Wpis z mikrobloga

@OnionBishop: nie przedawkowałem
jestem kierowcą w warszawie (widzę zwężanie ulic, zabieranie parkingów, wszystko pod rowerkowców łamiących nagminnie przepisy ruchu drogowego), dodatkowo moi koledzy to myśliwi (kwestie dostępu do broni są mi bliskie), uwielbiam jeść mięso
a w rodzinie było virtuti militari za 2 wojnę, pół mojej rodziny to wojsko

pomysły pani Spurek śledzę nonstop

co nieco tłumaczeń koranu czytałem, wiem co na granicy aktywiści czy posłowie PO odwalali i co mówią
@perowskit: nie wiem co moze byc bardziej gowniana statystyka niz ta tutaj... Ciezko. Czy ktos wynajmujacy w Warszawie lokum zarabia kase w Przemyslu? No chyba nie. Ale ktos wynajmujacy w Luksemburgu prawdopodobnie zarabia w... Luksemburgu. Pieknie widac debilizm tej statystyki po Wloszech gdzie mamy biedne poludnie.
@vilas: Ktoś wytyka potencjalny błąd na grafice (która odnosi się do średniej arytmetycznej pensji) a ty wyskakujesz z powtórką licealnej matematyki tłumacząc co to mediana, chociaż nikt o niej nie wspominał xD
@perowskit: Średnia pensja krajowa vs wynajęcie mieszkania w stolicy. Przecież to bezsens. Już lepiej byłoby średnia ze stolicy i wynajęcie mieszkania w stolicy to raz. Dwa nie zawsze stolica jest centrum życia ekonomicznego kraju i ma najbardziej abstrakcyjne cent mieszkań. U nas tak jest, ale w np. w Niemczech Berlin, to taki Rzeszów, a ceny nieruchomości dyktuje Monachium. We Włoszech też droższy jest Mediolan niż Rzym. Pewnie można tak wymieniać dalej.
Ktoś wytyka potencjalny błąd na grafice (która odnosi się do średniej arytmetycznej pensji) a ty wyskakujesz z powtórką licealnej matematyki tłumacząc co to mediana, chociaż nikt o niej nie wspominał xD


@Malthan: kolejny "iksde" nastolatek który nie rozumie, że ludzie nie zarabiają średniej tylko mediane

średnią to zarabia (i powyżej) 1/3 pracowników
więc mówić trzeba o tym co zarabia połowa ludzi a nie 1/3
bo jak mówić o 1/3 - to
Jakim badaniu jak takie przedstawienie danych to typowe dane z dupy? Co ma pensja chłopa z Jakucji do kosztów wynajęcia kawalerki w Moskwie? W niektórych krajach są duże różnice pomiędzy stolicą i prowincją co w cale nie oznacza automatycznie, że się tam gorzej żyje.


@Herubin: Albo jeszcze inaczej: taki Berlin, Rzym, czy Ankara nie są odpowiednikami statutu jaki ma u nas stolica. W każdym z tych krajów są miasta droższe od
@jaskins: ustawa kominowa jest w służbie cywilnej - urzędnicy służby cywilnej to 117 tysięcy etatów administracji rządowej podległej pod premiera
tej ustawy nie ma w samorządach (260 tysięcy urzędników) podległej pod samorządy (wybierane w oddzielnych wyborach)

wojewoda jest organem rządowym (urząd wojewódzki)
ale prezydent miasta, wójt gmina jest organem samorządowym (wybieranym w wyborach lokalnych)

wójt może zarabiać więcej niż premier, dyrektor spółki miejskiej może zarabiać 2 razy tyle co premier
dyrektora
@jaskins: https://wynagrodzenia.pl/slownik/ustawa-kominowa

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/zmiana-rozporzadzenia-w-sprawie-zasad-wynagradzania-pracownikow-19092893

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000807/O/D20180807.pdf

tu masz np. rozporządzenie które mówi że stanowisko specjalistyczne to maks 7 tysięcy brutto (czyli nie może być wyższej pensji dla specjalisty który wykonuje pracę specjalistyczną, merytoryczną, inżynierską etC)
@magicznyfred: Właśnie tak. Modele gospodarcze są różne. Niektóre kraje mają silne stolice będące głównym motorem napędowym gospodarki jak Rosja, Anglia, Węgry czy właśnie Polska, są takie gdzie gospodarka jest bardziej rozłożona i są też takie gdzie stolica ma podrzędne znaczenie (Ile osób z pamięci od razu poda stolicę Australii poprawnie a nie Sydney?). Nie ma sensu porównywać zupełnie czegoś innego.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
znowu ta sama tendencyjna statystyka - czemu brana jest średnia zarobków z całego kraju a koszty wynajmu tylko ze stolicy?

@michono: Ty myślisz, że jedynie w Polsce jest taka różnica w zarobkach ze względu na miejsce zamieszkania?
Wszędzie jest podobnie stąd i ta statystyka pokazuje sytuację w całym kraju w porównaniu do innych.
W skali kraju zarobki są tu absurdalnie niskie do kosztów życia i widać to na tym obrazku.
@michono: bo to jakiś ounkt odniesienia w każdym kraju biorą średnią krajową i ceny wynajmu w stolicy czyli jakimś wyznaczniku cen gdzie trend jest ten sam we qszystkich krajach. Teraz możesz mi przedstawić jakie miasta wybrałbyś z poszczególnych krajów Europy gdyby kryterium było porównanie średniej krajowej do ceny wynajmu mieszkania w Wałbrzychu
@vilas: Nie schelbiaj mi odmładzaniem ;) dyskusja była o błędzie w grafice odnoszącej się do średniej, a Ty z uporem maniaka wracasz do mediany, która nijak się ma do komentowanej grafiki. Zrobiłeś sobie chochoła i go grzmocisz, tak jakby ktokolwiek twierdził, że średnia płac jest lepszym odzwierciedleniem stanu faktycznego od mediany - nikt czegoś takiego nie twierdzi, sam sobie te tezę wykreowałeś i z nią dyskutujesz. Cała reszta rozmawia o tym,