Wpis z mikrobloga

Obejrzałem rozmowę Zychowicza z Bartosiakiem i mam parę merytorycznych uwaga, bo wg mnie dr Bartosiak kompletnie się już pogubił i zapętlił w defetyzmie i nakręcił w retoryce strachu. Kilka tez, z którymi chciałbym podyskutować:

"Wojna na terenie Polski może być za pół roku, rok" - tu padł nawet termin grudnia 2022 r. Wojna z kim? Z tą Rosją, która ugrzęzła na Ukrainie, przez ponad miesiąc nie zdobyła żadnego dużego miasta i nie ma za bardzo zdolności mobilizacyjnej by wpuścić kolejny rzut, który dałby jeszcze jakiekolwiek nadzieje dla ruskich na kierunku kijowskim? Czym ona ma tę Polskę atakować, pługami? Oczywiście trzeba się szykować na wojnę z Rosją (która pewnie nie nadejdzie) i zbroić, ale ryzyko takiej wojny w dającej się przewidzieć przyszłości jest minimalne.

"Europa jest słaba, nie liczy się jako gracz, Niemcy nie mają interesu w obronie Polski przez to jak silnie związani są z Rosją" - pardon my French, but what the fuck? PKB UE jest większe niż USA czy Chin, a gdzie w ogóle mówić o żałosnym PKB rosyjskim, Niemcy inwestując w armię te 2% swojego PKB (i rzucając dodatkowe 100 mld euro na już) za kilka lat będą mieli lepszą armię niż rosyjska i to już wynika z samych liczb, bo wydadzą na nią więcej niż Rosja wydawała przez dekadę (a do tego mają dostęp do lepszego, bo natowskiego, szkolenia i sprzętu). No ale w takim razie - może nie mają interesu by nas bronić? Otóż Niemcy owszem mają spore koneksje surowcowe z Rosją, ale są one niczym przy wymianie handlowej z Polską, która jest ich partnerem biznesowym nr 1. Słaba Polska, Polska w stanie wojny, w której nie można inwestować, z którą nie można handlować to absolutny koszmar dla Niemiec. Dlatego m.in. inwestują w armię, chcą nas obejmować żelazną kopułą, etc. Oni nie chcą wojny u swoich bram, która tak mocno uderzyłaby w ich interesy.

"Biden powiedział zero konkretów, nie zadeklarował objęcia nas parasolem nuklearnym, nie przekazał żadnych jednostek" - po pierwsze wschodnia flanka została wzmocniona (dodatkowe oddziały w Rumunii, na Węgrzech i w Bułgarii, u nas już są), po drugie nie musiał nic mówić o parasolu atomowym u nas, bo mówił wielokrotnie, że odpowiedź amerykańska na jakikolwiek atak na państwo NATO spotka się z symetryczną odpowiedzią, po trzecie takie przemówienia nie są od tego by takich deklaracji udzielać - przecież jakby on na Zamku Królewskim zaczął gadać o atakach nuklearnych na Polskę, na które szanse są mikroskopijne to zasiałby u nas tylko niepotrzebną panikę, co byłoby w oczywistym interesie Kremla. A od szczegółów w kwestii wschodniej flanki będzie szczyt NATO w czerwcu. Takich rzeczy nie deklaruje się podczas tego typu przemówień, a przemówienie było i tak naprawdę ostre retorycznie.

Reasumując wg mnie rozmowa była kiepska, niemerytoryczna, nastawiona na tanią sensację. Wątek przepływów żywności był ciekawy, ale dr Bartosiak potraktował go macoszemu fiksując się na pszenicy (może w ich raporcie jest więcej ciekawych wniosków, nie wiem nie czytałem). Można nie lubić Jarosława Wolskiego, ale trzeba mu oddać, że jest dużo bardziej merytoryczny i racjonalny w tego typu ocenach, nastawienie Bartosiaka na "postraszenie widzów" (sam o tym powiedział na wstępie) jest wg mnie tanią pogonią za sensacją i oczywiście daleki jestem od hejtu, bo to inteligentny facet, którego dobrze się słucha, ale bardzo chciałbym by ktoś zakontestował jego powyższe tezy, z którymi nawet taki laik jak jestem w stanie polemizować (i robi to większość eksperów).

