Wpis z mikrobloga

Czytali, czytali. Byli świadomi. Są świadomi też tego, że dzieciom z wykopu, albo tym którzy dostali mieszkanie od rodziców ciężko jest sobie wyobrazić, że aby kupić swoje własne mieszkanie trzeba odkładać 2500 zł przez 10 lat. Ale co to dla wykopka na garnku rodziców.

Mówię o rynku wtórnym, w stanie i z meblami jakie są. Nie o nowym mieszkaniu do urządzenia. Do tego trzeba dodać kolejne 2,5-5 lat odkładania po 2500.

Kogoś
  • Odpowiedz
@asiajasiabasia: ale co ty #!$%@? człowieku? Większość ludzi #!$%@? nie sam fakt, że rata rośnie, bo to jest zrozumiałe, ale niezrozumiałym jest chociażby dlaczego Wibor rośnie niewspółniernie bardziej agresywnie niż stopy procentowe. Poza tym podam Ci przykład z własnego doświadczenia. Po pierwszych podwyżkach stóp procentowych złożyłem do banku wniosek o zmianę na stałe oprocentowanie kredytu. Dostałem jeszcze dobrą ofertę 6,44% dzięki czemu wysokość raty byłaby niższa, niż po kolejnej 1 podwyżce
  • Odpowiedz
PANIE MY NIE CZYTALI A TERAZ TRZEBA PŁACIĆ


@asiajasiabasia: @marv0lo: kto powiedział, że nie czytali? Skąd ta idiotyczna nagonka na kredytobiorców? Skąd pomysł, że nie znali ryzyka? Dlaczego mają nie mieć prawa do protestu? Czy polityka Glapińskiego nie podlega krytyce? Nagle stał się nieomylny? Jak tam, inflacja pokonana? Dlaczego np. można urządzać protesty na stacjach Orlenu a przeciw stopom nie można prostestować?
  • Odpowiedz
Ale wy wiedzcie, że oni chcą te kredyty spłacać, tylko na warunkach bliższych cywilizowanym krajom XD


@Warrior_97: ale dlaczego oni mają dostać rewizje swoich kredytów na nowych warunkach? Jakbyś wiedział że taką dostaniesz, to decyzja o pójściu w kredyt mogłaby być zupełnie inna.
  • Odpowiedz
@Warrior_97: Czyli w 2020-21 te niecywilizowane warunki były git, ale teraz już nie pasuje? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@JC97: W 2021 a nawet dużo wcześniej warunki spłaty kredytów były z grubsza zbliżone do warunków na zachodzie.
Więc tak, były cywilizowane a teraz nie są.
  • Odpowiedz
@Cierniostwor: Tak? Czyli wtedy zmienne stopy nie były problemem? Czy może Tobie chodzi tylko o to, że oprocentowanie początkowe było niskie? "warunki spłaty kredytów" to jednak coś więcej.
  • Odpowiedz
@Cierniostwor: Tak? Czyli wtedy zmienne stopy nie były problemem? Czy może Tobie chodzi tylko o to, że oprocentowanie początkowe było niskie? "warunki spłaty kredytów" to jednak coś więcej.


@JC97: „Warunki spłaty kredytów” to przede wszystkim ich oprocentowanie, w strefie Euro i w USA jest ono na cywilizowanym poziomie. No chyba że cywilizacyjnych wzorców szukasz np. W Rosji gdzie stopy skoczyły do 20%
  • Odpowiedz
@Zoltrix__: to prawda, ale w wypadku hipoteki ten pieniądz już dawno poszedł w obieg i o ile wyższe stopy procentowe zniechęcają do kredytu (co inflację hamuje) to jakoś ciężko mi uwierzyć że dodatkowe strzyżenie obecnych kredytobiorców jakoś szczególnie poprawia tutaj sytuację.
  • Odpowiedz
Ale wy wiedzcie, że oni chcą te kredyty spłacać, tylko na warunkach bliższych cywilizowanym krajom XD


@Warrior_97: Jak będziemy cywilizowanym krajem to i kredyty będą inne. Polska jest jednak krajem dużo mniej stabilnym niż taka Holandia więc i banki przy wycenianiu kredytu na stałej stopie muszą sobie wliczać większe ryzyko. Zachodnie banki tak samo jak nasze kalkulują, żeby na stałej stopie statystycznie zarobić więce niż na zmiennej, tylko nie mają Głapczajlda
  • Odpowiedz
  • 0
@diasdj: Przeczytałem. W tym całym proteście najbardziej śmieszy mnie hasło STOP BANKSTEROM. Postulaty dotyczące inflacji jak najbardziej słuszne i to właśnie tam jest źródło problemu a nie w bankach. Więc sugerowałbym protest przeciwko rządzącym, bo to głównie oni są winni tak wysokim ratom.
  • Odpowiedz
@Cierniostwor: xD czyli cywilizowany kredyt = tani kredyt? Przy inflacji 100% nadal oprocentowanie nowych kredytów ma oscylować wokół zera? Warunki spłaty to przede wszystkim okres, warunki zmiany oprocentowania i okres, po którym rata jest zmieniana i dodatkowe produkty, które musisz wykupić, żeby kredyt otrzymać. Nic z tego się nie zmieniło między np. czerwcem 2021 a czerwcem 2022. Zmienił się tylko wskaźnik sterujący oprocentowaniem. Czyli co, w czerwcu 2021 podpisałeś umowę kredytową
  • Odpowiedz
ale niezrozumiałym jest chociażby dlaczego Wibor rośnie niewspółniernie bardziej agresywnie niż stopy procentowe.


@gwyddbwyll: zaraz ci przyjdą i napiszą, że wibor doskonale, cytuję, "dyskontuje przyszłość". xD

Tak zajebiście dysokntuje, że 6M już ma właściwie 7%, a stópki ile? ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:

  • Odpowiedz
@Nester86: @gwyddbwyll: @zarowka12: Pisałam już wyżej, że nie przeczytałam postulatów a sam nagłówek. Myślałam, że to kolejny protest spod znaku "oszukali mię, dej dopłaty". Z postulatami wszystkimi się zgadzam. Sama mam kredyt i też wolałabym nie żyć w bantustanie z niestabilną gospodarką i mieć wibor w okolicy 0%.
  • Odpowiedz