Wpis z mikrobloga

@kogut_20: kredyt na zmiennych stopach to jest współczesny rodzaj bata na niewolnika.

Jeśli jest dobrze w państwie, to i niewolnikowi jest nieco lżej (płaci niższe raty).

Zaś gdy Panu zaczyna gorzej prosperować biznes (mniejsze wpływy do budżetu, gorsza koniunktura etc.), wówczas niewolnika trzeba bardziej pogonić by przynosił więcej pieniędzy na spłatę długu.

Zakredytowani dopiero się przekonają co to znaczy mieć DEBT, gdy nadejdą gorsze czasy.
no i to tylko pokazuje, ze dajemy sie ruchac za kazdym razem


@little_muffin: obstawiam przeciwnie, bo w skali 30 lat i tak bedziemy miec w polsce srednio nizszy wibor niz belg zaplaci odsetek.

@Bpnn: bardzo dobre pytanie

Zakredytowani dopiero się przekonają co to znaczy mieć DEBT, gdy nadejdą gorsze czasy.


@mookie: taa z pewnoscia nasz populistyczny nierzad wcale nie zwleka z podwyzkami oslabiajac gospodarke ku uciesze swojego elektoratu i
@Bpnn: Różnie, to zależy od kraju, generalnie kraje w których obowiązuje euro mają przeważnie lepsze warunki kredytów na stałych stopach, ze względu na tanie zabezpieczenie. PLN jest niestabilną walutą więc i koszt zabezpieczenia jest wyższy, jak również ciężko znaleźć kogoś kto by sie zgodził kontrhedgować ryzyko pln np na 10 lat. Zasada jest też taka że im dłużej hedgujesz stope oprocentowania to jest ona wyższa.
Poniżej ostatnie dane dot. % kredytów
DeoLawson - @Bpnn: Różnie, to zależy od kraju, generalnie kraje w których obowiązuje ...

źródło: comment_1638785122VwhN3OPklxxRTnPnNLlXLB.jpg

Pobierz
@ZaplutyKarzelReakcji: Po 5 latach możesz zrobić znowu stałe, pytanie jaka wtedy będzie sytuacja. Zresztą ja brałem na stałe kiedy oprocentowanie było najmniejsze w historii xD A za 5 lat to ja już dawno sprzedam chatę.

Może nawet przepisy się zmienią i wszyscy będą musieli oferować stałe na jakimś normalnym procencie
Teraz ten udział jest zapewne wyższy.


@DeoLawson: to pokaż mi stan na 2k21, bo z tego co wiem, to w Polsce nadal jest tak samo

polskie 5 lat stałego oprocentowania liczy się (do danych na wykresie) jako oprocentowanie stałe, czy zmienne?


@Bpnn: jeśli bierzesz kredyt na 30 lat, a tylko 5 lat jest stałe, to dlaczego cały kredyt ma się liczyć jako stałe oprocentowanie?

Da się wziąć 30 lat stałeg
Może nawet przepisy się zmienią i wszyscy będą musieli oferować stałe na jakimś normalnym procencie


@Amrap: nie wydaje mi się, z punktu widzenia banku to kompletnie nieopłacalne, lepiej doić p0lackuów na zmiennym

Jakie 100% jak ja mam hipotekę na stałym ( ͡° ͜ʖ ͡°)


to poczekaj, aż 5 letni okres tego stałego ci się skończy XD
@little_muffin: subiektywnej. W polsce zmienne poki co caly czas sie bardziej oplaca, ciagle robia wyliczenia na grupach kredytowych.

Dalej taka tabelka z jedna miara niczego zupelnie nie mowi. Oprocentowanie w belgii masz stale, ale za ryzyko zaplacisz w innym punkcie umowy kredytowej ¯\_(ツ)_/¯
@programista15cm: Może i całe pokolenie zostało wyruchane przez banki, deweloperów i państwo, ale w sumie to nawet dobrze, ja wole ¯\(ツ)_/¯. To nic, że podpisujesz kredyt na 30 lat, nie mając pojęcia ile spłacisz - 1.5x wartość nieruchomości, a może 2x, a 3x też się znajdzie proszę pana. Do tego nieruchomość jest obciążona hipoteką, a ty masz zobowiązanie na kredyt, więc nawet jak coś jebnie i cie zlicytują to możesz
cie zlicytują


@rtone: po 5 latach splacania nieruchomosc jest w polsce warta duzo wiecej nic kredyt ¯\_(ツ)_/¯

Jako wisienka na torcie pozostaje to, że stopy może ustalać dowolny figurant czy agent którego wskazuje w praktyce niedołężny prezes partii


@rtone: w chwili obecnej do suweryn jest #!$%@? po jajca w kredytach wiec populistyczna partia zwleka z powzykami ile sie da. Gdyby im sie oplacalo to by podniesli, a im sie oplaca