Wpis z mikrobloga

Ciekawi mnie jedna kwestia dotyczaca hipotezy symulacji
Zaczalem rozwazac o tym pod prysznicem i zrodzilo sie duzo pytan
Kugerzat sasugerowal ze zeby zasymulowac wszechswiat potrzebowalibysmy komputera o duzej mocy obliczeniowej ale tu rodzi sie pytanie... czy na pewno? Przeciez kazdej nocy mamy symulacje ktorej domyslnie (o ile nie ćwiczysz snu swiadomego) nie potrafisz odróżnić od rzeczywistości (wiem walkowalem ten argument wiele razy) wiec być moze nie trzeba wielkiej mocy obliczeniowej a maszyny jak z Incepcji ktora polaczy sny oraz pozwoli operatorowi je wspoltworzyc (cos jak w Incepcji wlasnie tworzenie światów ktore latwo nas moga oszukać) i tu rodzi sie pytanie czemu wiec odpowiedzia moze byc albo kara albo test.
Druga sprawa to zwrocenie uwagi na to jak bardzo skonfliktowani jesteśmy, najlepsza forma odwrocenia uwagi ze to moze byc symulacja jest wlaczenie nas w ten swiat, kiedy angazujemy sie w gre czy film wciaga nas fabula i zapominamy o wszystkim, tu taką role mogą grać religie, państwa a nawet rodzina czy przyjaciele. Kłócimy sie o to ktore wyznanie jest lepsze albo ktory kraj angazujemy sie w pomoc przyjaciolom czy cieszymy sie z rodzina ale to tylko nas bardziej zakorzenia w symulacji.
To troche takie polaczenie Matrixa i Incepcji.
Tez warto zauwazyc relacje osob po palacych DMT czy zazywajacych ta substancje w Ayahuasce, jak bardzo zmienia ich taka podróż i to co podczas niej widzą.
A gdy taka osoba mowi nazywana jest albo świrem albo ze jest opętana.

#sen #sny #swiadomysen #filozofia #oobe #przemyslenia #narkotykizawszespoko
billuscher - Ciekawi mnie jedna kwestia dotyczaca hipotezy symulacji
Zaczalem rozwaz...
  • 47
Symulowanie wszechswiata to co innego niz symulowanie swiadomosci, wiec tu masz blad. Symulowanie wszechswiata polega na symulowaniu wszystkich procesow w sposob kompletny - od dzialan najbardziej elementarnych czastek do efektow tych dzialan, od skali mikro do makro. Porownanie jest mniej wiecej takie jak zasymulowanie ruchu auta po torze symulujac wszystkie czynniki do zasymulowania filmiku auta jadacego po torze. Filmik zajmuje sie symulowaniem obrazu wpadajacego ci do oka, prawdziwia symulacja symuluje juz wszystkie
@billuscher: We snie symulujesz tylko swoje odczucia dotczace ciebie w swiecie, nie symulujesz swiata. Nie czujesz ciepla, zapachow, inni ludzie nie istnieja i zyja niezaleznie od tego co dzieje sie w twoim snie. Istnieja tylko obiekty z ktorymi masz interakcje w danym momencie. Nie istnieje zaden swiat funkcjonujacy samodzielnie i zgodnie ze swoimi zasadami (w snach np prawa fizyki czesto sa lamane).
@slownik: tak, przeszłości. Ten sam mózg który oblicza decyzję i obsługuje ciało, aby wykonało wynik tych obliczeń generuje twoją świadomość. A sygnały nerwowe, ba! nawet światło w próżni, podróżuje ze skończoną prędkością. A więc świadomość dowiaduje się o "swoich" decyzjach po fakcie. Wszystko co dociera do zmysłów również już dawno temu się wydarzyło. Teraźniejszość jest dla nas niedostępna. Ergo wolnej woli nie ma a "Ja" to złudzenie.
@r3pr3z3nt: @billuscher ma rację,nawet jak założymy że wszystko jest symulacją to główną cechą snów jest to że są niespójne. To tylko obrazki które coś pokazują, zmieniają się, pokazują jakiś ludzi, ale to wszystko nie ma głębokiego sensu. To my po przebudzeniu nadajemy im sens. Życie jest spójne - dzisiaj się obudzę, jutro jestem w dokładnie tej samej rzeczywistości. Więc to by wymagało ogromnej ilości pamięci, rzędu centylionów bajtów (10^600) bo 8
@billuscher: mnie zastanawia jedno. Czy symulacja musi być autentyczna jak prawdziwy świat. Kurzgesauce mówi o paradoksie fermiego mimo gigantycznego kosmosu. Ale może on jest pusty tylko w naszym wirtualnym świecie a w prawdziwym cały kosmos roi się od różnych cywilizacji