Wpis z mikrobloga

Pytanie za 100pkt.

Mam napisany skrypt w #bash który służy do przesyłania plików po SSH. Jest on bardzo często używany, co wymaga ciągłego wpisywania haseł, + z winy słabego połączenia i zmiennego IP często się wysypuje. Chce przepisać ten skrypt na nowo, jednak chodzi mi po głowie coś z tym hasłem.

Myślałem wykorzystać zmienną środowiskową w linuxie, żeby tam trzymać hasłem i np cronem co 4h/restart pc go czyścić. Jest taka opcja? Ewentualnie można jakoś zaszyfrować hasło trzymane w zmiennych środowiskowych? Albo jakiś inny pomysł z pamiętaniem hasła?

#pytanie #linux #bash #skryptowanie
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@NewEpisode: tu nie ma problemu z twoim skryptem tylko z tym setupem, po pierwsze jak masz odblokowany port 22 do internetu to masz zablokowane logowanie hasłem i używasz klucza ssh, nie ma żadnego "ale"
używając klucza ssh masz do dyspozycji multum opcji np. keyring, co do ostrzeżenia o innym IP możesz to zignorować w .ssh/config dodając
CheckHostIP no
  • Odpowiedz
@NewEpisode: nie da się przekazywać hasła bezpośrednio do SSH bo SSH oczekuje pobrania chasła z interaktywnej sesji terminala, możesz próbować to obejść przez expect albo sshpass. Najsensowniej jest to jednak zrobić tak jak inni napisali korzystając z kluczy.
  • Odpowiedz