Wpis z mikrobloga

Tak ogólnie to serce rośnie patrząc na to jak ten tag się rozrasta i jak więcej osób interesuje się tematem, moją ideą dla której właśnie wrzucam te wpisy, rozmawiam i dyskutuje było właśnie poszerzenie ilości ludzi zajmujących się tematem i pomoc początkującym.

Czego NIE warto kupować i co NIE pomoże Ci w osiągnięciu snu świadomego.
Temat powstał dziś jak nie mogłem zasnąć o 4 nad ranem, to zbiór rzeczy, które nie warto nabywać chociaż początkujący oneironauci to robią oczekując, że pomoże im to uzyskać świadomy sen. Jak zwykle, jestem człowiekiem i jak coś pomyliłem mea culpa i prosiłbym o poprawienie, jak macie inne rzeczy też zachęcam żeby się dzielić. Numeracja nie ma znaczenia.

1. Kamienie
Niektórzy wierzą, że kamienie posiadają energię, tak że kiedy podłożysz je pod poduszkę albo obok uzyskasz dzięki temu świadomy sen. Nie ma żadnych podstaw naukowych by w to wierzyć. Ceny takich kamulców z tego co widziałem na Etsy wynoszą do paruset zł. Równie dobrze możesz wziąć cegłe i ją położyć pod poduszką.

Cena:
87.00 - 1537.50 (źródło)
Skuteczność
Brak, prawdopodobnie placebo

2. Kursy i książki które zawierają to samo
Ze smutkiem zauważam, że często ludzie dają się robić w balona i kupują coś co w Internecie jest za darmo, książki takie jak Oneironautyka czy Jasność Bytofa warto mieć, tak samo książki LaBerge'a, jednakże jeżeli autor decyduje się opisać najbardziej mainstreamowe techniki osiągania LD (dziennik, testy, metody jak MILD, WILD czy WBTB) i nie dodaje nic od siebie co mogłoby jakoś pomóc z tymi technikami ani wskazówek które ułatwiałyby osiągnięcie takiego stanu to książka nie warta jest przeczytania, lepiej już zobaczyć wikibook o tym bo jest darmowy.
To samo tyczy się kursów, nauczyciel może uczyć podstaw i mniej lub bardziej mainstreamowych technik, ważne żeby pomagał uczniowi i dawał rady, jeśli kurs będzie się odbywał na zasadzie "prowadź dziennik, rób RC są techniki MILD, WILD, WBTB" a nie będzie Ci też jakoś pomagał (nie wymagam od instruktorów by pomagali każdemu też się nie da ale jakieś rady np w sprawie zapamiętywania snów) tylko dawał suche fakty właśnie straciłeś kasę.

Cena:
Różna, książki gdzieś od 30 zł, kursy gdzieś 100 - 300 zł
Skuteczność:
Jak przy normalnym treningu LD

3. Nagrania binuralne
Tu trochę kontrowersyjnie, niektórzy wierzą że to pomaga, jestem trochę innego zdania. Być może nagrania takie jak Hemi-Sync pomagają w medytacji etc ale jakoś nie mogę uwierzyć, że po wysłuchaniu przed snem jakiegoś walenia po uszach można mieć od razu świadomy sen (chodzi o i-dsoer gdzie zalecane jest wysłuchanie nagrania a potem zaśnięcia, do HS nic nie mam). Sam mam doświadczenie że raz wysłuchałem jakiegoś HS z nazwą Sleep, zasnąłem przy nim i miałem dziwne sny ale nie wiem czy to wynikało z słuchania czy to tylko korelacja

Cena
Różnie, jeden 'dose' kosztuje ok 4 zł, reszta nagrań ma różną cenę zależną od tego jak ustawi sprzedawca.
Skuteczność
Ja uważam (o ile takie nagrania pomagają w medytacji) że to placebo, nie widzę naukowych podstaw by słuchanie tego mogło powodować świadomy sen. Ale może się mylę (patrz poczatek)

4. Maski typu Remee, REM Dreamer, Nova Dreamer
W zamyśle te urządzenia miały dawać (po wykryciu fazy REM) sygnał świetlny by użytkownik rozpoznał, że to sen, niektóre modele dawały też wskazówki dźwiękowe. Tylko tu jest pies pogrzebany, samo w sobie świecenie nie daje od razu świadomości, trzeba to skojarzyć na zasadzie widzę światło => wykonuje test rzeczywistości. Moim skromnym zdaniem już lepiej zastosować technikę Don Juana z dłońmi bo za dłonie nie płacisz a też robisz skojarzenie albo RC. Co do wskazówek dźwiękowych to takowe też są w aplikacjach typu Sleep as Android i to za darmo, a nawet jeśli stałyby się płatne wolałbym kupić właśnie ją.

Skuteczność:
Bez skojarzenia raczej zerowa
Cena:
Ponad 200 zł

5. Aplikacje różnorakie
Niestety większość opiera się na wskazówkach dźwiękowych, część ma dodatkowo płatne inne metody ale nie wiadomo co to i czy to skuteczne, najlepsza była aplikacja Lucid Dreamer gdzie dźwięk mogłeś zmienić dopiero po opłacie. Ogólnie niestety nie ma aplikacji obecnie która by pomogła z klasycznymi technikami jak WBTB / WILD / SSILD. Jeśli chcesz kupować dziennik snów to już lepiej przeznacz kasę na zeszyt albo załóż dokument Google.

Skuteczność:
Różnie
Cena:
Różnie od paru złotych do 30 paru złotych.

6. Suplementy i inne chemikalia i zioła
Spora część z nich działa i to dobra wiadomość, zła jest taka że też nie na każdego chyba. Czytałem opinie o jednym suplu że działa a potem inną że nie. Nie też że zniechęcam, sam dzięki temu miałem ciekawe doświadczenie senne, ale może się zdarzyć że Ty akurat kupisz i nie stanie się nic, ja na przykład po melatoninie nie mam dziwnych snów mimo że biorę dawkę 7mg a ktoś inny może mieć intensywne. Część tych środków może też być niebezpieczna (bieluń, muchomor). Z drugiej strony niektóre środki mogą mieć dużą skuteczność ponieważ przebadano jakimi ścieżkami wpływa ona na sen.

Skuteczność:
Od niskiej po bardzo wysoką
Cena
30 zł wzwyż

#swiadomysen #swiadomesny #oneironautyka #swiadomesnienie #ld #luciddream #sen #sny #psychologia #rozwojosobisty #rozwojosobistyznormikami
  • 15
Wołam tych co chcieli być wołani, jeśli chcesz dołączyć do tego grona zaplusuj ten wpis (przepraszam że raz jeszcze ale mi się wykrzaczył wpis)
@Dna_ts_Rednum_or_F_Raf, @xyz333, @dan-kamynski, @janzawodowiec, @CiemnaStronaCzlowiekaa @kiedys_bedzie_lepiej, @dan-kamynski, @Dna_ts_Rednum_or_F_Raf, @Wsss, @Szczesliwy_chlopiec_z_GULAGU, @RozowaWkolorachTeczy, @jajanatwardo, @xyz333, @dan-kamynski, @Dreampilot, @Sierzputez @Getmano