Wpis z mikrobloga

#mikrophysio

1) Piłkarz zawodowy, lat 27. Uraz naderwania mięśniowego przy przyczepie bliższym przywodziciela wielkiego przy kości łonowej. Leczenie trochę niekonwencjonalne – zastosowaliśmy tutaj połączenie aplikacji osocza bogatopłytkowego (disclaimer: ZAWSZE się to robi pod kontrolą USG, jak ktoś proponuje bez to uciekać) z zabiegami z fali uderzeniowej oraz krioterapii miejscowej. Terapii manualnej było tyle co trochę wbicia suchych igieł. +/- 14 dni i chłopak wrócił na trening nauczony o odpowiednią prewencję i mobilizację przed treningiem, nie narzekał. Dzisiaj gra mecz, w teorii na 100%, zobaczymy.

2) Pan Informatyk, lat 46. ~20 lat temu miał operację stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego na odcinku L4-L5 z powodu dużej przepukliny tylno-bocznej. Zjawił się, bo jest świadomy co musi robić – ale tego nie robił teraz przez wakacje i się pogorszyło. Delikatny shift miednicy w jedną stronę spowodowało „wygięcie w łuk” całego ciała i niemożność prawidłowego stania oraz chodzenia. U mnie na stole typowo rozluźnienie właśnie spiętej jednej strony ciała, aby wyrównać tą dysproporcję. Poza tym Pan zna wszystkie konieczne dla Niego ćwiczenia oraz uprawia aktywność fizyczną adekwatną do Jego stanu zdrowia. Tacy pacjenci są super ( ͟ʖ)

3) Pani Nauczycielka, lat 34. „Boli mnie kolano od dwóch lat, tam od środka, a ja nic nie robiłam nigdy, i robiłam przysiady i było lepiej, a teraz nic nie robię i boli” – tak w skrócie. Rezonans nie wykazał uszkodzenia żadnej struktury, natomiast ukazał typową chondromalację rzepki II stopnia i podniszczone powierzchnie stawowe na stawie rzepkowo-udowym. U tej Pani to na 99% genetyka, bo i ojciec tak miał i dalsza rodzina. Remedium? Ćwiczenia usprawniające tylną taśmę mięśniową, ćwiczenia czworogłowego oraz jego rozluźnianie. 40 minut spędziliśmy na objaśnianiu właśnie istoty aktywności fizycznej (bo Pani nawet spacerów ze śmieciami nie uskutecznia), a krótką chwilę poświęciłem na delikatne rozmasowanie czworogłowego.

4) Pan Dyrektor szpitala, lat 58. Wszystko go boli, nic nie robi, nie ma u siebie fizjoterapeutów, miejsce znał z polecenia, nie będzie ćwiczył, chce regularnego masażu. Godzina jechania całego ciała. Akurat był u mnie student-praktykant to we dwóch w 45min załatwiony temat ( )

5) Piłkarz, lat 18. O Nim kiedyś pisałem, delikatne uszkodzenie rogu przedniego łąkotki bocznej. Bardzo długo zwlekał z operacją i szyciem, próbował najpierw dojść do sprawności przez aplikację PRP oraz siłownie. Nie wyszło za dobrze, więc teraz był trzeci tydzień po operacji. Już obciąża i chodzi w pełni (prawdopodobnie przez ten długi okres leczenia zapobiegawczego), więc trochę przepychania obrzęku z kolana (ostatnio zaczął mu się zbierać), dociąganie zakresów ruchu na maksimum i praca siłowa na całą oś kończyny. Z takim potrafię spędzić nawet 2,5h u nas, bo przez półtorej godziny sam wie co robić, a i jeszcze skorzysta ze spodni kompresyjnych na koniec.

6) Zawodowy piłkarz/bramkarz, lat 21. Zderzenie na boisku, nie pamięta nawet jak upadł, ale dosyć mocno bo raz, że siniak na twarzy i ramieniu, a dwa kolano pokiereszowane. Właśnie z tym kolanem przyszedł, bo narzekał, że nie może tydzień po tym jeszcze zgiąć kończyny w pełni i boli przy obciążaniu oraz mocnych ruchach stopy. Wyszło, że ma klasycznie stłuczoną głowę strzałki co przerodziło się na stan zapalny m. strzałkowego długiego. Opracowanie podeszwy, trójgłowego łydki, podkolanowego, piszczelowych, IT band, pośladka – następnie trochę ukrwienie okolicy głowy strzałki i krioterapia – następnie elektroakupunktura na strzałkowym długim – następnie znowu krio – i ból się zmniejszył znacznie, zostało tylko przy doginaniu podudzia na chama.

7) Na zdjęciu zaprezentowana właśnie aplikacja elektroakupunktury. Bardzo wydajny zabieg przy urazach ortopedycznych typu naderwanie mięśnia, powoduje duże, lokalne ukrwienie z jednoczesną pracą mięśnia – więc na logikę jaki efekt przynosi możecie domyśleć się sami.

#mikrophysio #fizjoterapia #mikrokoksy #mirkokoksy #pracbaza
Pobierz Poemat - #mikrophysio

1) Piłkarz zawodowy, lat 27. Uraz naderwania mięśniowego prz...
źródło: comment_162961854054klfxZvQk288omoITrzvR.jpg
  • 75
via Wykop Mobilny (Android)
  • 13
@Mandarex: należy odróżnić igły @Poemat od wschodniej akupunktury. Igły we współczesnej terapii mają za zadanie wzmocnić ukrwienie i przyspieszyć regenerację jeśli się nie mylę.
We wschodniej akupunkturze wbija się je w jakieś magiczne punkty, uwalnia złą energię, leczy kark poprzez punkty w stopie a wątrobę przez rękę itp.
To są zupełnie inne metody.
@su1ik: Mnie każdy "mocny" ortopeda uczulał na tym punkcie i tego się trzymam, wiemy też z teorii, że podanie PRP czy kwasu hialuronowego w niewłaściwe miejsce w stawie może się skończyć dość mocnym stanem zapalnym okolicznych tkanek. Nie mniej jednak jakbyś to znalazł to chętnie bym poczytał, dziękuję za info :)

@derincon: @CyganskiKsiaze: @oesd: Pruszków, w profilu jest więcej szczegółów

@Happy_Aye: Pan Lulis

@Smartek: Fala uderzeniowa
@Mandarex: zawsze mnie bawi jak ktos sie #!$%@?, "hehe nie ma na to badań", ciało jest tak skomplikowanym i mało poznanym wytworem, że tak naprawde mogą może jeszcze banalniejsze metody niż wbijanie igły przynosić jakieś konkrente rezultaty ( ͡° ͜ʖ ͡°) poza tym nie wiem co masz do Iranu, to nie jest przypadkowa zbieranina, która elicie z Juesej może pięty czyścić XD
@Mandarex: zależy o jakiego chodzi, to już musisz sam wybrać w zależności od tego, która wersja śmiesznych religijnych opowiadań Ci bardziej pasuje ( ͡ ͜ʖ ͡)
@Mandarex: to tak w nawiazaniu"cialo jest malo poznanym wytworem" jesli cos powstaje na drodze ewolucji to też jest nazywane wytworem ( ͡° ͜ʖ ͡°) nie wiem jak doszedłeś do wniosku, że popieram teorie kreacjonizmu XD
@Mandarex: co jest idiotycznego w stwierdzeniu, że ciało ludzkie jest stosunkowo mało poznane ( ͡° ͜ʖ ͡°) chyba, że może jest doskonale poznane ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) ?