Wpis z mikrobloga

znacie jakiś kalkulator #kredythipoteczny gdzie widoczna jest potencjalna kwota miesięcznej raty z podziałem na marżę banku, oraz stopę procentową? nigdzie nie mogę tego znaleźć i chyba nie do końca rozumiem jak jest to liczone, w kalkulatorach których sprawdzałem, widzę tylko "część odsetkowa" oraz marża banku podana w procentach, czyli np. 1,9%. Czy ta marża banku jest doliczana w jakiś sposób do comiesięcznej raty? Chciałbym zobaczyć to w podziale np. rata 1.600 zł z czego 800 to część kapitałowa, 500 stopy prcoentowe wibor, 300 marża banku. #finanse
  • 12
@kuriozum5: Oprocentowanie to suma marży i stawki referencyjnej WIBOR. Na podstawie oprocentowania i aktualnej kwoty kapitału do spłaty naliczane są co miesiąc odsetki.

Nie widziałem kalkulatora, który ma funkcjonalność o którą pytasz, czyli podział części odsetkowej, ale można to ręcznie obliczyć w każdym kalkulatorze podając jako oprocentowanie samą marżę, a następnie sam WIBOR.
@marcpol: dzieki, a jakoś w uproszczeniu, jeśli biorę kredyt 300k i mam do spłaty 550k, i marża banku jest 1,8%, to ile z tej części odsetkowej (250k?) to będzie marża banku, jak to wyliczyć znając ten%. Nie chodzi mi o wyliczenia 1:1 tylko żeby chociaż załapać, jak jest to liczone
@kuriozum5: Jak chcesz to tak w przybliżeniu, to stosunkiem chyba najłatwiej. Tzn. na przykładzie: Kapitał jest nieistotny. Odsetki to 250k. Oprocentowanie to 10% z czego marża banku 3%, a stawka WIBOR 7%. Czyli Marża=(250*3)/10. Czyli z tych 250 tysięcy marża banku to będzie 75 tysięcy a odsetki wynikające z WIBOR 175 tysięcy. I to się rozkłada na wszystkie raty.

Jeżeli w kalkulatorze masz napisane jaka będzie wysokość odsetek to już są
@Tomaszku: dziękuje bardzo. Chciałbym wziąć kredyt, który planuje w przyszłości nadpłacać i właśnie nie wiem ile z tego to będzie marża banku, wolałbym wziąć na 30 lat, ale wtedy cześć odsetkowa jest dużo większa niż na 20 lat, czy zatem biorąc na 30 zapłacę bankowi dużo większa marze niż jakbym brał na 20 lat? W banku powiedzieli, ze jak dam wkład 20% lub więcej to ta marża będzie ok. 2% i
Nie zapłqcisz wyższej marży, tylko wyższe odsetki. Marża jest stałą nadwyżką ponad stope referencyjną.
Dopasuj rate do budżetu i nadpłacaj w trakcie, nie zarzynaj się tylko po to by ładnie excel wygladał.
@Tomaszku: dziękuje bardzo. Chciałbym wziąć kredyt, który planuje w przyszłości nadpłacać i właśnie nie wiem ile z tego to będzie marża banku, wolałbym wziąć na 30 lat, ale wtedy cześć odsetkowa jest dużo większa niż na 20 lat, czy zatem biorąc na 30 zapłacę bankowi dużo większa marze niż jakbym brał na 20 lat? W banku powiedzieli, ze jak dam wkład 20% lub więcej to ta marża będzie ok. 2% i
@marcpol: Dziękuję za wyjaśnienia. A czy jesli bede w przyszłości nadpłacal kredyt, to wtedy zmniejsza mi sie comiesięczna rata, czy moze da sie nadpłacać w ten sposob, ze zmniejszy mi sie czas spłacania kredyty, czyli np. z 30 lat zrobi mi sie 25 lat?
@marcpol: Dziękuję za wyjaśnienia. A czy jesli bede w przyszłości nadpłacal kredyt, to wtedy zmniejsza mi sie comiesięczna rata, czy moze da sie nadpłacać w ten sposob, ze zmniejszy mi sie czas spłacania kredyty, czyli np. z 30 lat zrobi mi sie 25 lat?


@kuriozum5: Możliwe są dwa scenariusze po nadpłacie - zachowanie aktualnego okresu kredytowania lub jego skrócenie.

Wyjaśnię na prostym przykładzie. W sytuacji, gdy nadpłacasz kredyt ze skróceniem