Wpis z mikrobloga

Na jakiej zasadzie to działa?


@lycaon_pictus: na takiej, że nie musisz podejmować ryzyka z inwestowaniem, które może pójść dobrze albo niedobrze żeby zarobić kilka procent, tylko idziesz do banku i wrzucasz na lokatę albo kupujesz obligi skarbowe i masz podobny procent bez ryzyka. To w dużym uproszczeniu, ale o taki mechanizm chodzi.
@lycaon_pictus: coraz więcej pieniędzy jest lokowane w bezpieczne instrumenty finansowe przez co jest mniej gotówki w obiegu -> droższa gotówka bo jest jej mniej i droższe jest jej pozyskiwanie. Nikt nie pali niczym w piecu, ilość gotówki w całym systemie też nie maleje tylko jest jej mniej w obiegu bo coraz więcej osób/podmiotów woli ją mieć u siebie, albo w formie jakichś bezpiecznych papierów.

Poczytaj o agregatach pieniężnych M0-M3.
@vinmcqueen: czyli te pieniądze z wyższych rat, są lokowane w jakichś obligacjach czy czymś podobnym, w ten sposób wirtualnie zmniejsza się ilość pieniędzy w obiegu, tak? ale przez kogo? bank, państwo?
@khaotic: banki komercyjne nadwyżki gotówki np. lokują w różne terminowe papiery skarbu państwa - banki mają papier a gotówka trafia do NBP, który może je wrzucić w rezerwy.

Nie przytoczę ci tu z głowy szerzej innych przykładów i przykładów tych instrumentów, bo miałem to na studiach lata temu, ale nawet sama strona NBPu (linki poniżej) i sprawozdanie finansowe NBPu dużo tłumaczy na temat kreacji pieniądza.

https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/statystyka/pieniezna_i_bankowa.html