Wpis z mikrobloga

@kogut_20: u nas kredyt z oprocentowaniem stałym jest tak policzony, że jak masz np ratę ze zmiennym na 2k to ze stałym masz 2700. Nie wiem czy to normalne ale ja sobie policzyłem, że żeby rata do 2700 wzrosła to stopy by musiały wzrosnąć o X a to dopiero będzie wyrównanie raty. Wszystko zależy jeszcze, jakie ma się możliwości nadpłacania kredytu - jeśli w przypadku "kibla" będę w stanie nadpłacić 30%
@programista15cm: To jest właśnie problem w Twoim myśleniu, widzisz wszystko w perspektywie ostatnich 5-ciu lat. W przeciągu 30 lat (skoro na tyle biorą ludzie kredyty) może:

- Zmienić się wzrostowy trend na cenach nieruchomości (czy Twój "wzór" można zastosować też do lat 2008 - 2013?)
- Zmienić się rząd, prezes Polski oraz prezes NBP. Może to być każdy, łącznie z #!$%@? większymi niż możesz sobie wyobrazić. Mogą kierować się dowolną ideologią,
W przeciągu 30 lat (skoro na tyle biorą ludzie kredyty)


@rtone: ludzie biora kredyty na 30 lat tylko formalnie, bo splacaja je srednio w 6 czy 8 lat.
Tez gdybym mial to bym wzial na 30 lat, bo daje to niesamowita niezaleznosc.
Mozesz po 5-10 latach miec 2x tyle oszczednosci, a jezeli stopy sa niskie to nie oplaca Ci sie go splacac.
Mozesz miec aktywa na boku, ktorym moglbys go splacic
@programista15cm: szczerze powatpiewam w to co mowisz. Nie znam praktycznie osob bioracych kredyt hipoteczny na 8 lat. ( ͡° ͜ʖ ͡°) sredni czas splaty hipoteki w pl to 13 lat. Wiec nie wiem skad to uparte porownywanie do Belgii - i tez pytanie - czy wzgledem zarobkow ten Belg faktycznie traci na tym biznesie wiecej niz Polak?
@programista15cm: nie chce mi się spierać cumplu, ale sprawdziłem sobie z ciekawości ile ludzi ma kredyt hipoteczny - w 2020 to było prawie 4 mln ludzi, a uprawionych do głosowania było 29 mln. To tyle w sprawie demokracji.
@little_muffin: chodzi mi o to, ze jak bankus w belgii ma wycenic ryzyko raz na 30 lat i jeszcze na tym zarobic to musi wziąć te 5% ewentualnosci wojny.

A jak w polsce masz zmienne to co najmniej

@kefas_safek: Druga sprawa - jeśli stopy wzrosną mocno, to spadnie marża banku. Wtedy będzie można zrolować kredyt na nowy z inną strukturą kredytową.
@programista15cm: Polska wymiera, gospodarka bedzie upadac, wjedzie kryzys mocny, a Ty #!$%@?, ze Belg sie o wojne martwi xDdd w dupie to sa kraje jak Polska. Nie mamy atomu, mamy syf w powietrzu, mamy #!$%@? drogi, mase samobojcow, wypadkow drogowych xD mozna wymieniac bez konca. Ruchani jestesmy z kazdej strony bo glupiego mozna ruchac. Niestety dalej malo osob w Pl stawia na edukacje. Efekty sa jakie sa. ( ͡° ͜
@kogut_20: Według mnie warto się zastanowić ile z tych osób które mają kredyty są wyborcami PiS bo ta partia ma w dupie każdego kto nie jest ich wyborcą. Głównym ich targetem są "stare baby" które nie mają kredytów, w ostatnich wyborach prezydenckich widać że w grupie 50-59 jest zmiana upodobań politycznych z PO na PiS. Osoby te 50+ są już po spłatach kredytów albo nie brali takiego nigdy (PRL darmowe mieszkania
PRL darmowe mieszkania


@Mosimir: jak czytam takie pierdoły to mnie telepie XD tak jakbyś powiedział, że teraz są darmowe mieszkania, wystarczy, że weźmiesz kredyt

Dlaczego już szepczą o kastracie?


no tak jak gadali o bykowym i też nic nie wprowadzili XD nie wierzę w bajki. Przecież to, że ich wyborcy nie zapłacą ich nie obchodzi, skoro działacze partyjni będą musieli płacić, bo mają w cholerę mieszkań