Wpis z mikrobloga

Ponownie pojawia się w przestrzeni publicznej hasło, że banki oszukały, że WIBOR, że oprocentowanie i wzrost rat kredytów x2 w stosunku do tego, co było jeszcze rok temu.

Mam pytanie na serio, nie chcę w żaden sposób rozpoczynać wojny w komentarzach, ale..

Z perspektywy przeciętnego wyjadacza chleba wygląda to tak:

Polak wziął kredyt w momencie, kiedy stopy wynosiły bodajże 0,1%. Podjął ryzyko wybierając oprocentowanie zmienne, które sprawia, że jego rata kredytu, w związku ze wzrostem stóp, WIBORU również wzrośnie, no, bo mniejsza być już nie może.

Jednocześnie nie ma żadnego limitu stóp i WIBORU - może to być 2%, może być 8%, 23% albo 150% - wiadomo, że z gospodarki by nic nie zostało, ale samego limitu w umowie nie ma, także osoba, która wzięła kredyt skazana jest na decyzje innych ludzi i sama o tym świadomie zdecydowała.

No i taki Polak ma teraz pretensje do banku, że został oszukany.

Pytanie brzmi - gdzie tu jest wina banku, rządu, NBP? Oczywiście sam fakt, że wzrosła inflacja, ceny, stopy to zasługa kretynów z PiSu, Glapińskiego, ale ktoś wybierając zmienną stopę zaryzykował i na ten moment przegrał. Ktoś inny, kto wybrał stałą stopę na ten moment może zyskuje, zobaczymy jak długo. Wynajmujący, oszczędzający - oni też przecież podjęli jakieś ryzyko, że wzrosną ceny, że zabierze im wszystko inflacja itd. Można współczuć, można mówić, że przykra sprawa ten wzrost, no, ale nikt nie zmuszał do brania kredytu na takich warunkach.

Także może ktoś mnie oświeci dlaczego zaczynają się krzyki STOP BANKOWEMU BEZPRAWIU, może jest jakiś element, którego nie wziąłem tu pod uwagę, nie rozumiem, po prostu o nim nie wiem.

Bo na ten moment wygląda mi to na roszczeniowe darcie piz** jak na memie z nosaczami.

Dzięki z góry!

#inflacja #nieruchomosci #kredythipoteczny #banki
  • 106
  • Odpowiedz
  • 174
@MarcinDerk bo Polak Nosacz myślał że cena kurnika będzie rosła a ratka kredytu dewaluowała się inflacją, bo tak przeczytał na portalu bankier.pl

Nie miał czasu poczytać czym jest WIBOR zaciągając kredyt na pół bańki, bo był zajęty organizowaniem miernika lakieru, szwagra i kolegi do zakupu passata za 20k bo ceny samochodów rosły i trzeba było coś sprawdzonego kupić a to zawsze sporo zachodu.
  • Odpowiedz
Podjął ryzyko wybierając oprocentowanie zmienne,


@MarcinDerk: Nie ma na rynku kredytów hipotecznych oprocentowanych stałą stopą przez cały okres kredytowania. Rekomendacja S KNF wymusiła na bankach 5-letnie oprocentowanie stałe dopiero w 2021 roku, ale to wciąż tylko 5 lat.
  • Odpowiedz
@MarcinDerk: bo ludzie chcieli chronić pieniądze przed INFLACJĄ kredytami na ZMIENNEJ stopie nie wiedząc, że mamy realnie ujemne stopy procentowe i zapominając, że na kredyt trzeba jednak zapierdzielać ostro tak samo jak robią ludzie kupujący wszelkie dobra za swoje pieniądze ;P
  • Odpowiedz
@MarcinDerk to nie ma znaczenia, zapisy w umowie były oszukańcze i to co się teraz dzieje to też oszustwo. Nie ważne że ludzie to podpisali. Jak przy inflacji 10% można płacić 100% więcej. Trzeba zaorać te umowy i spisać na nowych warunkach, już porobiły się grupy na FB które zbierają ludzi do zbiorowego niepłacenia kredytu i tam są tysiące członków. Ciekawe co zrobią banki jak kilkadziesiąt tysięcy hipotek przestanie być spłacane,
  • Odpowiedz
@MarcinDerk: Chodzi o samą konstrukcję wiboru, który w pięknej teorii ma być wskaźnikiem kosztu pożyczania sobie pieniędzy przez banki, ale w praktyce takim wskaźnikiem nie jest, bo banki nie pożyczają sobie pieniędzy ze względu na nadpłynność finansową. Ponadto wibor może być ustalany przez banki deklaratywnie, czyli banki sobie deklarują, za ile pożyczałyby sobie pieniądze, mimo że sobie nie pożyczają. Efekt: dodatkowy zysk banku z powodu stosowania wskaźnika wibor, co jest
  • Odpowiedz
Także może ktoś mnie oświeci dlaczego zaczynają się krzyki STOP BANKOWEMU BEZPRAWIU, może jest jakiś element, którego nie wziąłem tu pod uwagę, nie rozumiem, po prostu o nim nie wiem.