#bartosiak #ukraina #wojna #wolski #zychowicz #rosja
  • 108
Niemcy nie wywiążą się z zobowiązań NATO bo im się to nie będzie opłacać w moim przekonaniu jest kompletną bzdurą


@Nicolas_Bourbaki: Nie no, wywiązać się wywiążą. Ale wiesz, ze tam nie ma mowy o jakiejś konkretnej pomocy? Równie dobrze mogą nam chełmy przysłać i cześć. Po prostu zastanawiam się czy nie poświęcą ostatecznie Polski by zachować pokój u siebie.
@libri888: To co piszesz trzyma się kupy i sam dochodzę do takich wniosków. Trzeba wziąć pod uwagę, że ja czy Ty możemy się przyznać do błędu, że miesiąc temu myśleliśmy inaczej. Przez tę wojnę informacyjną mieliśmy prawo się mylić i dopiero teraz zaczyna nam się wydawać, że wiemy o co tak naprawdę chodzi. Oni mają trochę utrudnione zadanie, bo powydawali książki, w których głosili odważne tezy i okazuje się, że te
Nie no, wywiązać się wywiążą. Ale wiesz, ze tam nie ma mowy o jakiejś konkretnej pomocy? Równie dobrze mogą nam chełmy przysłać i cześć. Po prostu zastanawiam się czy nie poświęcą ostatecznie Polski by zachować pokój u siebie.


@enten: Mało realny scenariusz, żeby nei powiedzieć nieprawdopodobny:

1) Niemcy i Polska są NATO, brak pomocy NATO oznacza rozpad tego sojuszu i nakręci ogólnoświatowoą ruchawkę. NATO jest narzędziem realizacji interesów USA, więc USA
NATO jest narzędziem realizacji interesów USA, więc USA nie dopuszczą do tego.


@Nicolas_Bourbaki: Ja nie mówię, że NATO nie zadziała ale że zadziała za słabo. Właśnie - ono chroni interesy USA, a w interesie USA byłoby nieco przytemperować Niemcy z mniejszym lub większym kosztem Polski. Inaczej: Putin może nas zaatakować, #!$%@?ć kraj i się wycofać po wielu miesiącach walk.

Niemcy nie mogą zachować pokoju u siebie jak wyjedzie do nich kilka-kilkanaście
Czym ona ma tę Polskę atakować, pługami?


@laki_dlu: za pół roku w najlkepszym przypadku dokonany zostanie rozbiór ukrainy tak jak z koreą i wszystko to rzucili na UKR mogą podprowadzić pod granice z PL = kalingrad + białoruskie Wojsko.

Europa jest słaba, nie liczy się jako gracz,


@libri888: to akurat fakt. Nie ma jednolitego systemu decyzyjnego tylko totalne rozproszenie. UE to nie USA, a najsilniejszy komponent wojsk pancenrych w UE
Putin może nas zaatakować, #!$%@?ć kraj i się wycofać po wielu miesiącach walk.


@enten: "Putin może nas zaatakować, #!$%@?ć kraj i się wycofać po wielu miesiącach walk." i co to ma na celu? Na Ukrainie uwierzył, że jest w stanie ją zdobyć i kontrolować, miał złe rozeznanie co do morale Ukraińców i co do stanu własnej armii, nie popełni drugi raz tego błędu przecież i nigdy już nie uwierzy, że jest
@wuwuzela1: nie mogą "rzucić wszystkie pod granice z Polską za pół roku", bo takie operacje generują horrendalne koszty, na które nie będą mieć pieniędzy po długiej i wyczerpującej wojnie, na której >już< są dziesiątkowani.

Będą wysyłali broń defensywną tak jak na ukraine, no moze w wiekszej ilosci. i tyle....


@wuwuzela1: No chyba nie xD już co do Ukrainy, która nawet nie jest w NATO tyczy się dyskusja o broni ofensywnej,
by dostał nieporównywalnie większe wsparcie, zwłaszcza lotnicze.


@callver34: tzn jakie wsparcie? Samoloty sojuszników by wypowiedziały wojne ruskim i bombardowały ich pozycje ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@wuwuzela1: Eeee, to że kraj #!$%@? wojną przestaje być podmiotem, z którym można handlować tak jak wcześniej? W którym można bezpiecznie i stabilnie inwestować? Serio mam to tłumaczyć? "X weźmie to, Y tamto" to jakieś XIX-wieczne myślenie.


