Wpis z mikrobloga

Trzeba przyznać, że deweloperzy mają problem. I to poważny! ( ͡° ͜ʖ ͡°) Brzmi on tak:
- wstrzymać inwestycje i poczekać na kwik takich postaci jak @mickpl kiedy liczba oddawanych co roku mieszkań spadnie ze 120tys na 50tys?
- budować klitki dostosowane do obniżonej zdolności kredytowej, które i tak się sprzedadzą, bo gdzieś mieszkać trzeba, a wynajmie się w nadchodzących latach absolutnie wszystko?
- czy może pójść w budowane z gówno-materiałów tanie gówno-mieszkania pod dopłaty rządowe?

Do tej pory obstawiałem opcję nr 3 ale szaleństwo na rynku materiałów budowlanych bardzo ją oddala. Najpewniej będzie więc połączenie opcji nr 1 i nr 2. Coraz mniej mieszkań w budowie i coraz mniejsze metraże budowane pod wynajem.

Naprawdę mnie bawi, że kiedy najwięksi pyskacze z tego tagu zdecydują się w końcu coś kupić i trafią do biura jakiegoś dewelopera to okaże się, że rzeczywiście coś jebło. Tyle, że to nie były ceny, tylko oferta na rynku. xD I w końcu kupią ten kwadrat przy śmietniku racjonalizując sobie, że to było od początku genialne posunięcie xDDD

#nieruchomosci #mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie #kredythipoteczny #inwestycje
k.....o - Trzeba przyznać, że deweloperzy mają problem. I to poważny! ( ͡° ͜ʖ ͡°) Brz...

źródło: comment_1646919675aQcFBnWFDfVtNyaNGctBFZ.jpg

Pobierz
  • 15
@affairz: mogą i jak będą musieli to to zrobią, ale wynajem wiąże się z tymi samymi problemami i uciążliwościami o których piszą wykopki w odniesieniu do wynajmu indywidualnego. Tym trzeba potem zarządzać, pilnować, szukać najemców jak się wykruszą itp. Jeżeli ugrzązłeś z inwestycją i masz teraz problemy bo wykruszył się popyt, to jest to opcja do rozważenia. Ale jeżeli masz dopiero zaczynać projekt? Bez sensu. Nie opłaca się dla 5% i
@Hulleck123: Nie wiem. Mam nadzieję, że tak, tym bardziej, że przy rosnących kosztach absolutnie wszystkiego liczba osób decydujących się na budowę domu spada i pewnie będzie spadać dalej. Najgorszy scenariusz to gdyby materiały pomimo tego i tak nie spadły, bo przerwanie łańcuchów dostaw. Czyli mielibyśmy jednocześnie i drogie i trudno dostępne materiały.
@kiedysniebylembordo: no ale właśnie jak jesteś devem, to nie wynajmujesz 1 mieszkania, tylko wynajmujesz pół bloku, które się nie sprzedało - łatwiej zbudować sobie strukturę/podgrupę w firmie i to skalować/ciąć koszty. ale nie wiem, nigdy nie byłem deweloperem i nie będę
@affairz: To by wymagało dużej zmiany w charakterze działalności, zatrudnienia innych ludzi. Powiem tak: jak jesteś deweloperem to łatwiej jest zmienić charakter budowanego obiektu, czyli zamiast mieszkaniówki postawić obiekt handlowy, biurowy, albo np przedszkole - niż przerzucać się na profesjonalny wynajem mieszkań. Jak postawisz market, to masz potem jedną dużą fakturę i jeden obiekt do ogarnięcia. Mieszkania to drobnica i dużo więcej zachodu. A taki market możesz albo samodzielnie wynająć, albo