@MarcinDerk: częściowo jest problem z tym jak banki ustalają stawke wibor. teoretycznie ona powinna byc pomiedzy stopami referencyjnymi a lombardowymi (lombardowe to te po ktorych bank centralny pozycza bankom komercyjnym). wibor to stawka po ktorej banki ustalaja ze beda sobie
  • Odpowiedz
@Dranzer888: W jaki sposób były oszukańcze?

@avatarr: Nie podważam tego, że banki sobie same podnoszą WIBOR, czyli ciągną więcej hajsu od kredytobiorców, ale tu wracam do tego, co pisałem - każdy podpisał umowę i wyraził zgodę na to, że rząd, bank może bez limitu podnosić im wysokość raty, więc dlaczego ma to być oszustwo?

@rtg_: Jak wyżej - nie kwestionuje tego, że bank żeruje na kredytobiorcach
  • Odpowiedz
@avatarr: bzdura, WIBOR jest skorelowany ze stopą procentową, która jest kosztem kapitału. NIKT przy inflacji nie będzie pożyczać ani utrzymywać oprocentowania 0,1%, bo to oczywista strata.
Kłamiesz pisząc, że to dodatkowy zysk banku. To jest zabezpieczenie przed stratą banku. Trzeba odróżniać wartość realną pieniądza od nominalnej.
@MarcinDerk: oczywiście że racja, ludzie są ignorantami i nie wiedzieli, co to są stopy procentowe oraz tego, że wraz z inflacja MUSZĄ
  • Odpowiedz
@MarcinDerk: Odpisałem, dlaczego: Efekt: dodatkowy zysk banku z powodu stosowania wskaźnika wibor, co jest niezgodne z prawem bankowym i kc, gdyż wynagrodzeniem banku w przypadku kredytu ma być marża + prowizja. Ponadto deklaratywny charakter wskaźnika wibor oznacza, że banki, które są "odpytywane" przez firmę ustalającą wartość tego wskaźnika, mogą w praktyce dowolnie kształtować sobie wartość odsetek płaconych przez kredytobiorcę.
  • Odpowiedz
bzdura


@dupasmoka: Nie ma to jak merytoryczny argument w dyskusji...

– Wysoki udział kredytów o oprocentowaniu zmiennym w całym portfelu kredytów hipotecznych wynika z dwóch powodów. Po pierwsze, do niedawna w ofercie banków właściwie nie było alternatywy. Zmieniła to dopiero wydana przez KNF Rekomendacja S, która zobowiązała banki do wprowadzenia kredytów ze stałym oprocentowaniem od lipca 2021 r.

https://pieniadze.rp.pl/budzet-rodzinny/art36120561-oprocentowanie-stale-czy-zmienne-jaki-kredyt-hipoteczny-lepiej-wybrac
  • Odpowiedz
@MichaelT128: czyli przed lipcem 2021 roku zaden bank nie oferowal stalego oprocentowanie na te 5 lat?

@avatarr: czyli co, wszystkie kredyty na rynku sa obecnie nielegalne? I mimo to wszyscy je splacaja i nikt nie robil do tej pory problemow?
  • Odpowiedz
Nie podważam tego, że banki sobie same podnoszą WIBOR, czyli ciągną więcej hajsu od kredytobiorców,


@MarcinDerk: zauważ, że WIBOR jest mocno skorelowany ze stopą referencyjną NBP. Gdyby to "manipulowanie" wiborem było takie proste, to co by ich powstrzymało przed ustaleniem np 20%?
  • Odpowiedz