Wpis z mikrobloga

Krótkie streszczenie wiadomości światowych.

https://www.wykop.pl/link/6633681/krotkie-streszczenie-wydarzen-swiatowych-26-04-2022/

Lista do wołania na życzenie:
@nirvikalpasamadhi @Gunslinger @Keruj_LCA @promateosz
@mario-zdk @Joker_Face @nowyzielony @gruby_mbl @mishaz @mishaz @eturbo
@zdzih @Nunino @krystynalaga @cabanos @Lipathor @schweppsiu

@kolezka1 @Wolf1986 @mateoaka @Melt @piwomojepaliwo @Keruj_LCA
@chcejechacnafestiwal @Miodozer @Daramek @Mokry_karton @zen0 @nim537
@Kutapirazol @longfinger1 @Melt @Daviv @polskiniko @jcbpnd
@Kooopik @Yackyou @Cayar @nasty161 @Vladboris @NaCl @Fredino
@kirs @SaveznaRepublikaJugoslavija @cyberpunkowy_neuromantyk @valopik
@hunteroza @DamianooTrucker @Nikodem77 @wogbius @zuzczi
@robmat @login-jest-zajety @Fafex @adrian1702 @MiernyMirek
@maciekhc @farmer111 @nekoenjoyer @espu @fenable @bpbiszkopt @Pelpliner @zielnik01 @Ov4m @lukaschels @dave___007 @Gentleman_Adrian
@Deckera @bylem_bordo @Sportacus @Postuje-piosenki-od-20-lat
@D_R_O_Z_D @kwetiapina @meteusz_pro @Schrebatsky @klamkaodokna
@Bushi13 @klawaw @lm625 @ETM97200 @Torrenios @lighte @MadrzejszeNieWspomniec
@Cruxx @jupjupjupek @blazet94 @Xoltron @Tajnyciula @Maxior13
@Snurq @rataja @real_dandy @Pit: @Gizmo_Clan @damianbeat @wesolymaruda
@icy294 @Dupa01: @AltCtrlSpace: @BaroN144 @qbaszy @jonik
@netstat-ano @jkrawczyk @54545454 @sebek95 @Alexy @Drzolem89 @IP247365
@botaz @swiezak @7y7o7 @mitchumi @ArpeggiaVibration @kisuarf @Dzikopiryna @Soldat_of_Blyat @TheArt @razorn3
@krupkka @Viro @RaPtiLE

Radiostacja „Gliwice II”, powtórka w Naddniestrzu?
Prezydent Mołdawii zwołał pilne spotkanie w sprawie bezpieczeństwa po tym, jak dwa wybuchy uszkodziły radzieckie maszty radiowe w okręgu Grigoriopol w separatystycznym regionie Naddniestrza, gdzie według władz celem ataku była także jednostka wojskowa. Władze Mołdawii są wyczulone na wszelkie oznaki rosnącego napięcia w nieuznawanym przez Moskwę skrawku ziemi graniczącym z południowo-zachodnią Ukrainą. Od czasu rozpadu Związku Radzieckiego w Naddniestrzu na stałe stacjonują wojska rosyjskie. Kijów obawia się, że region ten może zostać wykorzystany jako baza wypadowa do nowych ataków na Ukrainę. Żaden z mieszkańców nie ucierpiał, ale dwie anteny radiowe, które nadawały rosyjskie radio, zostały uszkodzone.
Jednocześnie za rosyjską agencją informacyjną TASS, Rada Bezpieczeństwa Naddniestrza poinformowała o "ataku terrorystycznym" na jednostkę wojskową w pobliżu miasta Tyraspol, bez podawania szczegółów. Rzecznik Kremla Peskow powiedział dziennikarzom, że wiadomość ta jest powodem do poważnego zaniepokojenia i że Moskwa uważnie śledzi rozwój wydarzeń. Biuro nieuznawanego prezydenta Naddniestrza zarządziło podniesienie poziomu zagrożenia terrorystycznego do czerwonego i zapowiedziało utworzenie punktów kontrolnych przy wjazdach do miast regionu. Zapowiedziano, że wszystkie pojazdy wjeżdżające nocą będą kontrolowane. Incydenty nastąpiły po serii eksplozji, które, jak podała lokalna telewizja, w poniedziałek uderzyły w Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego Naddniestrza w stolicy regionu, Tyraspolu. Lokalni urzędnicy powiedzieli, że budynek został ostrzelany przez nieznanych napastników z granatnikami. Prezydent Mołdawii Maia Sandu zwołał we wtorek posiedzenie Najwyższej Rady Bezpieczeństwa kraju w odpowiedzi na incydenty.

Ukraińskie Dziedzictwo Kulturowe
Ukraina zarejestrowała wrak rosyjskiego okrętu "Moskwa" jako "podwodne dziedzictwo kulturowe", co zostało opisane jako "trollowanie" Moskwy, a nie jako działanie mające podstawy w prawie międzynarodowym. "Krążownik rakietowy 'Moskwa' był okrętem flagowym rosyjskiej floty i został wpisany pod numerem 2064 do rejestru podwodnego dziedzictwa kulturowego Ukrainy" - napisało ministerstwo obrony na swojej stronie na Facebooku. "Można podziwiać słynny krążownik i najbardziej zatopiony obiekt na dnie Morza Czarnego". Jednak z prawnego punktu widzenia posunięcie Ukrainy jest co najmniej wątpliwe. Ministerstwo obrony Ukrainy argumentowało, że "wszystkie ślady działalności człowieka na dnie Morza Czarnego w ramach działalności gospodarczej naszego państwa" są własnością narodową, zgodnie z "konwencją UNESCO".

