Wpis z mikrobloga

Obejrzałem rozmowę Zychowicza z Bartosiakiem i mam parę merytorycznych uwaga, bo wg mnie dr Bartosiak kompletnie się już pogubił i zapętlił w defetyzmie i nakręcił w retoryce strachu. Kilka tez, z którymi chciałbym podyskutować:

"Wojna na terenie Polski może być za pół roku, rok" - tu padł nawet termin grudnia 2022 r. Wojna z kim? Z tą Rosją, która ugrzęzła na Ukrainie, przez ponad miesiąc nie zdobyła żadnego dużego miasta i nie ma za bardzo zdolności mobilizacyjnej by wpuścić kolejny rzut, który dałby jeszcze jakiekolwiek nadzieje dla ruskich na kierunku kijowskim? Czym ona ma tę Polskę atakować, pługami? Oczywiście trzeba się szykować na wojnę z Rosją (która pewnie nie nadejdzie) i zbroić, ale ryzyko takiej wojny w dającej się przewidzieć przyszłości jest minimalne.

"Europa jest słaba, nie liczy się jako gracz, Niemcy nie mają interesu w obronie Polski przez to jak silnie związani są z Rosją" - pardon my French, but what the fuck? PKB UE jest większe niż USA czy Chin, a gdzie w ogóle mówić o żałosnym PKB rosyjskim, Niemcy inwestując w armię te 2% swojego PKB (i rzucając dodatkowe 100 mld euro na już) za kilka lat będą mieli lepszą armię niż rosyjska i to już wynika z samych liczb, bo wydadzą na nią więcej niż Rosja wydawała przez dekadę (a do tego mają dostęp do lepszego, bo natowskiego, szkolenia i sprzętu). No ale w takim razie - może nie mają interesu by nas bronić? Otóż Niemcy owszem mają spore koneksje surowcowe z Rosją, ale są one niczym przy wymianie handlowej z Polską, która jest ich partnerem biznesowym nr 1. Słaba Polska, Polska w stanie wojny, w której nie można inwestować, z którą nie można handlować to absolutny koszmar dla Niemiec. Dlatego m.in. inwestują w armię, chcą nas obejmować żelazną kopułą, etc. Oni nie chcą wojny u swoich bram, która tak mocno uderzyłaby w ich interesy.

"Biden powiedział zero konkretów, nie zadeklarował objęcia nas parasolem nuklearnym, nie przekazał żadnych jednostek" - po pierwsze wschodnia flanka została wzmocniona (dodatkowe oddziały w Rumunii, na Węgrzech i w Bułgarii, u nas już są), po drugie nie musiał nic mówić o parasolu atomowym u nas, bo mówił wielokrotnie, że odpowiedź amerykańska na jakikolwiek atak na państwo NATO spotka się z symetryczną odpowiedzią, po trzecie takie przemówienia nie są od tego by takich deklaracji udzielać - przecież jakby on na Zamku Królewskim zaczął gadać o atakach nuklearnych na Polskę, na które szanse są mikroskopijne to zasiałby u nas tylko niepotrzebną panikę, co byłoby w oczywistym interesie Kremla. A od szczegółów w kwestii wschodniej flanki będzie szczyt NATO w czerwcu. Takich rzeczy nie deklaruje się podczas tego typu przemówień, a przemówienie było i tak naprawdę ostre retorycznie.

Reasumując wg mnie rozmowa była kiepska, niemerytoryczna, nastawiona na tanią sensację. Wątek przepływów żywności był ciekawy, ale dr Bartosiak potraktował go macoszemu fiksując się na pszenicy (może w ich raporcie jest więcej ciekawych wniosków, nie wiem nie czytałem). Można nie lubić Jarosława Wolskiego, ale trzeba mu oddać, że jest dużo bardziej merytoryczny i racjonalny w tego typu ocenach, nastawienie Bartosiaka na "postraszenie widzów" (sam o tym powiedział na wstępie) jest wg mnie tanią pogonią za sensacją i oczywiście daleki jestem od hejtu, bo to inteligentny facet, którego dobrze się słucha, ale bardzo chciałbym by ktoś zakontestował jego powyższe tezy, z którymi nawet taki laik jak jestem w stanie polemizować (i robi to większość eksperów).

#bartosiak #ukraina #wojna #wolski #zychowicz #rosja
  • 108
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@libri888: I dlatego postanowiłeś założyć konto 11 miesięcy temu tylko po to by wykonać na nim jedynie 3 wpisy i wszystkie szaklujące Bartosiaka ruski trollu?
  • Odpowiedz
zapętlił w defetyzmie


@libri888: Pamiętam wywiad, w którym na pytanie jak Polacy powinni się przygotować do potencjalnego konfliktu, odpowiedział:

