Wpis z mikrobloga

Mam pewna rozkminę. Lat temu 20, jako dziecko bawiące się na zewnątrz, często słyszało się pomruk, brzęczący dźwięk który jednoznacznie wskazywał na to, ze leci samolot. Mówię tutaj o pułapie przelotowym tego samolotu. Nie mam na myśli bliskości lotniska. Było to bardzo dokładnie słyszalne. Po usłyszeniu tego dźwięku człowiek wiedział ze podnosząc glowe zobaczy samolot. Myśle, ze większość wie o czym piszę.

A teraz do sedna - mam wrażenie ze dźwięk ten nie jest już tak wychwytywalny. Czy nastąpiły jakieś zmiany w technologii? Zmiana pułapów lotu? Wątpię żeby otoczenie stało się bardziej hałaśliwe bo warunki w jakich słyszałem ten dźwięk jeszcze w pierwszej dekadzie xxi wieku to zarówno aglomeracyjna betonoza jak i obszary rolnicze. #lotnictwo #samoloty #pytanie #inzynieria
  • 5
@watchtek: W cichych miejscach dalej słychać szum samolotów, ale nie ma w tym nic z niskich tonów. Ja myślę, że te dudnienia pochodzą od tłokowych i turbośmigłowych samolotów wojskowych i pasażerskich, których jest coraz mniej (ale mogę się mylić).

Ja dalej słyszę hałas w pobliżu lotnisk w swidwinie czy miroslawcu. Bardzo często bryza czy casa na wysokości przelotowej potrafi dzwonić szklankami w kredensie...