Wpis z mikrobloga

#pytanie #programowanie #informatyka

Uczę się #python doszedłem do tablic (właściwie to do list) i teraz próbuję sobie jakoś stworzyć dwumiarową tablicę zawierającą tabliczkę mnożenia. Nie mam żadnego pomysłu jak to zrobić - wszędzie znajduję że aby stworzyć dwuwymiarową tablicę muszę ją uprzednio całą de facto wpisać ręcznie czyli musiałbym to robić tak:

tabliczka[[1,2,3,4,5,6,7,8,9,10],[2,4,6,8,10,12,14,16,18,20]] itd. (tak wiem, jeszcze musi pierwszy wiersz/kolumna z liczbami, które mnożymy)

Normalnie (jestem dziecko Pascala) zadeklarowałbym dwuwymiarową tablicę o określonych rozmiarach i pętlą FOR załatwiłbym sprawę w dwie minuty, tutaj mając w swoim "arsenale" tylko deklarację tablicy (początkowo pustej i nie mogę wstawić określonej wartości do określonej komórki jeżeli ta jeszcze nie istnieje) i funkcję append nie mam pojęcia jak to zaatakować, FOR się świetnie sprawdza przy tablicy jednowymiarowej, dalej się gubię.

Jakieś podpowiedzi, wskazówki, link do strony która by mi pomogła?
  • 14
@Wogybogy:

co?

dodanie appenda do tablicy, jakby nazwali metode "allocatenewarrayplusoneandcopyandsubstitute" to bym sie zgodzil ale nie append i ktoś nieswiadomie tego kiedyś użuje bo jak byk stoi append xD
chyba że w #!$%@? walą z tym że to c tablica