Wpis z mikrobloga

Biorąc do ręki ulotkę hormonalnego środka antykoncepcyjnego w części poświęconej działaniom niepożądanym możemy znaleźć informację o tym, że lek ten może spowodować m.in. drażliwość, wahania nastroju czy nawet depresję. Co na ten temat mówią badania?

Zacznijmy od ankiet, które przeprowadziłam. Zdecydowana większość dziewczyn zauważyła wahania nastroju podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej (AH), a także obniżony, “depresyjny” nastrój. U części z nich było odwrotnie i zauważalne było polepszenie nastroju. Poprawa następowała najczęściej samoistnie, po kilku kolejnych opakowaniach. Niekiedy pomocna okazała się zmiana na inny preparat lub dopiero całkowita rezygnacja z tej formy antykoncepcji. I to samo też wynika z innych, o wiele bardziej rozbudowanych publikacji.

Badania dotyczące wpływu AH na nastrój i zaburzenia psychiczne trwają od lat. Bardzo ciężko jest wyciągnąć jednoznaczne wnioski ze względu na złożoność ludzkiej psychiki, a także fakt, że schorzenia psychiczne mogą być spowodowane wieloma czynnikami (stres, zaburzenia hormonalne, sytuacje życiowe, predyspozycje genetyczne itd.).

Z badania przeprowadzonego w Danii, w którym przeanalizowano dane ponad miliona kobiet, wynika że najbardziej narażoną grupą wiekową na wystąpienie depresji podczas stosowania AH są nastolatki (15-19 lat). Natomiast nie jest to jakieś ogromne ryzyko – 1,8-krotnie wyższe niż u dziewczyn niestosujących AH. Niemniej jednak, zawsze trzeba być czujnym w takich sytuacjach i reagować, gdy dzieje się coś niepokojącego. Pamiętajcie, że depresja to poważna choroba, ale można ją z powodzeniem leczyć i nie jest to żaden powód do wstydu. Szczególną ostrożność trzeba zachować w przypadku występujących wcześniej epizodów depresyjnych.

Są również publikacje wykazujące korzystny wpływ antykoncepcji na nastrój. Dzieje się tak przede wszystkim w przypadku przedmiesiączkowych zaburzeń dysforycznych (PMDD). Mówiąc w skrócie jest to taki bardzo silny PMS ograniczający normalne funkcjonowanie. AH stabilizuje poziomy hormonów płciowych, dzięki czemu objawy ulegają złagodzeniu.

Jeśli zauważacie jakieś niepokojące lub uciążliwe objawy, to skonsultujcie je ze swoim lekarzem. Na pewno uda się Wam znaleźć jakieś rozwiązanie. Antykoncepcja hormonalna to świetny wynalazek, ale tak jak ze wszystkimi lekami, z nią również trzeba postępować rozważnie. Nie bierzemy tabletek od koleżanek, nie kupujemy z ogłoszenia w internecie.

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #apteka #leki #farmacja #antykoncepcja #rozowepaski #niebieskiepaski #zwiazki

PS. Mam nowy fartuch do pracy. Ładny? ʕʔ
dwa_fartuchy - Biorąc do ręki ulotkę hormonalnego środka antykoncepcyjnego w części p...

źródło: comment_1628887174S9zgpvoD9d06wsPiDPuSjt.jpg

Pobierz
  • 42
@dwa__fartuchy: Orientujesz się może czy AH może powodować nadmierna wrażliwość? Bardzo zaciekawił mnie Twój post, bo od jakiegoś czasu zmierzam się z problemem bardzo pogłębionej wrażliwości - spytałam mojego ginekologa czy zrobić jakieś dodatkowe badania, natomiast on skierował mnie do psychologa z podejrzeniem o depresji - nie wiem czy do końca jest to trafna diagnoza, nie czuje się beznadziejna czy zmęczona moim życiem - Ja po prostu mam wielki problem z
@Pink_Flamingo: może powodować. Depresja to nie jest tylko smutek czy niechęć do życia i też nie każde przygnębienie to od razu depresja. Wizyta u psychologa czy psychiatry to nic strasznego :)
Natomiast jeśli przypuszczasz, że jest to spowodowane antykoncepcją, to może warto rozważyć z lekarzem zmianę preparatu?
Czyli jak zwykle "jeden rabin powie tak, inny rabin powie nie" ( ͡° ʖ̯ ͡°)

AH zawsze było taką kością niezgody z moją ex bo była święcie przekonana, że skutki uboczne będą negatywne mimo, że nigdy nie próbowała tego brać.
@dwa__fartuchy Wahanie nastroju to taka rzecz którą każdy ma niezależnie od wszystkiego. Ludzie nie są robotami i mają emocje różne diety, itp. Połowa rzeczy wypisanych na ulotkach to takie farmaceutyczne #!$%@? i zwykle dupochroństwo firm farmaceutycznych.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dwa__fartuchy: a co z reszta skutkow ubocznych lub stan po zaprzestaniu stosowania. To ze na cyklu anabolicznym czuje sie jak mlody buk nie znaczy ze to jest zdrowe #!$%@? lol