Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 12
@Fiodooor: no nie wiem, moze w 2008 przez nagle podwyzki stop (caly swoj sukces opierajac na stopach ponizej inflacji) pekla banka nieruchomosciowa i nagle celtycki tygrys, w ktorym brakowalo rak do pracy zaczal mierzyc sie z 15% bezrobociem? Nagle imigranci z Polski, ktorzy tam pojechali i dla ltorych budowano mase mieszkan (w ktorej budowie to uczestniczyli pracujac) wyjechali?

Oczywiscie to do niczego niepodobne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pobierz
źródło: comment_1640071674ycO3x1vcnzmEf79xqYS4w6.jpg
@kiedysmialemtubordo: oczywiście, ale uformowała się ona przez niską podaż, i to, ze po pęknięciu bańki pierwszej, wszyscy rzucili się na mieszkania których nie było, nie wygląda to podobnie do nas? Ano wyglada, teraz mamy bańke, bardzo dużo ludzi czeka na spadki, deweloperzy przestaną budować, ceny spadną, wszyscy się rzucą na mieszkania i co? dalej będą spadać? no na pewno.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Fiodooor: zalezy od polityki banku centralnego. Jak w reakcji na kryzys zetna stopy na 0 i beda je trzymac na takim poziomie, to mozliwy jest efekt wtorny o ktorym piszesz.

Pamietaj o jednym - Irlandia ma jednak (nadal) korzystna demografie, na plusie. My mamy ja na minusie i wg mnie, w zakresie podazy nieruchomosci, pojdziemy droga hiszpanska (w pozostalym zakresie - irlandzka, jezeli mamy doszukiwac sie analogii). Wtedy te dwa czynniki
@Fiodooor: w sumie to opisałeś rok poprzedni. Wtedy też każdy oczekiwał że przez pandemię ceny spadną i każdy czekał, ale za długo ludzie nie wytrzymali i rzucili się na mieszkania. Tu nie była kwestia tylko niskich stóp (przecież wg wykopków ludzie tego w ogóle nie ogarniają), a właśnie tego wyczekiwania, zwłaszcza że bardzo dużo Polaków wróciło przez pandemię z emigracji, większość z nich z gotówką na zakup nieruchomości, a nie każdy
@kiedysmialemtubordo: Ja uwazam, ze deweloperzy w duzej mierze w pewien sposób "rządzą" naszym krajem, popatrzmy chociaż na kraków, gdzie budowali mieszkania w miejscach gdzie sie nie dało. Nie pozwolą sobie na zbyt duże straty, wiec ja obstawiam jednak wariant irlandzki ;)
@kiedysmialemtubordo: Pamiętam wywiad z polską rodziną z tego czasu, jak to dostatnio żyje się w Irlandii. Głowa rodziny chwaliła się, że wzieli kredyt na mieszkanie ale to nic takiego, bo jak będą chcieli wrócić do Polski to zawsze mogą sprzedać dom i jeszcze na tym zarobić, bo ceny nieruchomości cały czas idą w górę… No a potem bańka pękła
¯_(ツ)
Dla wykopowych eksportów NBP to chyba tylko takie miejsce gdzie
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Fiodooor: do wariantu irlandzkiego potrzebna ci demografia, a tej u nas juz teraz, w koncowce hossy, nie ma i musimy sie ratowac imigrantami. W irlandii byla na plusie niezaleznie od imigracji. Za te 10 lat Ukraincy wroca? Raczej obstawiam, ze jak Putin nic nie odwali, to Ukraina moze stac sie mocnym konkurentem Polski - podobnie jak Polska, po 2008, stala sie konkurentem Irlandii (wiele firm sie do nas od nich przenioslo,
@Fiodooor: Mieszkań jest więcej niż się wydaje, a to przez to jak jest wyliczane zapotrzebowanie. Ja mam wrażenie, że czasami ludzie zapomnieli jak wygląda polska w której jest 15% bezrobocia i idąc dalej nie ma taniej siły roboczej ze wschodu. Przez ostatnie 10 lat prosperity stworzyliśmy sobie bardzo pozytywny obraz tego co nas czeka w przyszłości.

@kiedysmialemtubordo: Rynek zawsze ma rację i niedługo zobaczymy jakiś zjazd.