Wpis z mikrobloga

Kary za przekroczenie prędkości w Norwegii.
Norwegia to kraj, gdzie za wyższe przekroczenia prędkości karze się zawsze BEZWARUNKOWYM więzieniem (obowiązuje także turystów). By trafić do więzienia wystarczy pojechać 96 km/h w mieście lub 125 km/h na zwykłej drodze poza miastem lub 150 km/h na drodze szybkiego ruchu lub 165 km/h na autostradzie (limit w Norwegii na autostradach to 100 lub 110).
W tabeli są tylko kary minimalne, ale np. za wyższe przekroczenia prędkości lub recydywistów karze się znacznie surowiej, w takich wypadkach oprócz więzienia, bardzo często stosuje się np. dożywotnie odebranie prawa jazdy.
Co ciekawe: prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu nie jest w Norwegii zakazane, aż do czasu, gdy jesteś w stanie normalnie go prowadzić.

#norwegia #policja #samochody #motoryzacja #prawo #polityka #ciekawostki #skandynawia #europa #nauka #rower #swiat #auta #szwecja
nowyjesttu - Kary za przekroczenie prędkości w Norwegii.
Norwegia to kraj, gdzie za ...

źródło: comment_1652257292TodIcZHyD2gOI2DOw5VDLY.jpg

Pobierz
  • 9
@nowyjesttu: A jazda po Norwegii jest zajebiście relaksująca - jak jest ograniczenie do 80, to wszyscy jadą 80, jak jest zabudowany to wszyscy jadą 50. Wyprzedzanie zdarza się zajebiście rzadko. A jeszcze parę lat temu jak byłem, to normą było, że jak np ktoś w niezabudowanym jedzie 70 (bo tyle chce, czy tyle daje radę), to co parę km zjeżdża w zatoczkę, żeby przepuścić auta za sobą. W zeszłym roku już
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@aksal89: nie jest to do końca prawda jeśli chodzi o zadupia (znaczy z polskiej perspektywy cała Norwegia to zadupie, mam na myśli norweskie zadupia, gdzie renifery dupami szczekają)
@henk: Nie no, wiadomo, że trochę uogólniam. Jak wszędzie - zdarza się, że ktoś sobie ostrzej ciśnie, ale generalnie podoba mi się ten wychillowany styl jazdy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zresztą tak jak piszę - pierwszy raz byłem tam chyba ok 10 lat temu, a ostatnio we wrześniu 2021 i zauważyłem spore pogorszenie jeśli chodzi o kulturę jazdy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@aksal89: tak, jeździ się spoko, ale mam wrażenie, że w Polsce od czasu wzrostu mandatów też jakoś się uspokoiło.
@aksal89: Jazda w Norwegii, nawet po tych krętych i często kiepskiej jakości drogach jest o wiele przyjemniejsza niż po dzikich polskich autostradach, właśnie dlatego, że w Norwegii ludzie przestrzegają przepisów. Zrobiłem tysiące km w Norwegii, także za kołem polarnym. Co do pogorszenia jazdy to mnie to nie dziwi. Mnóstwo jest teraz w Norwegii ludności napływowej i może też większy napływ zdegenrowanej kultury z zewnątrz to powoduje.