Wpis z mikrobloga

My mieliśmy po zakupie działki oraz otrzymaniu pozwolenia na budowę brać kredyt lecz już w zeszłym roku widziałem ze ceny szalały i kredytu mogło by braknąć wiec bez stresu w tym roku robimy stan 0 za gotówkę, jak się uda to za rok surowy zamknięty za gotówkę i może dopiero wtedy kredyt. Ja mam nadzieje ze ceny materiałów spadną ale sadze ze będzie to najszybciej listopad 2022
via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
@E_L_: moja refleksja jest taka, że kiedy bym nie patrzył to w danym punkcie czasu był bardzo zły momemt na budowę / kupno mieszkania a z perspektywy czasu okazywało się, że później było jeszcze gorzej. Jedyny punkt w czasie, który krótkoterminowo okazal się nienajlepszy to 2008-2010 jak ktoś brał franki ale znowu - ci kudzie dziś mają mimo wszystko prawie pospłacane albo pospłacan a teraz i tak ich nieruchomości są wiecej
@E_L_: U mnie nie budowa, ale przebudowa: uznałem, że robię teraz przynajmniej SSZ dobudowywanej części plus jedną całą kondygnację, a resztę będę robił powoli, w miarę sezonowych zmian cen, albo lekkich obniżek w dłuższym terminie. Ceny materiałów wysokie, ale inflacja też, więc trzymanie kasy w skarpecie rownież wychodzi kiepsko. Na plus - budowy stają i od architekta wiem, że co raz więcej ekip schodzi z ceny. A za tym powinny pójść
@E_L_: Teraz budowę zaczynają, głupi, szaleni lub baaaaardzo bogaci i nieliczący się z pieniędzmi.
Nikt ci nie powie w którym kierunku to pójdzie. Z jednej rosnące koszty produkcji, wojna i zniszczenie wielu zakładów produkcyjnych na Ukrainie (np Azostal), embargo na Rosję i szalejąca inflacja a z drugiej kryzys w budownictwie czyli pewnie ogólnie, szybki spadek popytu więc ceny zaczną spadać ale czy te czynniki się wyrównają czy któryś przeważy to nie
@E_L_: w sumie podobnie jak koledzy.

Planowałem na jesień ruszyć z kopyta ale patrząc na sytuację będę robić powoli. SSO bez dachu do końca roku, zadaszenie na wiosnę, okna w lato /jesień

Wszystko bez kredytu ile się będzie dało.

Przez głowę przeszło odłożenie planów ale z drugiej strony ciągle bym się martwił bezużytecznymi oszczędnościami na koncie. No i zero gwarancji że będzie lepiej cenowo, prędzej gorzej
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@E_L_: @ATAT-2: a myśleliście o takim scenariuszu żeby szukać zbudowanego SSO albo SSZ, właśnie od ludzi którzy rozpoczęli budowę z fajnym projektem ale nie mają jak dokończyć?

Bo chyba takich ofert przybywa i nie zapowiada się żeby to się zatrzymało

A może to wyjść korzystniej cenowo