Wpis z mikrobloga

#oracle #vps #ubuntu #linux

Czy zwiększenie boot volume w już założonej i działającej instancji nie sprawi, że system się posypie? Mam już skonfigurowanego nextclouda i chciałbym go powiększyć o 100GB z domyślnych 50GB ale nie chcę ryzykować utratą wszystkich danych jeżeli miałoby to coś zepsuć.
  • 29
@maniok: Pytanie z czapy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Czy użyłeś już te 150 Gb przestrzeni magazynowej która można podpiąć za darmo ?
2. Zrób sobie pełną migawke i sprawdź ;) Najwyżej przywrócisz lub podepniesz kopię
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rewida17:
ad1 no właśnie nie. Z 200 limitu mam użyte tylko te 50
ad2 no właśnie zanim się będę bawił w kopie i przywracanie to chciałem popytać. Może ktoś już to robił wcześniej i się podzieli doświadczeniami
@maniok: Myślę że szybciej w takim przypadku szybciej i pewniej będzie jak zrobisz sobie nowy dysk na "storage" i podmontujesz sobie go tak aby trzymać dane na nim z nextclouda, ale to moja opinia. W sumie ma ten plus że jak system "wybuchnie" to podpinasz wolumin do innej maszyny i tyle. Mało produkcyjne podejście ale myślę że spoko
@maniok: Podaj link do poradnika, pomyślimy coś ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Oracle wygeneruje Ci większość poleceń do zamontowania dysków ;)
A też czegoś nowego się nauczysz :) Same plusy
@maniok: nie wysypie się, śmiało rozszerzaj.
Potem dajesz polecenia do reskanowania dysku które podaje Ci Oracle, a dalej rozszerz partycje w linuchu poprzez resize2fs.
@wychodze_z_friendzone:

Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
udev 2.9G 0 2.9G 0% /dev
tmpfs 592M 1.4M 591M 1% /run
/dev/sda1 45G 6.9G 39G 16% /
tmpfs 2.9G 0 2.9G 0% /dev/shm
tmpfs 5.0M 0 5.0M 0% /run/lock
tmpfs 2.9G 0 2.9G 0% /sys/fs/cgroup
/dev/loop0 49M 49M 0 100% /snap/core18/2349
/dev/loop2 62M 62M 0 100% /snap/lxd/22761
/dev/loop1 58M 58M 0 100% /snap/core20/1408
/dev/loop3 21M 21M 0 100% /snap/oracle-cloud-agent/35
/dev/sda15 98M 290K
@maniok: Z filmiku wynika że dane trzyma w WWW_HOME. Można przepisać konfigurację tak aby przenieść rzeczy w inne miejsce i aby wiedział gdzie tego szukać, w domyśle na osobny dysk zamontowany gdzieś obok systemu. A co do powiększenia partycji:
https://docs.oracle.com/en-us/iaas/Content/Block/Tasks/resizingavolume.htm

BTW, zainteresuj się nextcloud w ale w dokerze, prościej jest go ustawić i mniej jest zabawy z aktualizacjami.
https://hub.docker.com/r/linuxserver/nextcloud

PS. Nie miałeś problemu z firewallem pod Ubuntu na OCI ? W