Iść do spowiedzi i spisać testament


Sianie takiego defetyzmu to jawny sabotaż.
  • Odpowiedz
@enten: bardzo merytoryczna odpowiedź XD to powyżej nie jest szkalowaniem, tylko polemiką, bo podałem argumenty, jesli się nie zgadzasz to podaj jakieś przeciwne, a nie gadaj głupot.
  • Odpowiedz
  • 89
@libri888 pamiętam że w 2-3 dniu od rozpoczęcia wojny mówił że idealny scenariusz byłby taki żeby Ukraina broniła się 2 tygodnie choć będzie o to ciężko a Rosją by traciła ludzi. Stało się nawet lepiej a dalej czarno wszystko widzi.
Poza tym na wykopie nawet zauważyli że ten wielki pobór do rosyjskiej armii 1 kwietnia jest zjawiskiem co rocznym a nie wyjątkowym by atakować Polskę za pół roku.
A tak między
  • Odpowiedz
@libri888:
Też słuchałem tego i on mówił, że zaatakują nas jeśli zachód odpuści w połowie i pozwoli zamrozić konflikt. I ma rację bo to się skończy jak traktat wersalski po którym Niemcy postanowiły się zemścić. I tak samo zemści się Rosja za obecną porażkę na Ukrainie.
Sianie paniki jest jak najbardziej wskazane.
  • Odpowiedz
Też słuchałem tego i on mówił, że zaatakują nas jeśli zachód odpuści w połowie i pozwoli zamrozić konflikt. I ma rację bo to się skończy jak traktat wersalski po którym Niemcy postanowiły się zemścić. I tak samo zemści się Rosja za obecną porażkę na Ukrainie.


@tos-1_buratino: No jeśli nawet będzie się chciała zemścić to na zachodniej Ukrainie, a nie na Polsce XD, bo na atak na kraje NATO, zwłaszcza zbrojące
  • Odpowiedz
@enten: a przyszło Ci do głowy, że zacząłem np. sobie dyskutować na wykopie dopiero jak zaczęła się wojna i piszę na tematy, w które jestem wkręcony :D? Żebym był ruskim trollem to chyba powinienem prowadzić jakkolwiek prorosyjską narrację, a literalnie prowadzę odwrotną w powyższej wypowiedzi.
  • Odpowiedz
@libri888:
To jest #!$%@? naród. Teraz mści się za rozpad ZSRR. Potem będzie się mścił za obecną klęskę na Ukrainie która gospodarczo dopiero ich uderzy. A zemści się na słabym.
I tu Bartosiak dobrze powiedział w tym wywiadzie o bezsensowności tworzenia u nas armii 300k które dowali koszty za samo utrzymanie tych ludzi w koszarach a potem ich emerytury. I roztrwoni to wszystkie pieniądze na armie.
  • Odpowiedz
@libri888: Miesza bardzo dużo prostych geopolitycznie wniosków (to oczywiste, że Chinom czy Rosji będzie zależało na zmniejszeniu roli dolara w obrocie) z twierdzeniami o wojnie z Polską, których nie popiera absolutnie żadnymi dowodami. Nie twierdzę, że gość nie ma wiedzy albo, że w 100% się myli, ale od jakiegoś czasu zaczyna odpływać w mocne political-fiction, którego na dłuższą metę nie da się słuchać bez wspomagaczy.
  • Odpowiedz
Atak na Polskę oznacza pewnie przerwanie ogromnej części łańcuchów produkcyjnych w Niemczech i zapaść niemieckiej gospodarki


@Nicolas_Bourbaki: A kto powiedział, że Putinowi na tym nie zależy? Słabe Niemcy to silna Rosja. Nawet lepiej dla niego, bo jak #!$%@? Polskę, to będzie mógł Niemcom dyktować warunki co do cen gazu. Dlatego byłbym sceptyczny co do tego, że nie zaatakuje Polski bo mamy biznesy z Niemcami.
  • Odpowiedz
@enten: Źle zrozumiałeś. Chodzi o to, że Niemcy na to nie pozwolą i dlatego się zbroją (bo przecież nie sądzą by to oni byli celem ataku). A Niemcy przy Rosji są faktyczną potęgą gospodarczą i stać ich na armię, która będzie przy putinowskim skansenie niemniejszym straszakiem niż amerykańska. A będzie znacznie bliżej.
  • Odpowiedz
@libri888 czemu w polsce zadawanie trudnych pytań to sianie paniki? My naprawde jestesmy tak zesrani ze nawet myslec nam nie wolno? Ja codziennie sledze doniesienia z frontu czytam rozne najgorsze i najlepsze scenariusze i jakos nie czuje paniki.
  • Odpowiedz
@libri888: Właśnie tak się zastanawiam czy pozwolą czy nie, jak przyjdzie podjąć decyzję. Być może odpuszczą te zyski by zwyczajnie zachować pokój. Jak to Niemcy - chłodna kalkulacja. Nawet obecnie - niby w naszym interesie byłoby wejść na Ukrainę im pomóc ale tego nie robimy by nie rozlać konfliktu.
  • Odpowiedz
A kto powiedział, że Putinowi na tym nie zależy? Słabe Niemcy to silna Rosja. Nawet lepiej dla niego, bo jak #!$%@? Polskę, to będzie mógł Niemcom dyktować warunki co do cen gazu. Dlatego byłbym sceptyczny co do tego, że nie zaatakuje Polski bo mamy biznesy z Niemcami.


@enten: Ale to mówisz z perspektywy Rosji. A ja mówię z perspektywy Niemiec. Związki gospodarcze Polski z Niemcami są nie wiarygodnie silne. I
  • Odpowiedz