Wpis z mikrobloga

@FxJerzy: Co ma cena paliwa do rzeczy? To, że cena baryłki wynosi ok. 100 USD (czyli wcale nie jest najwyższa w historii) uzasadnia taką wycenę Tesli?
Nie jestem hejterem Tesli, ale obiektywnie patrząc to cena jest strasznie napompowana.
@Jimmy_PoP: megapacki, solar roofy, fsd, prąd na stacjach ladowania. Do tego dochodzi vertical integration (większość rzeczy produkują sami dla siebie, a nie reszta kupuje, np. Fotele od kogoś) i największa marża na samochodzie w branży.
W przyszłości dojdzie więcej rozwiązań AI.
I model się spina, z kwartału ja kwartał coraz większe zyski mimo największych w branży wydatkach na r&d i stawianiu nowych fabryk.
@mepps: Myślisz, że wiecznie będą w stanie utrzymać marże na takim poziomie? Czy to w dalszym ciągu uzasadnia aż taką wycenę?
Dla mnie to przypomina właśnie Netflixa. Też mieli rewolucyjne podejście do biznesu - streaming filmów i seriali w abonamencie. Zajebiście żarło, ale w końcu reszta rynku się obudziła i wprowadziła swoje usługi streamingowe.
Tak samo na rynku EV. Są jeszcze inne ciekawe firmy (np. NIO) plus wszystkie "stare" firmy motoryzacyjne
Co ma cena paliwa do rzeczy?


@Jimmy_PoP: Większość posiadaczy Tesli posiada panele słoneczne na dachu, cena naładowania samochodu względem ceny benzyny w strefie Euro to 2/7 tego co płacisz ładując na mieście.
@gonzo91:
Piszesz, że Tesla ma najwyższe wydatki na R&D w branży. Pierwszy przykład z brzegu. Grupa VAG wydała ponad 15 mld euro w 2021. Tesla w tym samym roku raptem 2,59 mld USD.

"megapacki, solar roofy, fsd, prąd na stacjach ladowania" to co wykminiłeś stanowi około 6-8% przychodu firmy.
Dla mnie to przypomina właśnie Netflixa.


@Jimmy_PoP: A. Nie mają jeszcze żadnego sensownego konkurenta. B. Nie popieprzyło się im i nie zaczęli wciskać przy zakupi ideologii gender neutral i nie ma też tego w ich systemie operacyjnym. A więc nadal nikogo nie zniechęcili.
@Jimmy_PoP jasne że nie utrzymają marży na tym poziomie. Jak już rozkręca 4680 z full body castings to będą jeszcze wyższe. Jeszcze krótszy czas produkcji, tysiące mniej spawów a CT to już w ogóle będzie moneyprinter. Za jakieś 5 lat nie będą co robić z gotówką a w pewnym momencie będą musieli wypłacać dywidendę.
Tak Elon pisał "price is too high IMO" ale trzeba zrozumieć kontekst w jakim to napisał a chodziło
@mepps: Czemu uważasz, że będą musieli wypłacić dywidendę? Wg moich wyliczeń to ich biznes jest mega zlewarowany, a przez rosnące koszty pozyskania finansowania to wcale nie musi wyglądać tak różowo.
Możesz pisać jaśniej czy będziemy się bawić w zagadki?


@Jimmy_PoP: obrzydzili już ludziom te seriale i filmy własnej produkcji, każdą główną postacią jest baba, wszędzie masz homoseksualistów i transeksulistów i niebinarnych i całą resztę niewymienionych z.....