Wpis z mikrobloga

Czy w obecnych czasach opłaca się w ogóle nadpłacać kredyt hipoteczny? Posiadam 300 000 zł do spłaty i jeszcze 26 lat. Chodzi mi o to, że przy obecnych zerowych stopach, mam oprocentowanie koło 2% i nadpłacanie to taka inwestycja na 2%, natomiast biorąc pod uwagę inflację, to na przestrzeni iluś tam lat do przodu ten kredyt może znacznie stanieć (wartość kapitału) + zwyżka wynagrodzeń na UoP wraz z rosnącym doświadczeniem (+ inne rozwijane biznesy). Do tego zamiast nadpłacać można inwestować z o wiele większą stopą zwrotu niż obecne oprocentowanie kredytu, można np wykupić Portfel Tradera i mieć dość, moim zdaniem, bezpieczne inwestowanie, przede wszystkim zdywersyfikowane. Jakie macie przemyślenia w tym temacie, pytam głównie osób posiadających kredyt hipoteczny, aczkolwiek zauważyłem, że ci co posiadają te kredyty są trochę bardziej związani emocjonalnie z faktem posiadania długu i chęci jak najszybszego się go pozbycia :)

A może warto traktować nadpłacanie jako element zdywersyfikowanego portfela inwestycji?

#kredythipoteczny #kredyt #mieszkanie #budzetdomowy #finanse #inflacja #inwestycje #kryptowaluty #gielda #zloto #nieruchomosci
  • 27
@testowyandrzej: aaa no tak, bank czasem wymaga minimum nadpłaty np wysokosc raty. Ja takie odkładanie mam na mysli. Nie każdy odłoży co miesiąc na dodatkową ratę plus do poduszki finansowej.


@cacum3: no to juz warto sprawdzic przy wyborze kredytu, ja nie mialem zadnego ograniczenia :) chodzi o to zeby nie chowac do skarpety i potem np. co pol roku / rok wyciagac z niej i nadplacac
i nadpłacanie to taka inwestycja na 2%,


@Ronaldinho: no i masz odpowiedź na swoje pytanie.

Nadpłacanie to inwestycja z gwarantowanym zwrotem 2%

Jak masz lepsze inwestycje to się opłaca inna. Jak nie masz i masz kasę odłożyć na nieoprocentowane konto - no to nadplacaj.

Pytanie głównie czy tolerujesz ryzyko - jak nie to 2% w czasach 0% na lokatach to świetny deal. Jak tolerujesz ryzyko to znajdziesz lepsze inwestycje
@Ronaldinho Nadpłacanie kredytu hipotecznego jest uzasadnione w obliczu wysokich stóp procentowych. Aktualnie są one na historycznie niskim poziomie. Na każdym etapie kredytu jesteśmy zobowiązani oddać bankowi tylko pożyczony kapitał. Aktualnie łączne oprocentowanie kredytu nie powinno przekraczać 2.5%. Naliczane odsetki są od salda malejącego, im dalej w las tym jest ich mniej. Nasze oszczędności zyskują za to w drugą stronę. Kapitał się kumuluje i powiększa swoją wartość dzięki procentowi składanemu. Aby wyrównać koszt