Wpis z mikrobloga

@Fiber:

Dlaczego Java jest hejtowana?


Może nie hejtowana, ale lubię żartować, że to gorszy C#, bardziej chodzi o ładniejsze(?) rozwiązania w C# względem Javy, C# wyprzedził też Javę jeśli chodzi o implementacje nowych rzeczy do języka, a sam on jest również wieloplatformowy co wcześniej było argumentem "za" javą i "przeciw" C#. Poza tym to bardzo podobne języki, po prostu "styl" jednego bardziej przypada mi do gustu, ale nie uważam, że java
@Fiber: Miałeś może tak kiedyś że widziałeś człowieka pierwszy raz w życiu i go nie znasz, nie wiesz jaka jest jego historia ale czujesz że chętnie dałbyś mu w mordę bo ma wkurzający ryj? A potem masz z takim do czynienia i okazuje się że niby jakoś da się z takim żyć ale jest wkurzający? No to java jest takim człowiekiem dla mnie.

W 2015 zaczęła się era C#

Java przespała
@zibizz1: No dobra ale to nadal 0 argumentów, co jest w takiego w c# czego nie ma w Javie? Pytam serio i nie chcę tutaj wywoływać jakiejś gównoburzy.
@mk321: Też mam takie wrażenie, u mnie na uczelni forcowane są tylko rozwiązania microsoftu, azure, c#, xamarin, na ścianach wiszą certyfikaty M$ :)
@Fiber: był kiedyś jeszcze taki argument, że Java była starsza, a C# dopiero powstawał. To co wszystkim przeszkadzało w Javie (no bo wiadomo nigdy nie jest idealnie), to jak był robiony C#, to to wszystko było zrobione lepiej. Zanim w Javie się udało to zrobić, to trochę to trwało (wiadomo, że coś co jest rozwijane latami to dłużej/trudniej się zmienia, do tego kompatybilność wsteczna itd). No i wtedy Microsoft i fajnboje
@Fiber: Mi w C# podobało się zintegrowane IDE. Do javy były 2 różne kiedyś Eclipse i IntelliJ. Pewnie to że spróbowałem Eclipse pogorszyło odbiór Javy. Tak, rozchodziło się o drobnostki składniowe, typu robienie getterów i setter gdzie w C# były property, jak to zobaczyłem w Javie pełno metod które nic nie robiły typu get/set z C# no to już Java miała minus. Desktopowe kontrolki w Javie wydawały się mniej trendy niż
@zibizz1: Ok rozumiem ale mam wrażenie że wypowiedzi pod tym wpisem dotyczą postrzegania Javy około 6 lat temu, gdzie właśnie jeszcze ktoś pisał w Eclipsie itd, dużo się zmieniło przez ten czas.

@jaca_66: Obawiam się że nawet jakbyś pisał w c# to niewiele by to zmieniło.
@LazyInitializationException:


Kafka 2011
Spark 2014
Cassandra 2008
Keycloak 2014
Hadoop 2006
Hive 2010
Parquet 2013
Zookeeper 2008
Avro 2009
Jenkins 2011

A co w Javie zaczęto robić po 2015? C#6.0 i NET Core wyszedł w 2015 i dlatego użyłem tej daty bo to był moment w który mozna było zacząć mysleć o tym żeby uzyć C# takm gdzie do tej pory używano Javy

@zibizz1 no i nie idąc za daleko w
@LazyInitializationException: Głównie z powodów licencyjnych. Java mogła działaś wszędzie i była w pełni darmowa, a C# i .NET to były zabawki Microsoftu, które chciał sprzedawać i uruchamiać tylko na swoim systemu. Od 2015 pierwszej wersji otwartego .NETa potrzeba było czasu aby dojrzał. Moim zdaniem dopiero teraz .NET 6 jest gotowy, choc był zakus Microsoftu aby jeden ze smaczków umożliwić tylko w VS.

Powstają już świetne programy na C#, to nie są
@Fiber: a czemu ukraincy nie lubią polaków i vice wersa? Bo są najbardziej do siebie podobni.

C# miał/ma tą zaletą, że jest dużo więcej ficzerów i bardzo szybko się rozwija. Java ma tą zaletę, że ekosystem jest ogromny z uwagi na otwarcie i wsparcie dla unixów przez co C# pokutuje do dzisiaj, choć teraz praktycznie nie ma różnicy
@Fiber: Tak na szybko:
Entity Framework,
async/await,
rekordy,
dużo rzeczy z języków funkcyjnych jak np. function as first-class citizen, świetna praca na danych z EF przy użyciu Select, Where ....,
.Net core ale to już później,
całkiem przyjemny do webówki (asp.net) z Razorem itd,
bardzo fajna refleksja

Powodów byłoby więcej, ale tak po prawdzie praca z C# zawsze wydawała mi się przyjemniejsza i łatwiejsza z racji ogromnej dokumentacji od M$. Javka