Międzynarodową umową regulującą kwestie podwodnego dziedzictwa jest Konwencja UNESCO w sprawie podwodnego dziedzictwa kulturowego, utworzona w 2001 r. i podpisana przez 71 krajów, w tym Ukrainę. Ma ona na celu ochronę "wszelkich śladów ludzkiej egzystencji" - w tym wraków statków i zatopionych miast - o "kulturowym, historycznym lub archeologicznym charakterze" znajdujących się pod wodą, a także stworzenie ram do walki z nielegalną grabieżą.

Oznaczenie to oznacza, że dostęp do tego miejsca może być ograniczony do celów badawczych lub rekreacyjnych i nie może być ono niszczone, powiedział Sarid. Jednak, jak argumentuje Sarid, prawo to nie ma zastosowania do wraku Moskwy. Po pierwsze, konwencja stanowi, że każdy obiekt dziedzictwa kulturowego musi być "częściowo" pod wodą "przez co najmniej 100 lat". Po drugie, Moskwa jest obcym okrętem pływającym pod obcą banderą, co uniemożliwia Ukrainie uznanie jej za własne dziedzictwo narodowe. Wreszcie, Rosja nie jest sygnatariuszem porozumienia UNESCO, co oznacza, że nie musi stosować się do żadnych jego wytycznych. Niemniej jednak, Rosja była tak naprawdę pierwszą, która użyła takiego posunięcia wobec Ukrainy. W 2011 roku ówczesny premier Władimir Putin zanurkował w Zatoce Tamańskiej, obok Krymu, i wydobył dwa starożytne ceramiczne dzbany. Następnie w 2014 r., po aneksji półwyspu przez Rosję, Moskwa wykorzystała rzekome archeologiczne dowody istnienia wokół Krymu prorosyjskich królów jako część szerszej argumentacji uzasadniającej aneksję na gruncie historycznym. Mimo że Rosja nie jest członkiem konwencji, przedstawiła UNESCO dokument, w którym jako jeden z powodów swojego kroku podała "ochronę dziedzictwa kulturowego na Krymie". UNESCO odmówiło komentarza na temat legalności ukraińskiego posunięcia i jego konsekwencji.

Jedna Irlandia?
Jeden z liderów Sinn Fein w Irlandii Północnej, Michelle O'Neill powiedziała, że rząd w Dublinie musi zacząć planować ewentualność referendum, które mogłoby doprowadzić do zjednoczenia Irlandii. Wybory lokalne, które odbędą się 5 maja w brytyjskiej prowincji i w których partia nacjonalistyczna może po raz pierwszy stać się największą siłą w zdecentralizowanym rządzie. Zgodnie z porozumieniem pokojowym z Wielkiego Piątku z 1998 r., które w dużej mierze zakończyło dziesięciolecia przemocy między głównie katolickimi nacjonalistami dążącymi do połączenia z Irlandią a protestanckimi unionistami, którzy chcą pozostać częścią Zjednoczonego Królestwa, rząd brytyjski może rozpisać referendum w sprawie zjednoczenia Irlandii, jeśli większość opowie się za zjednoczeniem. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wywołało również pytania dotyczące przyszłości Irlandii Północnej i jej granicy z należącą do UE Irlandią. Według ostatniego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Studiów Irlandzkich na Uniwersytecie w Liverpoolu/The Irish News poparcie dla partii wynosi 27%, co zwiększa jej przewagę nad Demokratyczną Partią Unionistów do prawie siedmiu punktów procentowych.

Chiny ostrzegają
Minister obrony Chin wezwał kraje Azji Środkowej do zachowania czujności przed ingerencją z zewnątrz, mówiąc podczas poniedziałkowego spotkania z prezydentem Kazachstanu w Nur-Sułtan, że Pekin sprzeciwia się "siłom zewnętrznym celowo podżegającym do 'kolorowej rewolucji' w Kazachstanie". W styczniu w kilku kazachskich miastach wybuchły protesty w związku z cenami paliwa. Obiecał również zwiększenie współpracy obronnej z Kazachstanem.

Delegacja talibów w Iranie
Delegacja przedstawicieli talibów odwiedzi Iran, by rozmawiać o kwestiach uchodźców i napięciach na granicy. Ma to miejsce po tym, jak afgańscy urzędnicy poinformowali, że Iran wysłał dywizję pancerną na granicę afgańską, podobno z powodu obaw o bezpieczeństwo. Khalilurahman Haqqani, p.o. ministra ds. uchodźców i repatriacji powiedział, że "Mamy nadzieję, że uda nam się porozmawiać i rozwiązać te problemy". Tymczasem afgańscy studenci i uchodźcy przebywający w Iranie powiedzieli, że praktycznie od zawsze borykają się z problemami wizowymi, a także z problemami związanymi z pobytem i zatrudnieniem w Iranie.

#wydarzeniaswiatedek #ekonomia #gospodarka #geopolityka