Wpis z mikrobloga

ja się nie dziwie, że psycholog w Polsce jest traktowany jak oszust xD
Wchodzę na znany lekarz. Pierwsza kobieta ma w kolumnie wykształcenia wymienione studia o kierunku psychologii, podana specjalizacja. Do tego 4 letni kurs.
Druga babka ma psychologie na bliżej nieokreślonym uniwersytecie ekonomicznym i opisuje się jako "coach zycia".
Ale babka, która ma wymieniony UWr i Krakowską Szkołe Artystyczną to hit. A fakt, że ma kilka pozytywnych opinii jest przerażające xD
Wyobrażacie sobie, że macie depresję, szukacie pomocy i uznajecie że ktos po szkole artystycznej jest dobrym wyborem do zasięgnięcia pomocy xd
Jeden na trzech losowo klikniętych lekarzy ma faktycznie jakieś zaplecze, które upoważnia go do leczenia chorób psychicznych. Ciekawe kiedy prawo weźmie się za tą specjalizacje żeby Julki znające się na ludziach, bo tak babcia mówiła, przestały pomagać ludziom
  • 79
no to jest już jest chyba skrajna sytuacja xD psychodynamiczny albo terapeuta schematów raczej jest idiotą jak na trzeciej sesji(czyli cie nie zna) zacznie ci tak mówić


@TurboDynamo: mam za sobą udaną terapię behawioralną właśnie, ale to co zobaczyłem testując różnych psychologów po drodze to ja nawet nie xD

Są oczywiście typy psychologów mocno katolickich, którzy mimo tego, że jesteś ateistą gadają religijnie i mają wizerunki świętych w gabinecie. Są tacy,
powtarzaj dalej takie smrody. Niestety, w branzy sporo osob to totalne pomyłki, ale są też ludzie, którzy postawią Ci życie na nowo. Co Ci da psychiatra? Wypisze leki i elo, widzimy się za 3 miesiące. Wiec psycholog i praca nad sobą może zmienić akurat dużo, a najlepiej korzystać i z tego i z tego

Wiec podsumowując - nie #!$%@?.


@Kain_to_Charlie_a_Delta_to_Kain: z jednej strony masz dużo racji, z drugiej takie #!$%@? ludzi
@Kain_to_Charlie_a_Delta_to_Kain: Nie no, teraz to ja już nie potrzebuję terapii, ale próbując znaleźć dobrego psychologa w swoim regionie (wschodnia Polska) trafiałem na takie kwiatki. Oczywiście nie wszystko było widoczne na pierwszym spotkaniu, bo wtedy bym wyszedł. Przyznaję to z przerażeniem, ale sądzę, że terapeutka od Żydów, o której mówię wciągnęła mnie w coś na kształt sekty. Zaczęło się niewinnie, ale jak to prześledzisz to tak to wygląda. Np. stwierdziła, że mam
@Wookash071 IMO kluczowe w tym zawodzie i tak są umiejętności wrodzone. Jak z muzykami. Albo masz zdolności i talent albo zawsze będziesz średniakiem i ktoś ze zdolnościami po AWF może być lepszym psychologiem niż typowa Julka po psychologii
@RozowaZielonka: największy mem wykopowy, idź do psychiatry XD

Psychiatra nie będzie z tobą gadał za wiele. Jaką masz dietę czy coś ćwiczysz? Przepisze ci śmieszne tabletki które sprawią że #!$%@? nie będzie ci stawać.

Ludzie potrzebują jakiegoś mentora z którym można pogadać i znaleźć oparcie. Może psychoterapia wtedy bylaby wyjściem.
Psycholog nie jest lekarzem! To zwykły przyjaciel za hajs.

Jak masz problemy to idziesz do psychiatry


@RozowaZielonka: A fryzjer to tak naprawdę mama która może cię obciąć. W życiu z żadnym pacjentem że nie zaprzyjaźniłem.
Gdy by Ci wszyscy co plusują by wiedzieli jak wygląda praca psychiatry to by się bali do nich chodzić. Diagnoza psychiatryczna to jakiś dramat. Dostać się do dobrego psychiatry w tym kraju to cud.
Ale babka, która ma wymieniony UWr i Krakowską Szkołe Artystyczną to hit. A fakt, że ma kilka pozytywnych opinii jest przerażające xD

Wyobrażacie sobie, że macie depresję, szukacie pomocy i uznajecie że ktos po szkole artystycznej jest dobrym wyborem do zasięgnięcia pomocy xd


@Wookash071: Zajebisty gwałt na logice xD jak ktoś skończył psychologię i jakiś inny kierunek, to jest gorszym specjalistą niż jakby skończył samą psychologię.
Psycholog nie jest lekarzem! To zwykły przyjaciel za hajs.

