Wpis z mikrobloga

Siema, dostałem propozycje współpracy na #umowazlecenie
Czytam sobie tę umowę i mam taki dziwny zapis

Umowa może być wypowiedziana przez którąkolwiek ze Stron z zachowaniem ... okresu wypowiedzenia,

jedynie w sytuacji w której zaistnieją ważne przyczyny, zgodnie z rozumieniem przepisów Kodeksu
Cywilnego.

Prócz tego jest tylko pare zapisów o tym, że zleceniodawca może rozwiązać umowę. Oznacza to, że ja sam jej nie będę mógł wypowiedzieć? xd

#praco #prawopracy #praca #pytanie #kiciochpyta
  • 32
@TMBRK: Możesz wypowiedzieć z dnia ma dzień UZ bez konsekwencji, bo to nie jest Uop, nie dostaniesz świadectwa pracy będąc zatrudnionym na UZ no i pamiętaj, że jeśli janusz ukrywa etat pod UZ to ryzykuje poważnymi konsekwencjami, bo jeśli pracujesz codziennie od godziny x do godz x, masz ubranie robocze, jesteś pod okiem zwierzchnika to jest to zwykły etat i w takim przypadku sąd pracy z inspekcją zamienią Ci to na
@TMBRK: Janusze chcą zaoszczędzić zatrudniając na pełny etat na podstawie UZ zabierając Ci tym samym Twoje prawa pracownicze czyli:
- prawo do urlopu
- prawo do L4
- premie
- unormowany czas pracy i wynikającej z tego nadgodziny
- świadectwo pracy
- odprawa przy wypowiedzeniu
@staggermeister_: Nie ma okresu wypowiedzenia typie na UZ bo w takim przypadku janusz musiałby Ci wypłacic odprawe, a tego nie zrobi bo raz że to UZ a nie Uop, w ogóle OP powinien zgłosic #!$%@? do pipu, bo oszukuje, jak ludzie zaczna tych #!$%@? zglaszac to w koncu rynek sie unormuje i zaczna normalnie na Uop zatrudniać. Pamiętajcie oszczędności janusza nie są waszym interesem, liczy się wasz interes ( ͡°
@TMBRK: Też tracisz, bo nie zaliczy Ci sie to do stażu pracy, bo w świetle prawa nie jesteś pracownikiem, a zleceniobiorcą. Serio to się nie opłaca nawet jako student i masz stawke brutto=netto, bo nie masz odprawy, zachorujesz to masz bezpłatne L4, nie weźmiesz urlopu, bo tez jest on bezpłatny (na Uop przy urlopie pracodawca Ci normalnie płaci). Jedyny plus dla studentów UZ ma taki, ze stawka to brutto=netto, ale i
Nie ma okresu wypowiedzenia typie na UZ


@userrrr: Zależy jak postanowią strony przy zawieraniu umowy.

zachorujesz to masz bezpłatne L4


@userrrr: xD

To zależy jak głupi i skąpy jest pracownik - na UZ można się ubezpieczyć chorobowo. JEst taka opcyjka milutka.

, bo tez jest on bezpłatny


@userrrr: Zależy jak postanowiły strony w umowie.

Jak zwykle pieprzysz bez znajomości prawa i realiów.
Prócz tego jest tylko pare zapisów o tym, że zleceniodawca może rozwiązać umowę. Oznacza to, że ja sam jej nie będę mógł wypowiedzieć?


@TMBRK: Pokaż umowę, zamaż dane - tu jest sporo zmiennych. Zasadniczo tak, najbezpieczniej w wypadku chęci zrobienia przerwy wypowiedzieć zgodnie z okresem wypowiedzenia.
W każdym razie dzięki, widzę, że już w pierwszej wiadomości mi pomogłeś


@TMBRK: No nie pomógł, ponieważ zależnie od ukształtowania umowy te postanowienia mogą być ważne i mógłbyś odpowiadać cywilnoprawnie w pewnych przypadkach.

Dodam, że userr nie jest prawnikiem, tylko, ekhem, kimś często zmieniającym bardzo proste prace (IYKWIM) o baaaaardzo roszczeniowej postawie.
@Filipterka25: konkretnie to jest ten punkt

Umowa może być wypowiedziana przez którąkolwiek ze Stron z zachowaniem ... okresu wypowiedzenia,
jedynie w sytuacji w której zaistnieją ważne przyczyny, zgodnie z rozumieniem przepisów Kodeksu Cywilnego.
@TMBRK: Potrzeba nieco więcej danych, ponieważ większość "umów zlecenia" na rynku nie jest umowami zlecenia tylko umowami nienazwanymi bazowanymi na umowie zleceniu (którą można zawrzeć przy zlecaniu komuś dokonania czynności prawnej).

Ale przyjmując że wszystko inne jest "zgodne ze sztuką" (czyli że umowa sama w sobie nie jest na tyle spaprana, że przepisy art. 734-751 kodeksu cywilnego są wyłączone) to takim ważnym powodem może być zmiana miejsca zamieszkania lub otrzymanie oferty
@Filipterka25: Chyba nie zaprzeczysz, że nie wolno zastępować etatu umową zlecenie i tym samym chyba przyznadz racje, że Uop jest dużo korzystniejsze dla pracownika niż UZ

No i na UZ nie liczy Ci się staż pracy, nie chroni Cie prawo pracy, nie masz płacone za nadgodziny (mozesz rypać nawet 24/h a zapłacone bedzięsz mial jak za 8 godz - bez żadnego dodatku za nadgodziny)

No i pokaż mi pracodawców, którzy
Chyba nie zaprzeczysz, że nie wolno zastępować etatu umową zlecenie i tym samym chyba przyznadz racje, że Uop jest dużo korzystniejsze dla pracownika niż UZ


@userrrr: Zależy.

No i na UZ nie liczy Ci się staż pracy, nie chroni Cie prawo pracy


@userrrr: Zależy - emerytalny czy do zasiłku się liczy jak najbardziej, jedynie do urlopu OIDP nie, ale OP-owi żadna umowa by się nie liczyła do stażu pracy.

,
@Filipterka25: Pokaż mi te normalne firmy w Polsce, bo 99% firm januszuje

Jeżeli dostałby Uop na okres tymczasowy to jak najbardziej mu się by liczył staż pracy

Uop jest korzystniejsze wiadomo, że dla alimenciarza czy dlużnika najkorzystniejsza jest tzw szara strefa czyli praca na czarno ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:
Jeżeli dostałby Uop na okres tymczasowy to jak najbardziej mu się by liczył staż pracy


@userrrr: Oczywiście, że by mu się nie liczył staż urlopowy, gdyż w zbiegu studiów i uop liczy się jeden z nich do stażu urlopowego.

Do wszystkich innych istotnych liczą się zarówno uop i cywilnoprawna. Po prostu nie masz pojęcia o czym piszesz.

Pokaż mi te normalne firmy w Polsce,


@userrrr: PZU, Alior Bank - z