Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@marv0lo: Od co najmniej 2018 przy podpisywaniu umowy kredytowej jako załącznik podpisujesz też symulację jak będzie wyglądać twoja rata w przypadku dużo wyższych stóp procentowych. Oraz oświadczenie że jesteś świadomy ryzyka wzrostu stóp procentowych.


Pani redaktur, my nie czytali, podpisali a tera trzeba płacić

@asiajasiabasia: nie stóp tylko WIBOR-u. Od jakiegoś czasu pisowcy kręcą na WIBORZE łapami kumpla Morawieckiego, bo od dwóch lat WIBOR nie jest ustalany jako średnie oprocentowanie
  • Odpowiedz
@Krupier: Przecież WIBOR rośnie praktycznie w takim samym tempie jak stopy. WIBOR3M ma być szacunkiem średniego poziomu stóp procentowych przez następne 3 miesiące. Masz teraz stopę 6% WIBOR3M 6,75%. Uważasz, że przez następne 3 miesiące stopy będą niższe niż 6,75%? Analogicznie 6M i 7%. Jeśli w ogóle to WIBOR jest w tym momencie niedoszacowany, bo jesteśmy cały czas w cyklu podwyżek o 75-100pb i na horyzoncie nie widać spadków. W okolicach
  • Odpowiedz
Przecież WIBOR rośnie praktycznie w takim samym tempie jak stopy.


@JC97: no jednak nie.

Masz teraz stopę 6% WIBOR3M 6,75%


@JC97: a 6M 6,99%, ale wiadomo, wygodniej pod tezę wziąć ten nieco mniejszy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
no jednak nie.


@Krupier: Powiedz mi jaki WIBOR 3M był 01.03.2022 i jaka była średnia stopa przez kolejne 3 miesiące. To samo możesz zrobić z WIBOR 6M między 01.12.2022 i 01.06.2022.

a 6M 6,99%, ale wiadomo, wygodniej pod tezę wziąć ten nieco mniejszy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Tak najwygodniej to nie przeczytać do końca dosłownie następnej linijki komentarza ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Obecnie WIBOR jest wyższy o 2% niż stopa NBP co nie ma prawa mieć miejsca, bo mógłby wziąć kasę z NBP za te 2% mniej.


@Kismeth: Który WIBOR jest taki wysoki? Mamy stopę 6%, W1M 6,12, W3M 6,75, W6M 7%.
  • Odpowiedz
@marv0lo: Ciekawi mnie jak to się rozwinie. Pozwą banki do sądu, będzie rozprawa, sędzia wyciąga umowę, czyta pierwsze 3 punkty które kończą temat, a wszyscy kredyciarze w ciszy idą do domu zdając sobie sprawę, że nie potrafią czytać? XDDD
  • Odpowiedz
@Cierniostwor: xD czyli cywilizowany kredyt = tani kredyt?

Cywilizowany kredyt to taki jaki dominuję w krajach cywilizowanych. Dla mnie to Zachód, USA, UK. A tam nikt nie wpadł na pomysł aby oprocentowanie kredytów na podstawowe dobro jakim jest własny kont wzrosło do tak wysokich poziomów. Tamtejsze banki centralne podnoszą i będą podnosić stopy, ale w sposób zrównoważony tak aby nie dochodziło do niszczenia klasy średniej.

Przy inflacji 100adal oprocentowanie nowych kredytów
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Obecnie WIBOR jest wyższy o 2% niż stopa NBP co nie ma prawa mieć miejsca, bo mógłby wziąć kasę z NBP za te 2% mniej.


@Kismeth: Który WIBOR jest taki wysoki? Mamy stopę 6%, W1M 6,12, W3M 6,75, W6M 7%.

@JC97: masz WIBOR 6.75%, który realnie przy obecnych stopach powinien wynosić 5%.
  • Odpowiedz
@Cierniostwor: Jest dokładnie odwrotnie. W umowie nie masz wpisanej wysokości raty, tylko kwotę, okres, oprocentowanie i warunki jego zmiany. To są warunki spłaty. Rata to jest wynikowa tych warunków. I te warunki były takie same rok temu jak i dzisiaj.
  • Odpowiedz
@Kismeth: Na jakiej podstawie miałby być na poziomie 5% jeśli stopa referencyjna jest na 6% i nie tylko nie maleje, ale rośnie i nie zwalnia tempa wzrostu? Żeby było śmieszniej kredyty oparte o ten złodziejski WIBOR 3M, które zostały ostatnio przeliczone w kwietniu mają oprocentowanie oparte właśnie o ok. 5% i będą tak miały jeszcze kilka tygodni ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Powiedz mi jaki WIBOR 3M był 01.03.2022 i jaka była średnia stopa przez kolejne 3 miesiące


@JC97: ale dlaczego przez kolejne trzy miesiące? Skoro wibor jest taki genialny, że "dyskontuje przyszłość" to pod koniec lutego powinien wynosić tyle, ile stopa referencyjna na ten dzień bo przecież właśnie to przewidywał. A tymczasem co mieliśmy?

Wibor 3M na dzień 28 lutego - 3M 3,65%; 6M 4,02%.
Stopa referencyjna na dzień 28 lutego -
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kismeth: Na jakiej podstawie miałby być na poziomie 5% jeśli stopa referencyjna jest na 6% i nie tylko nie maleje, ale rośnie i nie zwalnia tempa wzrostu? Żeby było śmieszniej kredyty oparte o ten złodziejski WIBOR 3M, które zostały ostatnio przeliczone w kwietniu mają oprocentowanie oparte właśnie o ok. 5% i będą tak miały jeszcze kilka tygodni ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@JC97: na takiej podstawie, że
  • Odpowiedz
@Krupier: Ty chyba nie rozumiesz co znaczy dyskontowanie przyszłości xD Porównaj WIBOR 3M z 28.02 i stopę z 28.05. 6M porównasz 28.08, albo weź sobie stopę dzisiejszą i WIBOR 3M z 09.01. Dlaczego akurat 3 miesiące? Bo są różne wersje tego wskaźnika, jest też np. 1M, 1R i parę innych.
  • Odpowiedz
@JC97: rozumiem. Dzisiejszy wiborek "dyskontuje" to jaka będzie stopa za kwartał i pół roku. Przynajmniej taka jest teoria.

Więc tak jak wyżej napisałem - tak zajebiście zdyskontował stópki w pierwszym kwartale tego roku, że głowa mała.( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Krupier: No to jaki był ten 3M 28.02 i jaka stopa 28.05, no sprawdź sobie. Jeśli szukasz w WIBOR-ze ułomności przez ostatnie miesiące to był on niedoszacowany, bo zawsze po tych 3 czy 6 miesiącach stopa była wyższa niż WIBOR, który miał ją dyskontować, czyli kredytobiorcy byli na nim do przodu.
  • Odpowiedz
@asiajasiabasia: ja czytałem ja podpisałem. Chce płacić ten kredyt. Nie chcę bym ja musiał zaciskać pasa a emeryci dostawali kolejne pieniądze, by na bombelki przestali dawać. Jak hamujemy to wszystkimi kołami a nie jednym. Jako kredytobiorca chciałbym by kredyty miały stałą stopę przez cały okres kredytowania. Wziąłem kredyt na tanie mieszkanie bo spodziewałem się jak potoczy się sytuacja. Wolałbym kupić większe ładniejsze ale przez to co oferują banki zwyczajnie się bałem.
  • Odpowiedz