Wpis z mikrobloga

#dzieci #rodzina #rodzice #rodzicielstwo #psychologia #antynatalizm #juliocabrera #cytaty
#cytatywielkichludzi

Ludzie mówią o „wspaniałym doświadczeniu rodzicielstwa”. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego jest takie wspaniałe? Jest takie wspaniałe dzięki temu, że jest bardzo manipulacyjne; manipulowanie dostarcza mnóstwa przyjemności, ponieważ los drugiej osoby leży w naszych rękach. Kiedy dziecko jest małe, ubiera się je tak, jak się chce, czesze się je tak, jak się chce, strzyże mu się włosy tak, jak się chce, przywołuje się je do porządku, jak to wiele razy widziałem. Dorośli bawią się z dzieckiem, ludzie, którzy nie mieliby się do kogo odezwać i z kim przebywać, gdy czują pustkę. Na nic nieznaczące szare życia pada światło, dziecko je ratuje.
Autor: Julio Cabrera, Birth as a bioethical problem: first steps towards a radical bioethics, 2018
  • 7
@All-: Ludzie bawią się dzieckiem. Wiesz co mnie najbardziej dziwi? Że dziecko w ogóle nie jest uważane za człowieka, które w przyszłości stanie się dorosłym. Jest jakaś przepaść umysłowa między jednym a drugim. Jakby dziecko było w ogóle innym gatunkiem. Dorośli nagle dostają amnezji i nie myślą o tym, że wszystko co zrobią dziecku będzie bolało całe życie dorosłego.
@All-: Wydaje mi się ze trochę nie do końca, moja córka sama decyduje co chce ubrać czy założyć na siebie, sama wybiera kolory a ma raptem 3 lata. Potrafi zdecydowanie zamanifestować swoje zdanie a miej chęć ubrać ja inaczej, nie i ch..!!
@All-: jakiś patologiczny ten filozof, normalni rodzice nie podchodzą tak do swoich dzieci. Co więcej filozof chyba kompletnie nie znał się na dzieciach i ich wychowaniu. Po pierwsze, od około 2 rż dziecko jest już w stanie wyrażać swoją wolę i jasno komunikuje, co mu się podoba a co nie. Dodatkowo w niektórych metodach wychowawczych danie wyboru przystosowanego do dzieciecych możliwości (np. dwie, trzy opcje) jest jak najbardziej praktykowane. Oczywiście, nie
@galek: może dlatego się nie wypowiem, mlocie bo mam was na czarnej liście i vice versa xd Z resztą o czym z wami gadać, będziecie klepać dalej swoje farmazony i glaskac po przyrodzeniach. Niczego to i tak nie zmienia. Niech chesz mieć dzieci to nie miej i won. A mnie nazwyaj zbrodniarzem, mam cie w doopie.