Jak masz problemy to idziesz do psychiatry


@RozowaZielonka: Nooo tak średnio bym powiedział.
Byłem u psychiatry: wywiad, recepta, proszę się zgłosić za 2 miesiące po receptę, jak się coś będzie działo, to dzwonić.
Byłem u psychologa: wywiad, rozpoznanie problemu, rozpoznanie osobowości, sięgnięcie w przeszłość, rozpoznanie źródła, rozpoznanie przyczyny problemów, wytłumaczenie zjawisk zachodzących w psychice, nauka radzenia sobie z problemami. Zero leków, a
Psycholog nie jest lekarzem! To zwykły przyjaciel za hajs.


@RozowaZielonka: przerażające jest to ile ludzi plusuje twój wysryw. Jak ktoś jest np. ofiarą gwałtu czy uzależniony od heroiny to nie ma psychiatry który zna pigułkę, która mu magicznie pomoże (tzn. są leki pomagające, ale głównie łagodzą objawy traumy czy uzależnienia, znieczulają ale nie leczą).

Więc rozumiem, że taka ofiara gwałtu albo ćpun potrzebuje po prostu psiapsiółki niech sobie posiedzą przy herbacie
@Wookash071:
szukaj psychologa klinicznego, który jest psychoterapeutą. Trzeba łączyć psychoterapię z psychiatrą, bo jak zaczyna się przeżywać wszystko od nowa+dochodzą wątpliwości, czy przeżywanie niektórych problemów jest prawidłowe, to mogą być potrzebne leki, żeby stłumić trochę emocje.
@Wookash071: nie wiem czy ktoś już pisał, bo nie chce mi się czytać wszystkich komentarzy, ale do terapii lepiej szukać psychoterapeuty, niż psychologa (chociaż te funkcje mogą być łączone). Psychoterapeutą nie zostaniesz po jakimś eksternistycznym kursie:

Psychoterapeuta musi legitymować się wyższym wykształceniem i tytułem magistra studiów społecznych, humanistycznych lub tych o profilu medycznym. Jednak to dopiero początek bardzo długiej drogi kształcenia. Przyszły psychoterapeuta – który podczas procesu kształcenia określany jest jako
@symetrysta: Owszem ten kierunek zrobił się bardzo modny, ale to że są to łatwe studia i że każdy może być psychologiem to się nie zgodzę. Studia psychologiczne trwają 5 lat i kończą się magisterką, ludzie ktorym zależy tylko na papierku wybierają raczej 3 letnie studia typu turystyka i rekreacja czy kulturoznawstwo. Dużo też zależy od poziomu nauczania na uczelni. Wiadomo że to nie medycyna, ale nie przesadzajmy w drugą stronę. Ogólnie
psyc


@ananasowy: Nie ma istotnie statystycznie różnic jeśli chodzi o skuteczność między np. terapią poznawczo behawioralną a psychoanalizą. Mechanizmy obronne to akurat jeden z najlepiej udowodnionych empirycznie aspektów psychoanalizy, z których czerpie wiele innych szkół (np. Gestalt). "Magiczne" aspekty psychoanalizy takie jak lęk kastracyjny, kompleks edypa czy znaczenie marzeń sennych są poddawane krytyce już od czasów Anny Freud i nie mają zastosowania w neopsychoanalizie np. w interpretacji Karen Horney.
@trespasser: psychoanaliza jest poddawana krytyce i jest przez niektórych uważana za pseudonaukę. Mechanizmy obronne w jaki sposób są udowodnione? Może jest jakiś dowód, że istnieją tak po prostu, natomiast wątpliwe jest ich stosowanie w terapii. Ja tobie teraz jako psychoterapeuta powiem, że masz wypieraną zoofilię. Powiedz, proszę. Jak odbijesz ten zarzut tak, bym ja nie mógł ci zarzucić, że twoje odbijanie zarzutu jest mechanizmem obronnym? Jeśli zaprzeczysz to będzie to zaprzeczenie.
@RozowaZielonka: Ostrzegam przed tak mocnym generalizowaniem na portalu, gdzie wiele użytkownik przejawia różnego rodzaju zaburzenia. Problemy psychiczne związane mogą być np. z zaburzeniami neurologicznymi i niewłaściwym funkcjonowaniu neuroprzekaźników (tu może pomóc psychiatra przepisując odpowiednie leki i przeprowadzając diagnozę procesów neurologicznych). Mogą też dotyczyć zaburzonych relacji, błędnych schematów i przekonań, nieadekwatnego reagowania na pewne sytuację, błędnych uwarunkowań (to głównie dziedzina psychologa, który również może diagnozować pewne obszary funkcjonowania psychicznego np. poznawczy i
Jako chorujący na depresję mam okresy kiedy jest lepiej i kiedy jest gorzej, więc jakbym zaczął klepać codziennie różaniec, albo pić wodę z cytryną to po 3 miesiącach by mi się poprawiło niezależnie od działania.


@TurboDynamo: Dlatego właśnie przy badaniu skuteczności psychoterapii bądź farmakoterapii są grupy kontrolne, i wyniki grup badawczych muszą być statystycznie istotnie lepsze.

@donfallo: A wiesz, że na różnych uczelniach nacisk kładzie się na różne rzeczy? Sama