Wpis z mikrobloga

@little_muffin: ale co to znaczy dajemy się ruchać, nie trafiają do mnie te argumenty typu CI DURNI POLACY.

Potrzebuje kupić mieszkanie, mam jakies 30% na wkład, potrzebuje kredyt, na rynku są skrajnie niekorzystne kredyty ze stała stopa to biorę co jest nawet kosztem ryzyka, bo potrzebuje mieszkania, a ani nie mam zamiaru płacić za wynajem 30m tyle co za ratę kredyty 50m, ani nie każe innym kupującym nagle zaprotestować w imię
@kogut_20 W Polsce nie wiem, ale w UK biorąc stałe na 5 lat na 3% pięć lat temu teraz można przeskoczyć na 1% stałe na 5 lat.
Generalnie na zmiennym w UK prawie nikt nie jest, bo stałe na 2-5 lat jest brane od razu po przejściu na zmienne, albo nawet przed. Normą jest skakanie z kredytem między bankami na kolejne okresy stałego oprocentowania.
@kogut_20: To rozwiń jak możesz - z opowiadań rodziców to 1/4 wpłaty na mieszkanie a resztę dawało państwo. Może nie za darmo ale za 1/4 wartości miałeś mieszkanie. Masz książeczkę mieszkaniową na nią wpłacasz x czasu (zakładano ją już nawet dzieciom), dochodzisz do pewnego pułapu i lecisz w kolejkę na mieszkanie. Oczywiście jak to w PRL nie było kolorowo, czekać na mieszkanie można było długo ale nikt nie brał kredytu na
@Bpnn: UK https://www.mortgageintroducer.com/habito-launches-uks-longest-ever-fixed-rate-mortgage/

Ale 40 lat to skrajną anomalia nie znam szczegółów. Jak w Szkocji patrzę to 10-15 lat stałej można dostać. Co akurat moim zdaniem powinno być rozsądnym horyzontem kredytu i tak a nie 30-40 lat.

W Polsce jest jeszcze ten problem ze w przypadku bankructwa nie masz się facto zabezpieczenia w postaci domu tzn nie możesz oddać domu i mieć problem z głowy. Tylko dług wobec banku jest niezależny
@Shashek: a widzisz. Jakby kazdy powiedzial "sorry, ale ta oferta jest niekorzystna, nie kupie tej dziury w ziemi z tym niekorzystnym kredytem - to zmusiloby to i dewelopera i banki do zmian. Nie ma zmian, bo ludzie sie nie cenia. Nie cenia siebie jako klienta. Gdyby zaczeli wymagac to i jakosc by rosla. Nikt nie wymaga = wszystko jest #!$%@? bo i tak zdesperowany debil przyjdzie i wezmie.
@Chris_Karczynski: @adhsklusljhagxnki: @DeoLawson:

Z analizy raportu EMF wynika, że w Europie jest grupa krajów, w których udział kredytów hipotecznych ze zmienną stopą procentową jest śladowy Belgia (0,6%), Węgry (1,0%), Czechy (3,1%), Wielka Brytania (7,9%). Największy udział tego typu kredytów ma Polska (100%), Finlandia (96,9%), Rumunia (75,2%) i Portugalia (70,7%).

Wnioski są w zasadzie takie, że u nas nie bierze się stałych, bo są o wiele droższe dla klientów i
Pobierz F.....r - @Chris_Karczynski: @adhsklusljhagxnki: @DeoLawson: 
Z analizy raportu EMF w...
źródło: comment_1638800147k4kyYp2TJWgmbyvdXnOZoG.jpg
@little_muffin: zdesperowany debil here bardzo mi milo xD

Ale jak Ty to widzisz? Wszyscy maja nagle przestać kupować mieszkania w obliczu tak niskiej liczby mieszkań i dużego popytu, bo kredyt ma zmienna stopę? To jest nierealne w aktualnej sytuacji. Czy tylko maja kupować mieszkani ludzie którzy są w stanie wyłożyć w mieście wojewódzkim te 500-600k za 50-55m?
Mysle ze warto tez porównać te statystyki z informacja dot. M2 lub liczby mieszkań per capita. Mogę tak czekać do usranej śmierci aż ludzie się zmotywują lub będą na tyle zaspokojeni zeby postawić się bankom i tak będę czekał do śmierci płacąc za wynajem moja kwote kredytu xD
@kogut_20: chciałem skorzystać ze stałego oprocentowania na 5 lat bo zobaczyłem na stronie banku, że się da to się okazało, że nie mogę bo mój kredyt jest z 2015 a tylko od 2016 można czy jakoś tak (PKO BP)