Wpis z mikrobloga

#przegryw
#blackpill

Właśnie, oficjalnie, zostałem #programista25k .

Może jestem zbyt inteligentny, może zbyt pracowity, może za bardzo się starałem, może za bardzo chciałem. Ale fakt pozostaje faktem - mam 35 lat, poświęciłem niewyobrażalnie dużo żeby rozwinąć się zawodowo, zarabiam 25 000, płacę od tego ogromne podatki. Niejedna samotna maDka zawdzięcza mi swó socjal.

OK. I co dalej? Serio się pytam, rozumiem że społeczeństwo bardzo zyskuje na tym że 80% tego co zarobię idzie na podatki, ale co JA z tego mam? Cokolwiek? WTF? O co tu chodzi ...... ?????
  • 100
@SiDi: Wszystko się da do czasu aż skarbówka powie "sprawdzam" :) Przestań trollować, to nie jest śmieszne, a jeszcze ktoś sobie krzywdę zrobi. Może jeszcze powiesz że scrum masterzy i product ownerzy też mogą się rozliczać na 8.5%? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Glimpse0fTheFuture: W polskich bankach mogą tyle nie zarabiać (nie wiem, nie znam), w zagranicznych zarabiają więcej. Może nie podstawy, ale z podstawy wraz ze wszystkimi bonusami i akcjami wychodzi tyle.

Tutaj świadczysz usługi bezpośrednio dla firm z zagranicy, więc mówimy o nieco innym podejściu do pracownika. Nie będą, tak jak w polskich murzynowniach, zwanych powszechnie software houseami, płacić tylko tyle by pracownik nie odszedł, a będą płacić tyle by konkurencja cie
@Lunatik: @MasterOf8:

Czasami zazdroszczę programistom jakie mają możliwości. Robię licencjat z finansów i rachunkowości, mam już I stopień certyfikacji ze stowarzyszenia księgowych w Polsce, mam zamiar zrobić magisterkę z akredytacją ACCA, zrobić II stopień certyfikacji, ale pieniądze które ty wymieniasz są dla mnie nie do ogarnięcia umysłem.

Ale to chyba taka specyfika branży. Np. moja ciocia chrzestna jest adiunktem na politechnice, nie spotkałem w życiu tak mądrej osoby jak ona,
@Glimpse0fTheFuture:

Ale mam w życiu plany, chce się dobrze wykształcić, ukończyć certyfikaty i jakoś to będzie. Liczę, że wyleczę depresje, bo ona też mnie hamuje.


I super. Świat jest trochę nie fair. Uważam, że programiści mają trochę za dobrze ale korzystam bo mi się akurat udało. Jeśli mógłbym to zmienić to chętnie umożliwiłbym zarabianie takiej kasy każdemu w każdej branży.
Zresztą pieniądze dają luksus i ich brak może bardzo pogorszyć życie,
@Antooni: Poprawna ta kalkulacja? Bo wynika, ze UoP sie bardziej oplaca, za kalkulatorem bankiera na 2022 rok:

25k mies -> rocznie 300k brutto
z tego wychodzi ~184k netto (uwzgledniajac progi i bezpiecznik zus)
Daje to 61,5% wyjsciowej kwoty
@MasterOf8:

To fakt, chociaż warto zarabiać tyle by się w życiu nie stresować i wyjechać na wakacje, pójść do lekarza itd. Ale przede mną daleka droga nawet do tych 5k złotych, bo nie mam doświadczenia. Trochę boję się iść do pracy na pełen etat, mam lęk. Słyszałem, że młodzi są w Polsce źle traktowani.
@Mlekkko: narzekaniu*.

Też dobrze zarabiam w IT i jesteś żałosnym bajkopisarzem - mamy ryczałt 12%, łącznie zapłacisz max 20% podatku.

Chyba że zostales w progach podatkowych, to po prostu jesteś glupi i tracisz kasę na własne zyczenie xD
@Glimpse0fTheFuture: kto ci takie bzdury nagadał. Traktowanie zależy od otoczenia, jak idziesz między grażki i januszy, to czego się spodziewasz? W IT to prawie sami młodzi ludzie, więc "gorsze traktowanie" to mozesz między bajki włożyć. Najgorsze co cię może spotkać, to zwykła ludzka zawiść :)
@towfik1234: @gysnde: nie wiem skąd się biorą tacy idioci mitomani. Znajdzie jeden z drugim ogłoszenie "senior fullstack 10-25tys b2b" i już sobie w głowie układa bajki jaki to on jest programista 40k. Wystarczy wziąć do ręki reaporty płacowe z którego wynika, że średnio programiści zarabiają 7tys netto. Co oczywiście nie oznacza, że zdarzają się specjaliści na b2b co i 20tys wyciągają ale oni nie piszą na portalach dla pryszczatej młodzieży.