pierwsze pozwy podobno zostały złożone. I nie ma tutaj żadnego znaczenia, że strony się zgodziły na takie zapisy.
masz tutaj rekomendacje s z 2019


@dupasmoka: No brawo, przytaczasz rekomendację o której wspominam. A teraz gdybyś ją przeczytał:

Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje, że Rekomendacja S dotycząca dobrych praktyk

w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie, stanowiąca

załącznik do uchwały Nr 492/2019 Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 3 grudnia 2019 r. (Dz.

Urz. KNF poz. 39 oraz z 2020 r. poz. 19), zostanie wprowadzona przez banki spółdzielcze nie

później niż do
czy Polacy ich nie chcieli brać, bo woleli zaoszczędzić i zaryzykowali czy nie było ich po prostu w ogóle w ofercie


@MarcinDerk: wtedy nie we wszystkich była, ale gdy się pojawiła to było w okolicach 5% XD Kredyciarze podejmowali świadome decyzje o wzięciu ryzyka na siebie w zamian za nieco niższą ratę na początku, nawet gdy na średnim kredycie różnica między ratą na zmiennej a 5-letniej stałej stopie wynosiła jakieś sto
@Filipterka25 nie wiem czy komorników wystarczy na te wszystkie sprawy. Ile tej pensji komornik zajmie? Komuś skoczy kredyt z 3 na 6 a zarabiał 8, ile może mu zabrać i czy zadowoli to bank? Chodzi mi o to że nie ma możliwości aby ta sama płynność spłaty została zachowana od osoby która walczy. Jeśli takich osób będzie dużo?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@MarcinDerk: wow widzę że jestem osamotniony w myśleniu że nie mam problemu z bankiem tylko z polityką rządu która doprowadziła tak szybko do tak dużej inflacji przez co stopy kopią mnie po dupie tak mocno ( ͡° ͜ʖ ͡°)