@libri888: nic
@wuwuzela1:

Co za problem? Ruscy po podboju wezmą sobie energetyke i rolnictwo a Niemcy zostaną z przemysłem w garści.


Bzdura niesamowita. Ewentualne szybkie zajęcie Polski oznacza solidnie zmotywowane wojsko rosyjskie pod granicą Niemiec. Myślisz, że to będzie Niemcom i innym państwom UE na rękę?

Rosja ma dużo skuteczniejsze zabawki do destabilizacji państw Europy Środkowo-Wschodniej niż wojna konwencjonalna. Wojsko nie musiało oddać ani jednego strzału, żeby nasiać potężnego fermentu w szeregach UE
@wuwuzela1: ​ @K Ł Starałem się to skrótowo opisać, bo zaraz idę spać, ale taki brak dostrzegania interesu u naszych sojuszników w obronie Polski mnie dziwi, bo tu jest jeszcze szereg innych czynników, których nie poruszamy. Atak na Polskę doprowadziłby do destabilizacji całej UE, wygenerował kolejne miliony uchodźców (w całym Schoengen, bo tu nie ma już granic), na co Niemcy i Francja nie mogą sobie pozwolić, a brak wsparcia NATO zniszczyłby
@wuwuzela1: OPLOT na Iskandery? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@callver34: No czemu nie ?
Tzn czytałem specyfikacje Patriotów i one tłuką tlyko na 200km. Nato chyba ma jakis odpowiednik ruskich s500 któe majązasięg 600km i w teorii takie krótkiego zasięgu balistyki mogą ubijać.

Atak na Polskę doprowadziłby do destabilizacji całej UE


@libri888: No ale co to Ruskich obchodzi xd

brak wsparcia NATO zniszczyłby pozycję USA jako
@enten:

Liczenie tylko na Niemcy czy USA to debilizm, ale skala pomocy przy ewentualnej agresji musiałaby być nie współmiernie wyższa niż ta dla UKR teraz.

USA nie odda Polski łatwo, ponieważ oznaczałoby to oddanie państw bałtyckich rozpad NATO i stratę wpływów.
Wątpię czy Niemcy chciałyby graniczyć z Państwem notorycznie uczestniczącym w mniejszych/większych konfliktach zbrojnych.

Naiwnym jest też liczenie, że wjadą jak jeden brat, jak dla mnie kwestia aktualnej agresji Rosji na
Liczenie tylko na Niemcy czy USA to debilizm, ale skala pomocy przy ewentualnej agresji musiałaby być nie współmiernie wyższa niż ta dla UKR teraz.


@aadamkee: xd samo #!$%@?, ze wystarczy nam pomoc, nawet z bronią ofensywną to z góry zakładanie ze akceptujemy konflikt zbrojny na naszym terytorium xD

Temu da sie zapobiec tylko dzięki wysokokosztowemu stacjonowaniu NATO w PL z udzialem realnego FIRE POWER a nie sami marines siedzący na stołówce..
a nasz kraj skończyłby jako pobojowisko


@aadamkee: No i to jest też trochę cel Putina. Wyraźnie zaznaczał, że chciałby żeby teren Polski był neutralny i zdemilitaryzowany. Na Polakach czy naszych surowcach mu kompletnie nie zależy. Na interesach też nie.
No ale co to Ruskich obchodzi xd


@wuwuzela1: No tłumaczę dlaczego Niemcy muszą nam pomóc i to w silny i zdecydowany sposób a nie wysyłając przysłowiowe twitty i hełmy - bo inaczej będą mieli wojnę u swoich bram i #!$%@? głównego partnera handlowego w Europie, a w perspektywie #!$%@?ą UE, która jest ich głównym geostrategicznym projektem xD. A Bundeswehra za parę lat przy tych wydatkach będzie potężnym bytem, więc i pomoc
bo inaczej będą mieli wojnę u swoich bram


@libri888: xd xd xd

Niemcy muszą nam pomóc i to w silny i zdecydowany sposób


@libri888: xddddd

A Bundeswehra za parę lat przy tych wydatkach będzie potężnym bytem, więc i pomoc będzie mogła być potężna.


@libri888: fajnie, za pare lat , fajnie fajnie. xd. Chyba dekad. Ty chyba nie zdajesz sobie sprawy ile czasu trwa rozwijanie mocy produkcyjnych. Poczytaj ile czasu