Wpis z mikrobloga

  • 166
@groman43 już #!$%@?ąc od tego czego konkretnie dotyczy obrazek, przy korelacjach na poziomie powyżej 0.7 zawsze warto się już pochylić i rozważyć przyczynowość.

Wiadomo, że bezpośrednio niczego to nie dowodzi ale silne powiązanie wskazuje dość często na przyczynowość albo istnienie wspólnej przyczyny np biedy czy konkretnych problemów społecznych.

Powtarzanie jak mantry twierdzenia, że korelacja nie czyni przyczynowości i zostawianie tematu w spokoju jest bezproduktywne. A tu w sumie OP nawet nie wspomniał
@Goryptic: absolutnie nikogo nie chcę tłumaczyć ale to jest o wiele głębsza sprawa. Czarni przez tyle lat gnębieni przez aparat państwowy stworzyli z popełniania przestępstw pewien opór przeciwko systemowi, przeciwko policji. W kręgach biednych czarnych bycie przestępcą imponuje właśnie z tej tradycji walki z opresyjnym państwem.

Dodatkowo żeby dostrzec, że nie jest to problem koloru skóry a socjologiczny warto spojrzeć na naszych blokersów, tam gdzie też występuje bieda - kradzieże ubrań
@Diamond-kun: Dlatego pisałem, że "#!$%@?ąc od tematu" bo faktycznie w tej kwestii imo posądzanie o przyczynowość jest mocno naciągane, chodziło mi raczej o zasadę, że "korelacja nie jest równa przyczynowości".
I mój wpis dotyczył jedynie tego, że faktycznie nie jest jej równa, ale przy dużym współczynniku często wskazuje na nią lub na wspólną przyczynę i nie powinno się pomijać takich wyników.