Wpis z mikrobloga

Polacy wypstrykali się z kasy, a zabawa dopiero się rozpoczyna.
W kontekście nieruchomości to kto miał kupić za gotówkę to już kupił, kto miał kupić na kredyt to też już kupił.
Gotówka na depozytach stopniała, zdolność kredytowa spada.
Niektórzy dalej mają życzeniowe myślenie typu mniej chętnych na kredyt trudno kupią za gotówkę... Nie kupią ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Pieniądze odpływające z depozytów napędziły deweloperkę ale sytuacja nie powtórzy się w kolejnym roku chyba, że zejdziemy z depozytami do 0zł w skali kraju.
#nieruchomosci
Pobierz bazek993 - Polacy wypstrykali się z kasy, a zabawa dopiero się rozpoczyna.
W kontekś...
źródło: comment_16406891792KHErsNWkWSwCGYCwjmVou.jpg
  • 54
@witam12: problem jest trochę inny większość osób które mają odłożone pieniądze to osoby wychowane w PRLu, giełda nie istniała etc., jedyną inwestycją jaką rozumieją jest inwestowanie w nieruchomości. Problem jest jeden jak wszyscy pchają się w to samo aktywo to pompuje się jego wycenę, nie muszę pisać co się stało z cenami w 20,21 gdy wszyscy wpadli na pomysł żeby zakupić mieszkanie, dom, grunt itd.
@kiedysniebylembordo: górkę zakupową mamy za
większość osób które mają odłożone pieniądze to osoby wychowane w PRLu, giełda nie istniała etc., jedyną inwestycją jaką rozumieją jest inwestowanie w nieruchomości


@bazek993: Dawno nikt tak ładnie nie wytłumaczył (mimo że niechcący) dlaczego ceny nieruchomości mają solidny potencjał, by rosnąć dalej. :) Preferencje inwestycyjne Polaków. Dokładnie tak!

Problem jest jeden jak wszyscy pchają się w to samo aktywo to pompuje się jego wycenę


No, ale kupujący nie mają z tym
@kiedysniebylembordo @bazek993: Bądźmy też szczerzy, trzeba wiedzieć w co pakować forsę a przeciętny Kowalski NIE powinien sam grać na giełdzie bo nie ma do tego nerwów, wypstryka się z kasy i tyle. Wiem co mówię, bo sam się tego nauczyłem na swoim przykładzie bawiąc się giełdą i kryptowalutami, trzeba mieć dystans do pieniądza i rozsądne podejście do zysków, do tego śledzić temat. Lokaty też odpadają. Wiem, że są inne narzędzia, ETF
@kiedysniebylembordo @bazek993 i teraz moje pytanie, biorąc pod uwagę spłukanie się polaków z oszczędności możliwe jest odjechanie inflacji od pensji? jaką kartę przetargową ma pracownik jeśli pozbył się oszczędności, a ratki i cała reszta rośnie? przecież się nie zwolni bo nie ma za co żyć

czy jest jakiś inny scenariusz?
@kiedysniebylembordo: dodatkowo z ostatniego wykresu BIK było widać spadek zainteresowania kredytami od marce tego roku i ten wykres również hamuje gdzieś w tych okolicach

a teraz wracając do pytania, to ciekawe czy taki ruch polaków będzie miał wpływa na zahamowanie wzrostów pensji?
I Ci co kupili w Berlinie, gorzej na tym wyszli? :D


@panstolec: Jeżeli chcieli mieszkać we Wrocławiu? No średnio biorąc pod uwagę, że zazwyczaj kupuje się mieszkanie tam gdzie chce się mieszkać. A jeżeli chodzi o zakup spekulacyjny, to nie wiem jak na tym wyszli biorąc pod uwagę aktualną sytuację w Berlinie, dojeżdżanie funduszy i odgórną regulację czynszów. Ja bym raczej nie kupował mieszkania w Berlinie, żeby je wynajmować. Prędzej zrobiłbym