Wpis z mikrobloga

#pytaniedoeksperta #finanse #ekonomia #pieniadze #bulgaria #waluty

Mirki, szukałem ale chyba słabo...

Powiedzcie mi czemu lewa bułgarska jest droższa od #polska #zlotowka ?

Przecież to my mamy droższą #waluta w #europa wschodniej, bo nasza gospodarka niby przoduje w tym regionie ale za ich lewa musimy płacić ~2,35 pln. Oni za to na sztywno ustawili sobie kurs #euro na ok 1.9 lewa, a teraz to podobno maja pierwszeństwo wejścia do #strefaeuro ale jak ? jak tam nawet nie ma jako takiej gospodarki.

Proszę niech mnie ktoś oświeci...
merti - #pytaniedoeksperta #finanse #ekonomia #pieniadze #bulgaria #waluty 

Mirki,...

źródło: comment_1628604907MLYd2kyrgJzr8xJnnz7o6C.jpg

Pobierz
  • 16
@odysjestem: no ale aż tak. Ok. Niby i może powiązanie jest ale... nie wiem co napisać... Kto im pozwolił na sztywno ustawić kurs? Ich nbp tak mogło?

Logika mi szwankuj - no jak? #!$%@?
@merti: ale o co ci chodzi, że kurs każdej waluty do każdej powinien być 1:1 i jeżeli jest odchylenie to ta tańsza jest dowodem na coś np. słabą gospodarkę? w ten sposób rozumujesz?
@merti: można na sztywno ustawiać, tylko że jest wtedy sztywno a nie elastycznie
kiedyś Argentyna miała ustawione peso do USD że to niby takie stabilne
ale i tak spadła z rowerka

własna waluta to jednak możliwość aprecjacji, deprecjacji, jest manewr eksport import a sztywny kurs to widać np. jak Grecja się urządziła na euro
też mogliśmy sobie na sztywno ustawić kurs względem euro na 1,9 złotego i nie było by płaczu że mamy drogo.


@merti: To tak nie działa.

U nas wsz droższe jest 4x od zachodu a w takiej Bułgarii raptem 2x


@merti: Jeśli patrzysz po cenach nominalnych to tak ale liczy się siła nabywcza pieniądza. Ta w Bułgarii jest dużo niższa. Dla Bułgarów jest drożej w efekcie. Sztywny kurs ma swoje zalety,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@merti: co z tego że kurs mają sztywny jak średnia pensja jest niska. Jak się pracuje jako expat tam to jest zajebiście cena/jakość porównując do Polski, ale jako przeciętny Bułgar nie jest kolorowo
@merti: nawet białoruski rubel był droższy pare lat temu od złotówki bo zrobili wymiane i poucinali zera. Ale nie mieli sztywnego kursy, wiec już złotówka droższa.
@merti: Kurs zalezy od tego ile wyemitujesz swojej waluty. Zrob sobie cwieczenie na przykladzie denominacji zlotego z 1995 roku. Jednego dnia w Polsce obowiazywala nowa waluta ktora byla 10000 razy "mocniejsza" niz stara, bo po takim kursie wymieniano starego zlotego na nowego. Kurs wymiany waluty nie jest odzwierciedleniem stanu gospodarki, tylko sztucznym tworem. To jak sie z czasem zmienia juz cos o stanie gospodarki w czasie mowi, ale sama wartosc o