Wpis z mikrobloga

@enron: oczywiście #!$%@? że planowano, bo można było każdemu w dowolnym miejscu odebrać ziemię, człowieku. można było zaplanować całą #!$%@? dzielnicę, kosztem dobytku "kułaków". teraz buduje się tam gdzie można, a nie gdzie władza ludowa chce.


@prewenaza: No wyobraź sobie, że teraz też władza może powiedzieć co wolno a czego nie wolno - nazywa się to plan zagospodarowania. I jeśli sobie ktoś kupił działkę przeznaczoną pod park i
  • Odpowiedz
@prezeskuliziemskiej:
Bzdura, głupie prawo (brak standardów) to nie jest żaden wolny rynek.
W wielu liberlnych państwach masz zajebiste prawo i standardy.
Głupie prawo a w zasadzie jego brak, to anarchia.
  • Odpowiedz
@enron: wyobraź sobie, że twój komentarz i plany zagospodarowania nie mają nic do rzeczy z faktem, że zabieranie ziemi za prlu to jedyny powód dla którego budowało się takie rozrzucone "urbanistyczne" osiedla.
  • Odpowiedz
@enron: wyobraź sobie, że twój komentarz i plany zagospodarowania nie mają nic do rzeczy z faktem, że zabieranie ziemi za prlu to jedyny powód dla którego budowało się takie rozrzucone "urbanistyczne" osiedla.


@prewenaza: ależ oczywiście że mają. Napisałem, że nie mam pretensji o budowanie gównoblokowisk przez deweloperów, skoro im się na to pozwala - natomiast problem polega na tym, że pozwala się im na to zawsze i wszędzie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@prezeskuliziemskiej: ja lubię bardzo zabudowę w Barcelonie, bo dzięki koncepcji "superblokow" masz zawsze podstawowe jednostki takie jak przychodnia/szkoły/przedszkola/apteki itp. pod nosem, całość jest logicznie i dobrze skomunikowana i tak naprawdę mieszkając w ogromnym mieście nie masz potrzeby wyjeżdżać z własnej dzielnicy, chyba że w bardzo specyficznej potrzebie. Odkąd tu mieszkam nie czuję potrzeby posiadania samochodu.
Mave - @prezeskuliziemskiej: ja lubię bardzo zabudowę w Barcelonie, bo dzięki koncepc...

źródło: comment_1643903281uh1MxXNuZp7vCJ4dAjCJ76.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
czy ty właśnie pomnożyłeś razy dwa cenę mieszkania aby uzyskać cenę, gdyby z osiedla wywalić co drugi budynek?


@bh933901: Pomnożyłem razy dwa cenę jednostkową gdyby wywalić minimum co drugi budynek albo i więcej.

By uzyskać wskaźniki zabudowy jak dla komunistycznych osiedli to na tym osiedlu musiałbyś wywaić jakieś 3-4 budynki na każde 5 a nie co drugi.
  • Odpowiedz
@trololo55: Nie, chce powiedzieć, że stosujemy spore uproszczenie negując wszystko co stworzono przed 89, a nasz obecny kapitalizm bez tej bazy #!$%@? by zrobił
  • Odpowiedz
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: ale przecież cena za metr mieszkania to nie jest cena działki podzielona na metry powierzchni mieszkalnych. Do ceny metra mieszkania wlicza się też budowa samego budynku, więc jeśli wywalisz co któryś budynek, to cena działki rozłoży się proporcjonalnie na tyle razy mniej budynków, ale odpada koszt samych budynków, których nie wybudowałeś. Żeby wiedzieć, o ile wzrosną ceny, trzeba znać cenę działki, a te są różne, zależne od lokalizacji.
  • Odpowiedz
to nie wina wolnego rynku tylko faktu, że w Polsce po prostu deweloperom pozwala się na wszystko. Na zachodzie (w tym w liberalnych USA) są konkretne ograniczenia i przepisy, ktoś są bezlitośnie egzekwowane.


@DobrzeNaoliwioneLozysko: przecież ograniczenia regulatora sa w kontrze do wolnego rynku, co ja czytam
  • Odpowiedz
ale przecież cena za metr mieszkania to nie jest cena działki podzielona na metry powierzchni


@bh933901: Nikt nie mówi, że tak jest. Naturalnie, że mocno to uprościłem by zwyczajnie pokazać zależność.

Żeby wiedzieć, o ile wzrosną ceny, trzeba znać cenę działki, a te są różne, zależne od lokalizacji.


Buduje się tak by inwestycja była rentowa a zysk zmaksymalizować. Pięknie się mówi peany, że powinno być po 140m trów pomiędzy budynkami
  • Odpowiedz
Nie, chce powiedzieć, że stosujemy spore uproszczenie negując wszystko co stworzono przed 89, a nasz obecny kapitalizm bez tej bazy #!$%@? by zrobił


@Bianci: Baza powstała, bo musiała powstać, powstałaby w każdym systemie. Gościu, na prawdę sądzisz, że gdyby po wojnie żelazna kurtyna stała na Bugu, a nie w Berlinie, teraz byłoby w Polsce gorzej?
  • Odpowiedz
jak urodziles sie w 45 to faktycznie mogles poczekac 30 lat bo DOPIERO SKONCZYLA SIE NAJWIEKSZA WOJNA W HISTORII LUDZKOSCI.


@prezeskuliziemskiej: @bugg: #!$%@? tam, dziadkowie byli z '45 i dostali mieszkanie w '73 z zakładu pracy. Być może różnie było w różnych miastach, ale na pewno nie było to 30 lat.
  • Odpowiedz
@bugg taa, byłem tym mieszkaniem:) moi rodzice dostali rzutem na taśmę mieszkanie w 89 roku, w wieku 34 lat. 4 pokoje, 74 m2. Swiezutkie, nowiutkie, 4 piętrowy budynek.
  • Odpowiedz
@zasadzka01: Tylko ludzki odpad bez grama godności przyjmuje mieszkanie od państwa.

PS: Teraz wiem, dlaczego Polacy w PRL zarabiali 30 dolarów. Zakłady pracy zabierały większość pensji na te mieszkania, a głupie Polaczki jak zwykle wydymane i zadowolone xD
  • Odpowiedz
@trololo55: Ale jej nie było na Bugu. Naprawdę.

A już bawiąc się we wróżkę, pewnie byłoby lepiej, ale to bardziej złozony temat. Dostalibysmy pewnie zrównoważone ugrupowania socjalistyczne jak PPS działające do dzisiaj. A tak dostalismy najgorsze możliwe combo. Komunizm jako wyraz skrajnego socjalizmu i skrajną nienawiść do socjalizmu (ideową) po 89.

Za wiedeńskie budownictwo komunalne Konfederacja by zrobiła u nas 15% poparcia.

Fakty są takie, że przy wszystkich mozliwych narzędziach,
  • Odpowiedz
@prezeskuliziemskiej: w sredniowieczu oczywiscie mieszkala tam arystokracja a plebs w ziemiankach lub ginąl. za komuny oczywiscie garsc osob po 30 latach dostalo mieszkanie z gówna. a na wolnym rynku kupujesz tanie, drogie, ladne, srednie ale nieporownywalnie wiecej ludzi ma mieszkanie.
  • Odpowiedz