Wpis z mikrobloga

Jak zawraca uwagę ekonomista Marcin Piątkowski, ceny mieszkań w Polsce w porównaniu do wynagrodzeń wcale nie rosną szybciej. W porównaniu do 2010 roku, ceny mieszkań nad Wisłą (w relacji do pensji) praktycznie nie uległy zmianie. Wzrost jest naprawdę niewielki, ponieważ na Słowacji urosły one o 15%, na Węgrzech wzrost wyniósł blisko 25%, a w Czechach niemal dobił 30%. Również czynsz w Polsce rósł znacznie wolniej. W porównaniu do 2010 roku wzrost wyniósł blisko 20%. W pozostałych trzech krajach ceny uległy podwojeniu. Przedstawia to poniższy wykres.

Brak bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości w Polsce przedstawia wiele analiz. Zaprzeczają jej jednoznacznie ekonomiści banku PKO:
https://obserwatorgospodarczy.pl/2021/11/01/na-polskim-rynku-nieruchomosci-jest-banka-spekulacyjna-pko-nie-ma/
Twierdzą oni, że ceny w naszym kraju są tak wysokie, ponieważ mieszkań jest za mało. Z kolei według przeglądu rynków nieruchomości autorstwa szwajcarskiego banku UBS (Real Estate Index Bubble), warszawski rynek nieruchomości jest trzecim najmniej zagrożonym przegrzaniem spośród stolic badanych państw.

https://obserwatorgospodarczy.pl/2022/01/28/nieruchomosci-w-polsce-drozeja-za-szybko-na-tle-regionu-jest-w-polsce-doskonale/

#nieruchomosci #mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie #kredythipoteczny #pieniadze
Pobierz k.....o - Jak zawraca uwagę ekonomista Marcin Piątkowski, ceny mieszkań w Polsce w po...
źródło: comment_1643474993upKZYG3nAQLlMhnRkWDPmb.jpg
  • 19
@kiedysniebylembordo: Bo zależy które miasto rozpatrujesz. Oczywiście że w Warszawie nie ma bańki, albo jest dość mała, skoro mieszkania przynależy metrze chodza po 10k to jest cena adekwatna do tego co daje to miasto.

Natomiast jeśli również 10k kosztuje kurnik na Bałutach albo mieszkanie w Gdańsku oddalone w linii prostej od wysypiska o 900 metrów, gdzie śmierdzi 364 dni w roku to tutaj już jak najbardziej jest bańka.

Natomiast jeśli nie
dlaczego ceny zaczęły spadać, rynek zamarł a deweloperzy wpadli w panikę i wyprzedają się na pniu?


@kaaban: To kupuj na tych pniach, kupuj! Albo czekaj aż jebnie jeszcze bardziej, bo przecież już jebło, c'nie? W sumie wszystko mi jedno. :)
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@kiedysniebylembordo: w sumie to konczy sie na drugim. Nie sadze, ze nozyce sie zamknely.

Faktem jest ze od 2017 sila nabywcza pensji w przeliczeniu na m mieszkania maleje - ergo - mieszkania drozeja bardziej niz pensje.

Co do braku dostepnosci - imo juz tego problemu nie ma. Wystarczy zobrazowac sobie, ze w marcu 2021 bylo 15 mln 200 tys nieruchomosci. Obecnie, na koniec stycznia 2022, jest ich juz 15 mln 400
Zdaniem Pekao


@kiedysmialemtubordo: to ten bank co jednego dnia wyśmiał Goldmana za rzekomo za niską prognozę stóp, a 5 dni później sam wydał taka samą (gdy w międzyczasie wyszły same argumenty za ich wzrostem)?

Jeszcze wykres gdzie jedna skala zaczyna się od zera a druga od połowy maksymalnej wartości XD ale w sumie kapitał ten sam co w TVPiS.

Btw dlaczego porównywać Madryt z Warszawą? Biorąc pod uwagę np. bezrobocie to
wiesz że w takiej Łodzi 2 lata temu mieszkania chodziły ok 6k, a teraz chodzą ok 10k?


@affairz: No i po #!$%@? kłamiesz?

Na Otodom z filtrem ceny powyżej 10k/m2 - 684 oferty z czego 89 na wtórnym. I to są przecież ofertowe ceny:

https://www.otodom.pl/pl/oferty/sprzedaz/mieszkanie/lodz?page=1&limit=36&market=ALL&ownerTypeSingleSelect=ALL&pricePerMeterMin=10000&locations=%5Bcities_6-1004%5D&distanceRadius=0⟨=pl&searchingCriteria=sprzedaz&searchingCriteria=mieszkanie&searchingCriteria=cala-polska

Z filtrem poniżej 10k/m2 - 4496 ofert z czego 2191 na wtórnym:

https://www.otodom.pl/pl/oferty/sprzedaz/mieszkanie/lodz?page=1&limit=36&market=ALL&ownerTypeSingleSelect=ALL&distanceRadius=0&locations=%5Bcities_6-1004%5D&pricePerMeterMax=10000

Wg NBP transakcyjne na pierwotnym z 6200 na 7400 w ciągu ostatnich
@kiedysniebylembordo:
Wiesz, że wstawiasz kompletnie inne wykresy niż @kiedysmialemtubordo? Odpowiadacie sobie, mając na myśli kompletnie inne wykresy i żaden nie zauważył?

On wstawił zależność między średnią ceną transakcyjną za metr a siłą nabywczą (źródło mam nadzieję Pekao, a nie faktopedia) a ty wstawiasz wykresy zależności między ceną ofertową a transakcyjną. W twoim przypadku faktycznie nożyce się zamykają, w przypadku @kiedysmialemtubordo raczej nie.